כללי

ההפגנות בבלפור: "נגמר האודישן למפכ"ל, אז כבר אין צורך לעשות דאווינים"

עוד מסממני הריחוק המשטרתי – מפגין הימין "שמאלנים בוגדים" הקבוע בתגרה קצרה עם מפגינים

"המשטרה הייתה הרבה פחות מעורבת בתוך ההפגנה, הייתה תחושת בטן מאפשרת", מספר מני ורסס, אחד המפגינים הוותיקים במחאה בבלפור על ההפגנה אמש (שבת) מול מעונו הרשמי של ראש הממשלה נתניהו, הפגנה שהסתיימה ללא עצורים. "השוטרים אפשרו לצעידה להתנהל כמעט בלי לעצור או להפריע לה", הוסיף, "אנחנו רגילים לראות כמות גדולה של שוטרי יס"מ, הפעם כמעט ולא היו. בזמנו היו האמרים שחסמו לנו את הדרך, ואתמול לא ראינו כאלה".

ורסס אינו היחיד מבין משתתפי המחאה – שציינו בסוף השבוע חצי שנה להפגנות בבלפור – שחש כי המשטרה הגיעה למקום בכוחות מדולדלים. משתתפים בהפגנות דיווחו שוב ושוב ברשתות החברתיות כי השוטרים פשוט לא הגיעו הפעם. באזור ההתארגנות הקבוע של אנשי היס"מ ברחוב קרן היסוד לא היה איש, ואף שוטר אפור מדים או כחול מדים לא ניסה לחטוף מידי המפגינים את ה"צוללות" המתנפחות שהם נושאים עמם להפגנות.

"הקידום של ניצב דורון ידיד נתקע, והוא פחות צריך להשתדל ולהתחנף", העריך ורסס, כשהוא מתייחס להחלטת השר אוחנה שלא למנות את מפקד מחוז ירושלים לתפקיד מפכ"ל. "הייתה תחושה שנגמר האודישן למפכ"ל אז כבר אין צורך 'לעשות דאווינים'. כל השוטרים היו רגועים ממש ונראו משועממים רוב הזמן", סיפרו אחרים מבין המפגינים.

מתוקף תפקידו, ניצב ידיד נחשב בעיני רבים מהמפגינים לאחראי לשימוש במכתזיות ולשיטור היתר, שהתבטא בעשרות מקרי מעצר שהסתיימו בלא-כלום. השיר "אתה לא תהיה מפכ"ל" שהושר למפקד מחוז ירושלים בכל פעם שבה נראה ליד ההפגנות, הפך אחד המזוהים ביותר עם המחאה מול מעון ראש הממשלה.

ההפגנה אמש הסתיימה בלי חיכוכים בין השוטרים למפגינים, בלי אלימות ובלי תמונות קשות כלשהן. כעת מובילי המחאה מחכים לסוף השבוע הבא, שגם בו מתוכננות הפגנות בבלפור, כדי לבחון האם מדובר במדיניות חדשה של המשטרה, כזו שתאפשר להם להפגין בלי חשש מפגיעה מידיהם של השוטרים, או שמדובר היה בעניין חד פעמי.

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות