כללי

אלימות במשפחה: התוקף חופשי, האשה במקלט

אלפי תיקים בגין אלימות נגד נשים נפתחים בישראל. אלפי נשים שחיות תחת טרור של אלימות ואיומים על חייהן. ובזמן שגלגליה החורקים של מערכת הצדק מסתובבים לאיטם, ההגנה היחידה שמוצעת לאותן נשים היא מקלט לנשים מוכות. שם, כך מובטח להן, יהיו מוגנות, עד שיושלם ההליך המשפטי והתוקף, אולי, יכלא.

"אני מרגישה שקשה לי להסתובב ברחוב לבד" אומרת עדן (שם בדוי), שהתלוננה בשנת 2017 נגד בן זוגה במשטרה. "היום אני פוחדת לצאת, כשזה לא בסביבה מוגנת… לפעמים אני מבקשת מהאחים שלי להתלוות אלי". נגד בן זוגה של עדן הוגש כתב אישום על תקיפה בכמה הזדמנויות, ואיומים ברצח שלה ושל בני משפחתה. בן הזוג נעצר ושוחרר אחרי זמן קצר.

בהקלטות נשמע בן הזוג מאיים על עדן בצורה מפורשת, שיפגע בה ובבני משפחתה. "אני אחנך אותך, אני ארצח אותך בדם קר", הוא נשמע מאיים בעת נסיעה משותפת ברכב. "ולא רק שאני ארצח אותך, אני גם אמרר לך את החיים".

מבלי לזלזל בתרומתם של המקלטים ובאנשים שמפעילים אותם ועושים עבודת קודש, קשה להתעלם מהמצב המעוות: לטובת תחושת ביטחון, אותן נשים יאלצו לוותר על החופש ועל החיים שלהן למעשה, בעוד התוקף ימשיך לחיות את חייו כרגיל. האפשרות השנייה היא לחכות בסבלנות, חודשים ארוכים, עד שהמערכת תפעל והאיום יוסר. עד שזה יקרה, אם בכלל יקרה, הנשים נותרות לחיות בפחד מתמיד.

"הציעו לי ללכת למקלט לנשים מוכות", מספרת עדן, "סירבתי ללכת כי יש לי פחד ממקומות סגורים… מי שאמור להיות כלוא זה הגבר… הפתרון זה לא להכניס אותנו לכלא, לא להיות סגורות בתוך מקלט… במיוחד שיש לי ילדה קטנה". עוד הוסיפה עדן ואמרה "הייתי מצפה שהמשטרה בישראל תעשה סוף לאלימות. כשאני מספרת שמאיימים על החיים שלי, שעברתי אלימות ועברתי אונס, שישימו אותו מאחורי סורג ובריח, לא שישכנעו אותי ללכת למקלט, לא שיאשימו אותי".

אז לעסק הזה אין עדיין פתרון. דברים מתנהלים בצורה שמסכנת כל אישה שנמצאת במעגל האלימות, גם, ואולי בעיקר, אם היא מתלוננת. וכך השאלה לגבי הנרצחת הבאה היא לא "האם זה יקרה", אלא "מתי".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות