מדיני

המבחן (האמיתי) הראשון של חולדאי

רון חולדאי, הבימה רון חולדאי והתיאטרון הבימה. יעמוד מאחורי הודעתו לפתוח את התרבות עוד עשרה ימים?

כשרון חולדאי החליט שהוא יוצא מהמים החמימים של הבריכה המוניציפאלית התל אביבית ועובר לאוקיאנוס של הכרישים בפוליטיקה הארצית, לא מעט גבות הורמו. האם בגילו, מהמקום "השמאלני" ממנו הוא בא ואחרי שהתרגל שנים לנהל עיר עם אוכלוסייה סוציואקונומית גבוהה ברובה יש לו בכלל את הכלים לקרוא תיגר על נתניהו או בכלל על ראשות מחנה השמאל?

למרות ארגז כלים מרשים ברמה הביצועית והניהולית, הסקרים לא מחמיאים לחולדאי. אחרי פתיחה אופטימית של 8-9 מנדטים, הוא קרס תוך שבועיים לגבול אחוז החסימה. המנהיג היחיד מול נתניהו? אפילו בתוך המחנה מוצף המפלגות שלו הוא לא מצליח להתרומם.

אז חולדאי החליט לעשות מעשה. משהו שיבדל אותו ויראה שהוא לא סופר אף אחד. ההודעה שלו בעיום ראשון על כך שתוך עשרה ימים יפתח את מוסדות התרבות בתל אביב לטובת אנשים עם דרכון ירוק, הקפיצה את המערכת והכניסה אותו חזק לסייקל של החדשות. "משרד הבריאות לא יוכל להגיד לא", הבהיר בראיון לרשת ב', "בחיים במדינת ישראל צריך ליזום. אם הייתי יושב ומחכה למשרד הבריאות, לא היה קורה כלום".

מהלך יח"צני מבריק, שאו שבאמת יבדל אותו משאר הלרלרנים בשמאל או שיוכיח שהוא כמו כולם – יודע לעבוד ביח"צ אבל לא הרבה מעבר.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, התבקש על ידי שר התרבות, חילי טרופר, לחוות דעתו על המהלך של חולדאי והסביר כמובן כי הוא אסור. "רשות מקומית, גדולה ונכבדה ככל שתהא, אינה רשאית לעשות דין לעצמה ולגבש באופן עצמאי כללים להחזרת ענף התרבות לפעילות", כתב נזרי לטרופר, והבהיר כי פתיחת מוסדות התרבות תתאפשר רק על ידי ביטול האיסור או אי הארכת תוקפו על ידי הממשלה.

נזרי גלגל את תפוח האדמה (או את הספין) חזרה אל חולדאי שצריך עכשיו לקבל החלטה. להראות שהוא עומד מאחורי הקמפיין שלו ושאין מדובר רק דיבורים. המשמעות היא שהוא ילך נגד החלטת ממשלה ועלול למצוא את עצמו במערבולת שלא ברור לאן תלך. בכל זאת מדובר באיש חינוך, אזרח ותיק ושומר חוק. האם הוא מוכן ללכת עד כדי כך רחוק רק כדי להתקדם מעט במרוץ חסר סיכוי בדרך לשום מקום?

מנהיג אמיתי או פקה-פקה? נחכה שבוע וקצת, ונדע.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות