כלכלה

פותחים את השנה באיחור של חודשיים: הסתיימה השביתה במכללות

שביתת הסגל הזוטר.צילום: כוח לעובדים שביתת הסגל הזוטר.צילום: כוח לעובדים

שביתת הסגל הזוטר במכללות הציבוריות מסתיימת, והלימודים יתחדשו בהדרגה כבר מהיום (ראשון). זאת לאחר שהמרצים הגיעו ביום שישי להסכמות עם האוצר לשיפור תנאי העסקתם ומעמדם, שהוגדר על ידי נציגיהם כ"פוגעני". ההסכם אושר במהלך סוף השבוע על ידי הוועדים במכללות השונות.

יניב בר אילן, דובר ארגון 'כוח לעובדים', שמאגד את הסגל הזוטר בכל המכללות הציבוריות, מספר כי הושגו הישגים חשובים ומשמעותיים, ביניהם שיפור תנאי השכר של המרצים, שיפור התנאים הסוציאליים, והסדרת יחסי העבודה. "אחת הנקודות החשובות שנדונו", אמר בר-אילן, "היא סוגיית ההעסקה הסמסטריאלית, שיוצרת היעדר ביטחון תעסוקתי. מרצים קבועים במוסדות, גם כאלה שעובדים כבר 20 שנה, מוצאים עצמם מפוטרים בסוף כל סמסטר, בלי לדעת מה קורה איתם בשנה הבאה, ונמצאים באופן קבוע במצב של אי ודאות כמו עובדי קבלן. עכשיו יש התחייבות של המכללות לעדכן את המרצים כבר בתחילת הקיץ על תכנית הקורסים לשנה הבאה".

על מה ויתרתם?

"במסגרת הסכם הפשרות, ירדנו מהדרישה להשוואת תנאי המרצים במכללות הציבוריות לאלה של מקביליהם באוניברסיטאות", אומר בר-אילן. "זאת למרות שכיום התנאים נמוכים משמעותית עם שכר שנמוך בעד 60%. חשוב להדגיש", הוסיף בר-אילן, "שמדובר במכללות שמתוקצבות על ידי המדינה, שמשרתות את הפריפריה ונגישות לאוכלוסיות מגוונות, מתל חי בקריית שמונה ועד ספיר שבשדרות".

מי יחזיר לסטודנטים את השעות שאיבדו?
"אנחנו לוחצים שכל השעות שהופסדו יוחזרו", אומר בר-אילן, "בתשלום מלא כמובן. באוצר כרגע עדיין מתנגדים. זה דורש מאמץ מרוכז, ביטול חופשת סמסטר וכו', והנושא עדיין במשא ומתן. ההסכמה היא כרגע שיוחזרו לכל הפחות שליש מן השעות", הוסיף בר-אילן, "מקווה שבימים הקרובים הדברים ייסגרו".

השביתה פגעה בלימודיהם האקדמיים של 38 אלף סטודנטים במכללות האקדמית אשקלון, ספיר בשדרות, אחווה בבאר טוביה, כנרת בעמק הירדן, רופין בעמק חפר, עזריאלי בירושלים, הדסה בירושלים, שנקר בתל אביב, המכון הטכנולוגי בחולון, המכללה האקדמית תל אביב יפו וסמינר הקיבוצים בתל אביב.

מרצי הסגל הזוטר ב-11 מכללות אקדמיות ציבוריות, כ- 3000 מרצים, החלו בשביתה עם פתיחת השנה האקדמית באוקטובר. זאת לאחר שבועות ארוכים של משא ומתן מול האוצר שלא הניב הסכמות. הסגלים הזוטרים במוסדות ההשכלה הגבוהה אחראים על 60-70% מהשיעורים הנלמדים במוסדות.

שלומי יחיאב, יו"ר הסתדרות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, מסר: "התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית מברכת על סיומה של השביתה במכללות הציבוריות, ועל מציאת המתווה שיחזיר אלפי סטודנטים ללימודים וישפר באופן משמעותי את תנאיהם של מרצי הסגל הזוטר במכללות. עם זאת, המלאכה עדיין לא תמה. על הנהלות המכללות מוטלת האחריות להוביל מתווי השלמות שיעורים בתיאום עם אגודות הסטודנטים, ולתת מענה להשלכות הכלכליות על הסטודנטים בעקבות השביתה".

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות