כללי

הפגנת ענק בבלפור, המשטרה ועיריית ירושלים פינו פסל מחאה שהוצב בכיכר צרפת

איתי זלאייט ליד פסל המפגין ב האמן איתי זלאייט ליד פסלו בדמות המפגין "גיבור ישראל". צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פסל שהוצב ביום שישי בערב בדמותו של אחד המפגינים מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, פונה בכוח בידי עובדים בעיריית ירושלים ושוטרים שליוו אותם. הפסל, שיצר האמן איתי זלאיט, נעשה בהשראת צילום של עודד בלילטי מסוכנות הידיעות AP, שבו נראה מפגין אוחז בדגל ישראל כשהוא נפגע מסילון מים שהותז לעברו ממכת"זית משטרתית.

את הפסל, בצבע זהב ובגובה כחמישה מטרים וחצי, הציב זלאיט בכיכר פריז, סמוך למעון הרשמי של ראש הממשלה. כשפקחי העירייה הגיעו לפנות את הפסל ניסה זלאיט להתנגד ועוכב בידי שוטרים. אחרי פינוי הפסל הוא שוחרר לדרכו.

זלאיט כינה את הפסל "גיבור ישראל", וציין כי הפסל עשוי ברונזה במשקל 6 טונות כדי שישרוד את פגעי הזמן ויישאר מוצג דרך קבע בירושלים. "הרגשתי שעל הרצף ההיסטורי של גיבורי ישראל צריך להגיד תודה לכל אלה שיוצאים כל יום מהבית שלהם ומסתכנים וחוטפים מכות – המפגינים", אמר זלאיט אתמול (שישי), "המפגין ששומר על הבית ונלחם על הדמוקרטיה הוא לא פחות מגיבור ישראל".

לפנות בוקר, במהלך השבת, הגיע מנוף בשירות עיריית ירושלים כדי לפנות את הפסל. אנשי המחאה ששהו במקום ביקשו ממפעילי המנוף להציג צו החרמה, אולם צו כזה לא הוצג על ידי מפני הפסל או על ידי השוטרים שהרחיקו מהמקום את זלאיט שניסה למנוע את פינוי היצירה.

חכ אלי אבידר צילום רוני בק
ח"כ אלי אבידר בבלפור. צילום: רוני בק

בתוך כך, הערב התחדשו ההפגנות ברחוב בלפור בירושלים ובגשרים ברחבי הארץ. מספר המפגינים בהפגנות השונות ירד עם בוא החורף והקור, ולפיכך במוצ"ש לא התקיימו ההפגנות בקיסריה ובכיכר רבין בתל-אביב, מתוך רצון לרכז את המאמצים בבלפור. לעדות מפגינים במקום, זו ההפגנה הגדולה ביותר שנערכה ליד מעונו הרשמי של רה"מ נתניהו מאז הקיץ.

צוללות בהפגנת בלפור אורית לוי
יותר ויותר מפגינים נושאים עמם צוללות מתנפחות קטנות. צילום: אורית לוי

גם צוללות גדולות נישאו בהפגנת בלפור, כרגיל בהפגנות האחרונות. צילום וידאו באדיבות "חקירה עכשיו"

המשטרה מפנה מפגינים מהכביש מאחת הכניסות האחוריות לבלפור (צילום: רוני בק):

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות