כללי

"ישמעו עדויות שטרם נשמעו בפרשת הצוללות"

משה (בוגי) יעלון, בכנסת. צילום: פלאש 90 משה (בוגי) יעלון, בכנסת. צילום: פלאש 90

שר הביטחון לשעבר, חבר הכנסת משה (בוגי) יעלון, הגיש לבית-משפט השלום בתל-אביב כתב הגנה בתביעת לשון הרע שהגיש נגדו עורך הדין דוד שמרון, פרקליטו ומקורבו של ראש הממשלה נתניהו, על התבטאויותיו בפרשת הצוללות (תיק 3000).

מכתב ההגנה עולה כי יעלון מתכוון לנצל את הבמה שמעניקה לו התביעה, על מנת לחשוף פרטים נוספים בפרשה ולהציג את גרסתו. מן הדברים עולה כי בכוונתו של יעלון להפוך את המשפט למעין "ועדת חקירה חליפית", בה יוזמנו להעיד גורמים המעורבים בפרשה ויוצגו מסמכים נוספים.

"כתב ההגנה הזה יצוק בעובדות, מסמכים ועדויות ששומטים כל יסוד לטענות התובע", אמר חבר הכנסת יעלון, "ועשויים להפוך את ניהול התיק הזה ל״ועדת חקירה חליפית" לפרשת השחיתות הביטחונית החמורה ביותר מאז קום המדינה. רשימת עדי ההגנה ארוכה, וחלקם טרם זכו להשמיע את קולם בפני הרשויות, עד כה. מי שמנסה להרתיע אותי מלהוסיף ולהתעקש על חקירה יסודית בפרשה באמצעות תביעת השתקה", הוסיף יעלון, "ימצא עצמו מול האמת, העובדות, ומחויבותי המוחלטת לביטחון ישראל, כמי ששירת וממשיך לשרת אותה, כחיל של המדינה, למעלה מ-50 שנה״.

תביעת לשון הרע שהגיש באוגוסט האחרון שמרון, המואשם בהלבנת הון במסגרת פרשת הצוללות, מתייחסת להתבטאויות שונות של יעלון בגנותו וקושרות אותו לפרשה. לדברי שמרון, תביעתו מתמקדת במספר פרסומים כוזבים לטענתו, בהם הואשם בקנוניה לצד גורמים נוספים, בהם ראש הממשלה נתניהו, ונציג המספנות בגרמניה, מיכאל גנור.

בכתב התביעה נגד יעלון נכתב: "במשך תקופה ארוכה פרסם הנתבע ברבים האשמות שווא, כאילו התובע פעל באופן מושחת בקשר למה שמכונה 'פרשת הצוללות' וכתוצאה ממעשיו המושחתים קיבל לידיו עשרות מיליוני אירו, שחלקם, כך לפי דברי הדיבה של הנתבע, יועדו לראש הממשלה. מדובר בפרסומים שקריים וחסרי בסיס, המהווים לשון הרע באופן מובהק". סכום התביעה עומד על כ-550 אלף שקלים.

לדברי יעלון, כלל הגורמים, לרבות שמרון, קידמו לכאורה רכש של צוללות מיותרות לצי של מדינת ישראל, בתמורה לקבלת עמלות ותשלומי שוחד בהיקף של מיליוני שקלים. בשנת 2019 פרסם סרטון בטוויטר בו איזכר את שמרון כמעורב בפרשה ואמר כי "פרשה 3000, פרשת רכש הצוללות וספינות המגן מהמספנה הגרמנית טיסנקרופ, היא פרשת השחיתות הגדולה ביותר בתולדות המדינה. כאשר כל סביבתו של ראש הממשלה נהנתה כספית ממיליוני אירו… עורך הדין הקרוב אליו (שמרון)…"

יעלון הגיב בזמנו לכתב התביעה ואמר: "כך מתנהגת כנופיית פשע. לא תפחידו ולא תרתיעו אותי מלהילחם על הוצאת האמת לאור".

בכתב ההגנה שהגיש השבוע יעלון, באמצעות באי כוחו, הדף ודחה את הטענות המופרכות, לטענתו, שהועלו בכתב התביעה אחת לאחת. כמו כן הצהיר שבשל החשיבות הציבורית שבחשיפת פרטי פרשת השחיתות הביטחונית החמורה של רכש הצוללות וספינות המגן, וחשיפת מעורבותו של עורך הדין שמרון במסגרתה, הוא נכון לוותר על החסינות המהותית העומדת לו, בגין חלק מהפרסומים נשואי התביעה, אשר התקיימו לאחר שהושבע לכנסת.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות