כללי

עובר אורח נהרג מירי המשטרה בטמרה: "בבני ברק זה לא היה קורה"

שוטרים בטמרה ב2014 שוטרים בפעולה. כח אדם או סיבות אחרות – תלוי את מי שואלים

תחשבו מה היה קורה אילו המשטרה היתה מנהלת קרב יריות עם עבריינים במרכז עיר ישראלית ומהירי היה נהרג אזרח חף מפשע. מחאות, הפגנות, קריאה לבוא חשבון עם האחראים לאירוע מפחיד ומיותר כזה. עכשיו קחו את השאלה הזו והעמידו אותה מול מקבלי ההחלטות כשאירוע כזה קורה בישוב ערבי, וגם ההרוג, עובר אורח תמים, אינו יהודי.

במגזר הערבי מן הסתם לא יעברו על כך בשקט (כבר בלילה יצאו עשרות צעירים מטמרה וחסמו את כביש 70 בצמיגים בוערים), אבל תחשבו כמה היו מדברים על הנושא הזה בתקשורת וכמה פוליטיקאים כבר היו מתבטאים בנושא אם זה היה קורה בחיפה או בנתניה, שלא לחשוב בכלל על ירושלים או תל אביב.

 

לדברי נוכחים באירוע, זה נראה כמו סצנה מסרט פעולה. חילופי ירי מנשק אוטומטי, פצועים שרועים ברחוב ושני הרוגים, אחד מהם אחמד חג'אזי, סטודנט לסיעוד שהחל השבוע את ההתמחות שלו בביה"ח כרמל בחיפה. לטענת המקומיים חג'אזי רק יצא מביתו לראות מה קורה ונהרג מירי השוטרים.

הכל החל באירוע של ירי לעבר בית בעיר טמרה. כוח משטרה שהגיע למקום איתר את היורים ואז החלו חילופי אש בין הצדדים. בתחילה טענו במשטרה כי השוטרים השיבו אש ופגעו בארבעה, ומותם של שניים מהם נקבע בבית החולים רמב"ם בחיפה. עוד הוסיפו כי במקום נתפסו שני רובי M16 שלטענת המשטרה עימם ביצעו שלושת החשודים את הירי, שאחד מהם הצליח להימלט.

נשקים מטמרה
נשקים שנתפסו בידי החשודים בטמרה | צילום: משטרת ישראל

במהלך הלילה, לאחר חקירה ראשונית במשטרה, שינו השוטרים את גרסתם וטענו כי שניים מהנפגעים הם אזרחים שלא היו מעורבים באירוע והם בודקים אם הם נורו על ידי החשודים או השוטרים.

חג'אזי, כאמור, נהרג מירי כשיצא מבית של חבר שבו למד כדי לראות במה המדובר. בטלפון הסלולרי שלו נמצאו התכתבויות עם חבר לגבי הנסיעה ביום שלמחרת להתמחות בחיפה. אחד משני הפצועים באירוע הינו רופא שהיה במקום ונפצע באורח קל.  מירי השוטרים נהרג אחד החשודים ואחר נפצע.  החשוד השלישי, כאמור, הצליח להימלט.

כמה שעות לאחר ההרג, יצאו תושבי טמרה לכביש 70 הסמוך והבעירו צמיגים במחאה על השימוש המופרז בנשק שעושה המשטרה, שלטענתם יורה ללא הבחנה ופוגעת גם בחפים מפשע. מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל מסר: "היד הקלה של שוטרים בשימוש בנשק חי כלפי ערבים מפיל שוב קורבנות חפים מפשע. המרכז מצפה שחקירה של המחלקה לחקירות שוטרים תחל כבר הלילה".

מנהל המרכז, ג'פאר פראח, שהוא גם תושב טמרה, התראיין הבוקר לגולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM והיה אף תקיף יותר. "המשטרה במקום לירות ירי ממוקד ירתה לכל עבר. אין שום סיבה לירי בצורה כזאת, אני לא שומע על אירועים כאלה בתל אביב או בנתניה. שוטרים עם M16 לא קורה בבני ברק וגם לא במקומות אחרים".

אחמד חגאזי, הסטונדט שנהרג מירי המשטרה בטמרה
אחמד חג'אזי, הסטונדט שנהרג מירי המשטרה בטמרה. השוטרים ריססו בנשק אוטומטי? | צילום: מפייסבוק

"היה אירוע פלילי שהיה צריך להסתיים כאירוע פלילי, בעבודה מקצועית של שוטרים", הוסיף פראח, "במקום זה השוטרים פותחים באש לכל עבר, אנשים שבכלל לא היו צריכים להיות מעורבים במקרה נקלעו שם. יש לנו גם תמונות שמראות את השוטרים כולל סמויים עם M16 שלוף, ושל פצועים על הרצפה"

"יש מתח, שביתה של התושבים, הייתה הפגנה אתמול בלילה", סיכם פראח עם מבט קדימה. "אני חושב שהגיע הזמן שיהודים יעמדו לצד ערים בטמרה ויגידו 'תטפלו בעבריינות כמו שטיפלתם בזה בנתניה ותנהגו בתושבים הנורמטיביים בצורה שאתם נוהגים בכל יישוב אחר'. אני מקווה שיהיו הפגנות ואני מקווה שגם תיתנו לתושבים השקטים בד"כ את הבמה הראויה ולא תקראו לזה מהומות אלא הפגנות. יש אמא שאיבדה בן שעבד פה בבית החולים בכרמל".

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות