משפטי

דו"ח של רשם העמותות: עמותת "משפחה חדשה" הפרה את החוק

עו"ד אירית רוזנבלום, מנכ"לית ומסיידת "משפחה חדשה"

בעקבות דו"ח ביקורת שנעשה לעמותת "משפחה חדשה", ממליצה רשמת העמותות להעביר את הטיפול בעמותה, אל יחידת האכיפה והבקרה שתשקול הליכי פירוק, בעקבות ליקויים חמורים ובהם חלוקת רווחים אסורה למייסדת העמותה המכהנת גם כמנכ"לית. בדו"ח ביקורת עומק שערך רואה החשבון דורון פרלשטיין ופורסם בשבוע שעבר, צוינו ליקויים חמורים בהתנהלות העמותה שעוסקת בין היתר בהענקת ייעוץ וסיוע משפטי בכל הנוגע לענייני משפחה ומנפיקה "תעודות זוגיות", אשר לטענת העמותה מזכות את המחזיקים בהן בזכויות השוות לנשואים.

לאחר בדיקת הדו"ח ולאור חומרת הליקויים שהועלו בו, ובהמשך לפגישה עם העמותה, קבע רו"ח אילן דנה מיחידת רשם העמותות, כי עמותת משפחה חדשה מתנהלת בניגוד לחוק העמותות ולהנחיות רשם העמותות בהתאם לחוק זה. הליקוי המרכזי שעומד נגד העמותה, כאמור, הוא העובדה שהיא מחלקת רווחים למייסדת, עו"ד אירית רוזנבלום, שמכהנת כמנכ"לית העמותה, באמצעות תשלומים לחברה בבעלותה. עוד עלה חשש כבד, כי העמותה גובה כספים כשכר טרחה עבור שירותים משפטיים שהיא נותנת ללקוחותיה, תוך רישומם כתרומות ולא כתשלום שכר טרחה.

העמותה מוכרת כמוסד ציבורי לעניין תרומות לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, מה שהופך את העבירה לכאורה גם לעבירת העלמת מס. "תיק העמותה מועבר להמשך טיפול יחידת אכיפה ובקרה של רשות התאגידים לשם שקילת נקיטה בהליכים לפירוק העמותה", אמר רו"ח דנה. רשמת העמותות עו"ד קארן שוורץ הוסיפה כי: "תכלית הפיקוח של יחידת רשם העמותות הוא להבטיח כי כספים ציבוריים המשמשים לפעילות עמותות ישמשו רק לקידום מטרותיהן. שמירה על האינטרס הציבורי מחייבת שימוש בסמכויות החמורות ביותר העומדות לרשות הרשם, כאשר מדובר בעמותות המחלקות רווחים למייסדיהן".

מ"משפחה חדשה" נמסר בתגובה: "קיבלנו את הודעת רשמת העמותות על העברתו של תיק העמותה להמשך טיפול ולשם שקילה באם לנקוט בהליכים. תמוהה העובדה כי הוחלט להוציא בנושא הודעה לעיתונות בשעה שהנושא עדיין מצוי, בהתאם לכתוב בהודעה עצמה, בבחינה באם יש כלל צורך בקידום ההליכים. אנו בוחנים את הטענות וכמובן שנגיב ונתייחס אליהן לאחר בדיקה מעמיקה שלהן".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות