כללי

שכחו תינוק בהסעה, הסתירו זאת והרעו את מצבו

צעצועים בובות אילוסטרציה. צילום: יעקב נאומי, פלאש 90

לבית המשפט המחוזי מרכז הוגש כתב אישום נגד יעקב קוטובסקי וילנה קטובסקי, בני 67 מרחובות, שהפעילו גן ילדים בבעלותם. כתב האישום הוגש בגין חבלה מנסיבות מחמירות, הפרת חובה של אחראי ושיבוש הליכי משפט. יעקב מואשם גם בגרימת חבלה ברשלנות. לפי עובדות כתב האישום, הנאשמת הייתה אחראית על טיפול בתינוקות בגן באופן יום יומי. כחלק מהשירות שניתן לרשומים בגן, הנאשם הסיע בכל בוקר תינוקות וילדים מביתם אל הגן ובחזרה. לפני כשלושה שבועות, הסיע הנאשם תינוק בן 8 חודשים לגן והשאיר אותו ברכב ההסעות. רק בחלוף כ- 5 שעות, הבחין הנאשם כי שכח את התינוק ברכב. בשלב זה, הכניס הנאשם את התינוק לגן והפציר בנאשמת לעזור לתינוק.

רבע שעה לאחר כניסתו לגן, שיתף הנאשם את הנאשמת בכך ששכח את התינוק ברכב. התינוק היה מחוסר הכרה, ראשו היה שמוט והוא אינו הגיב לסביבתו. לפי עובדות כתב האישום, הנאשמים מנעו מהתינוק לקבל טיפול רפואי במשך שעתיים ורבע, ובכך נגרם לו נזק מוחי ורפואי חמור יותר. במקום לפנות לגורם מקצועי, הנאשמים ביצעו בו פעולות מזעזעות שרק החמירו את מצבו, כמו להשכיבו על ספה, להכניס לפיו בקבוק חלב וכשלא הגיב ניערו אותו בכח. בנוסף, הנאשמת הפכה את התינוק על בטנו וטפחה על גבו כאשר היא שופכת על ראשו וגופו מים, ראשו של התינוק נשמט. הנאשמת הפשיטה את התינוק מבגדיו עד שנותר עירום, הזיזה אותו בכח וסטרה על פניו.

לפי עובדות כתב האישום, לאחר כל אלה התקשר הנאשם לאמו של התינוק, ומסר לה מבלי לספר את הסיבה האמיתית, כי הוא לא חש בטוב, והוא עייף. אמו של התינוק ביקשה להחזירו לביתם, ומיד הבחינה כי מצבו חמור. הוא הובהל באמבולנס לטיפול נמרץ בבית החולים כשהוא בצב קשה, ונזקק להחייאה בחדר המיון.

מיום האירוע ובמשך שבועיים, סבל התינוק מתרדמת עמוקה, פרכוסים, קיבל טיפול רפואי אגרסיבי ושהה בטיפול נמרץ. בשל הדיווח הכוזב של הנאשם, התקשה הצוות הרפואי לגלות ממה נגרם הנזק החמור לתינוק, ולכן נאלץ לבצע בדיקות אבחנתיות מיותרות שגרמו סבל ניכר לתינוק ולהוריו.

במסגרת ניסיונותיו הרבים של הצוות הרפואי לאבחן רפואית את הגורמים שהביאו למצבו החמור של התינוק, ביקשו הרופאים מאמו של התינוק לברר מול הגן פרטים מדויקים אודות יום האירוע. אימו של התינוק פנתה לנאשם שהסתיר ממנה את שאירע. בהמשך, אף הנאשמת שוחחה עם אימו של התינוק ולא מסרה לה פרטים אודות האירוע. לפני כשבוע, הועבר התינוק לשיקום ונדרש להשגחה צמודה.

בבקשת המעצר עד תום ההליכים נכתב כי: "הנאשמים, בהיותם מטפלים בתינוקות וילדים, הפרו בצורה בוטה את האמון שניתן בהם על ידי הוריו של תינוק בן 8 חודשים אשר הפקידו בידיהם את היקר להם מכל. מסוכנותם נובעת מכך שבעת היותם אחראיים על שלומו של התינוק, בחרו המשיבים בחירה מודעת, להסתיר את התוצאות החמורות של מעשי המשיב הרשלניים. בפרק הזמן של שעתיים ורבע, בו מנעו המשיבים מא' טיפול רפואי הולם, הם חבלו בו חבלות נוספות מעבר לנזק שנגרם לו בהיותו ברכב סגור. משך כל אותו פרק זמן יכלו המשיבים להעדיף את טובת התינוק, אך הם העדיפו למלט את עצמם מאחריות ובכך גרמו להידרדרות נוספת במצבו הרפואי. המשיבים פעלו תוך הסתרת מידע ומסירה מכוונת של מידע כוזב להוריו של התינוק אשר שיוועו לקבל מהם כל פרט מידע שיכול לסייע בטיפול הרפואי בתינוק. מעשים אלה מלמדים כי קיים יסוד סביר לחשש  ששחרורם של המשיבים יביא לשיבוש הליכי משפט ומקימים עילת מעצר נוספת".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות