כללי

מתחת לאף של השב"ס: שביתת רעב של ראשי ארגוני הפשע

ריקו שירזי ריקו שירזי. צילום: פלאש 90

מחדל מודיעני או פשוט חוסר אונים? לא ברור כיצד ניתן לתאר את התנהלות שירות בתי הסוהר, לאחר התרגיל שעשו לה כ-20 עבריינים "כבדים" שחלקם מוגדרים ראשי ארגון פשיעה, ממש מתחת לאף.

ה-20, הכלואים בכל רחבי הארץ, רובם בבידוד וחלקם אף מוגדרים כ"מוגבלי שיחות טלפון" הצליחו לתאם ביניהם, בלא שלמישהו בשב"ס היה מידע על כך, שביתה – וכעת מאיימים גם בשביתת רעב. לטענת האסירים, ביניהם ניתן למצוא גם את יצחק אברג'יל, יניב זגורי וריקו שירזי, הם סובלים מפגיעות קשות בזכויות האדם הבסיסיות שלהם.

יצחק אברג'יל. נאשם בתיק 512 ומאיים בשביתת רעב. צילום: פלאש 90

כזכור, רוב ראשי ארגוני הפשע בישראל נמצאים בכלא. פעם הם היו זוכים שם בכבוד לא רק מהכלואים אלא גם מהסוהרים, היום כנראה שהמצב השתנה, ובעקבות השינוי הזה הם הצליחו לעשות דבר שספק אם היה קורה מחוץ לכתלי הכלא – להתאגד. השביתה חוצה כרגע כמעט את כל מתקני הכליאה בישראל והיא פרצה מבלי שהשב"ס הצליח לעלות על הקשר מבעוד מועד, זאת למרות שמארגני השביתה הינם כאמור ׳מוגבלי שיחות טלפון׳.

לטענת האסירים, שרובם אסירי הפרדה, הם מוחזקים בתנאים גרועים יותר מאשר החיות שבספארי. הם דורשים דברים אלמנטריים, לטענתם, כמו הזכות לדבר בטלפון ולהיפגש עם משפחותיהם. לדבריהם בשב"ס מונעים מהם זכויות אדם בסיסיות כלאחר יד וללא כל עילה מוצדקת – והגיעו מים עד נפש. לטענתם, אין מקום לפגיעה בתא המשפחתי ובזכויות אדם שלהם, רק על בסיס טענות למידע מודיעיני.

אסיר בבית הכלא משוחח בטלפון (למצולם אין קשר לכתבה). הטענה העיקרית של השובתים היא מניעת טלפונים מהם. צילום: משה שי, פלאש 90

מהשב"ס נמסר בתגובה ש"כ-20 אסירים פליליים המוגדרים ׳מוגבלי שיחות טלפון׳, החלו לייצר פרובוקציה בדמות איומים בשביתת רעב כדי ללחוץ על גורמי הביטחון בשב״ס להסיר את ההגבלות עליהם. נכון לעכשיו כ-30 אסירים מבתי סוהר שונים הצהירו על הזדהות עמם, חלקם החזירו ארוחת ערב. כלל האסירים המעורבים יטופלו משמעתית".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות