כללי

צו סגירה מנהלי לגן בבאר שבע: חשד להתעללות מצד הגננת

הפגנת הורים בתל אביב, 2019 הפגנת הורים בתל אביב, 2019

לפעמים זה בסדר לראות גן סגור. בעבור רבים מאתנו הגן או המעון הוא המקום הכי חם ובטוח, שבו אנו מפקידים בכל בוקר את ילדינו הקטנים. אך בשביל חלק קטן וחסר מזל מאיתנו, הוא הופך לסיוט, אחרי שמתגלה בו התעללות או אלימות. בשבילם "לראות גן סגור", זו סוג של משאלה.

כזה הוא סיפורם של חלק מההורים בגן רננים בבאר שבע, שמנהלים כיום מלחמה בגן ובמי שמנהלת אותו, רותי סאלם, לאחר שהגישו נגדה תלונה במשטרה על התעללות, אלימות והזנחה. סטירות על הפה, דחיפות של ילדים מהמגלשה ושימוש בשפה בוטה ואגרסיבית הן רק חלק מההאשמות שלהם כלפי הגננת, שכרגע מורחקת מהגן בפעם השנייה – הפעם לעשרה ימים.

המשטרה עדיין לא סיימה את חקירתה ולכן עדיין לא התקבלה החלטה לגבי האם מדובר במעשה פלילי או רק ב"שיטת חינוך נוקשה", כהגדרת הגננת, אבל אם להסיק מהפנייה של המשטרה למשרד הרווחה על מנת לסגור את הגן ומהראיות שהוצגו בפני חלק מההורים, אפשר לשער לאן נושבת הרוח.

סטירות על הפה, צביטות וצעקות

"כבר בתחילת השנה הרגשתי שמשהו לא בסדר", מספרת ע. ששלחה את שני ילדיה לגן רננים. "פניתי אל רותי סאלם עם שאלות והערות, והתשובות שלה היו מאוד אגרסיביות". לטענתה, היא לא הייתה מודעת בשלב ראשון לאלימות מצד סאלם אלא חוותה רק הזנחה. ב-18 בנובמבר, היא מספרת, נדלקה לה נורה אדומה. "באתי עם הילד שלי. הוא בכה, אבל רותי לקחה אותו, ומיד השאירה אותו לבד כי הייתה צריכה לצאת להביא ילדים אחרים. נשארתי והערתי לה על זה שהיא לבד בבוקר וזה לא הגיוני, אבל היא ישר תקפה אותי ואמרה שאני סתם חשדנית. שאלתי אותה איפה הסייעת, אבל היא מרחה אותי בסיפור על משהו בריאותי".

ד', אותה סייעת שנעלמה, הייתה מי שלמעשה פוצצה את הסיפור על האלימות כלפי הילדים. בתחילת שנת הלימודים הנוכחית היא עברה מעבודה במשרה חלקית שמגיעה רק בשעות הלחץ, לעבודה במשרה מלאה, ולדבריה החלה להיחשף לאלימות, ההתעללות והשפה הבוטה מצידה של סאלם לילדים. "כבר בשבוע השני ראיתי אותה (הגננת רותי סאלם – ר.ש) מתנהגת בצורה תוקפנית כלפי הילדים", משחזרת ד', "זה הגיעה בדרך כלל כשהיה לחץ, ואז היא התחילה להתנהג בצורה אלימה גם פיזית וגם מילולית. סטירות על הפה, צביטות חזקות, צעקות, הושבה של ילדים על הכיסא בכוח, זו פשוט הייתה התעללות".

בתלונה שהגישה במשטרה פירטה ד' את אירועי האלימות וההתעללות בגן ונתנה תאריכים. אחד מהם אמנם לא היה "אלים" במובן הסטנדרטי, אבל לדבריה זו התעללות לכל דבר. "היה ילד אחד בגמילה שברח לו פיפי, אבל רותי אמרה שלא מחליפים לו כי רק ככה הוא ילמד", היא מספרת, "הוא בכה בלי הפסקה, אבל זה לא הזיז לה. בסוף, כשהיא יצאה החלפתי לו בפינה נסתרת של הגן, ואז באה אלי הסייעת השנייה ואמרה בקול מפוחד: 'את משוגעת, רותי תהרוג אותך אם היא תראה את זה'. גם במקרים אחרים כשראיתי מקרי אלימות הערתי לה שזה לא בסדר, אבל התגובה שלה תמיד הייתה שרק ככה הם מבינים".

צו סגירה מנהלי

הסייעת ד' עזבה וניתקה מגע מהגן ומסאלם, ואצל כמה מההורים זה כאמור הדליק נורה אדומה. כאשר ע' הצליחה ליצור קשר עם הסייעת התגלתה התמונה המלאה והקשה. מכאן, הדרך להגשת תלונה במשטרה הייתה קצרה. החקירה נפתחה באופן מידי, ובמשטרה הוחלט להרחיק את סאלם מהגן לשישה ימים. השוטרים אספו את המצלמות ואיתרו, לפי התאריכים שנתנה להם ד', שני אירועי אלימות ברורים. עם זאת, רק שמונה ילדים עזבו את הגן לאחר פיצוץ הפרשה, ורוב ההורים העדיפו להישאר עד לסיום בירור העובדות על ידי המשטרה.

השבוע, לאחר שסאלם הורחקה שוב מהגן, הפעם לעשרה ימים, זומנו למשטרה חלק מההורים שילדיהם חוו אלימות, כדי לצפות בהקלטות. הוריו של אחד מהם, שלא הוציאו את ילדם מהגן, ראו אותו מקבל מסאלם סטירה, ויצאו מהתחנה כשהם חסרי מילים. אותם הורים קיבלו אמנם מסאלם דיווח על כך שבנם נשך ילד אחר ביום המקרה, ושהיא טפחה לו בעדינות על הפה, אך המצלמות סיפרו סיפור אחר. "היא פשוט נתנה לו סטירה עם כל היד לפנים", מספרת ל', אמו של הפעוט, "עכשיו אנחנו מבינים שהיא שיקרה, וזה פשוט מרתיח. בתחנה היינו בהלם. רק כשהגענו הביתה פתאום התחילו לעלות שאלות כמו למשל איך לא סוגרים את הגן הזה".

הפגנת הורים בתל אביב, 2019 | צילום: תומר נויברג, פלאש 90
הפגנת הורים בתל אביב, 2019 | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

גם ע' עדיין מתקשה להאמין שהיא בתוך הסיוט הזה. "לא היה לי מושג לגבי האלימות בגן", מספרת ע', "הילד שלי אמנם אמר לי פעם: 'לותי הרביץ לי', אבל חשבתי שאולי זה ילד אחד בגן. לא האמנתי שזו רותי. עכשיו כשהכול בחוץ אני מקווה שהמשטרה תעשה את עבודתה והאישה הזו לא תעבוד יותר עם ילדים". אמש (רביעי) בקשתה התמלאה. משרד העבודה והרווחה הוציא צו מנהלי לסגירת הגן. המשטרה ממשיכה לחקור ובתגובה הסתפקו שם באמירה הכללית כי הם "אינם נוהגים לדבר על תיקים שהחקירה בהם עדיין פעילה".

פרקליטה של רותי סאלם, עו"ד מוטי יוסף, מסר: "כל המתואר על ידכם אינו תואם את המציאות וגורם למרשתי לנזקים על לא עוול בכפה. מרשתי גננת נאמנה ומסורה לילדי הגן, וכל האירועים הנטענים הינם תולדה של מעשה נקם מצד עובדת לשעבר אשר שמה לה למטרה להכפיש ולפגוע בשמה הטוב של מרשתי.

לא זו אף זו, נגד אותה עובדת נאלצה מרשתי להגיש תלונה למשטרת ישראל בשל מסכת איומים קשה שחוותה מצידה.מרשתי סמוכה ובטוחה שמשטרת ישראל תחקור את הדברים ותגיע לחקר האמת, כך שיוברר שאין ממש בטענות נגדה וכי הכל עורבא פרח".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות