כללי

שיירות מחאה ו"משט צוללות" ברחבי הארץ במהלך השבת

שיירת הצוללות בדרך לבלפור שיירת הצוללות בדרך לבלפור. צילום: "חקירה עכשיו"

מאות מפגינים יצאו אתמול (שבת) ב-2 שיירות כלי רכב גדולות למסע מחאה ברחבי הארץ, במסגרת אירוע "משט הצוללות הגדול". האירוע, בהובלת תנועות "הדגלים השחורים" ו"חקירה עכשיו" התקיים תחת קריאה להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשה הצוללות, תיק 3000, במה שהמפגינים כינו "הפרשה הביטחונית החמורה ביותר מקום המדינה".
שיירות המחאה יצאו בשעות הבוקר בו זמנית משני מוקדים – מצפון (קיסריה) ומדרום (צומת ביל"ו) – כשעל כלי הרכב מיצגי צוללות ומטוסי F-35. השיירות עצרו בראשון לציון ובראש העין ונפגשו בקריה תל אביב. משם עלו בשיירת מחאה מאוחדת לירושלים, שם נערך האירוע המרכזי של המחאה, מול בית המשפט העליון. בהמשך הצטרפו המוחים לעצרת המחאה הקבועה ברחוב בלפור, מול מעון ראש הממשלה.

צילום: "חקירה עכשיו"

צילום: נורית ולק דגן

באירועים שהתקיימו בנקודות העצירה השונות נאמו בין השאר הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') דן חלוץ, האלוף (מיל') עמירם לוין, פרופ' ירון זליכה, ח"כים ופעילים חברתיים. בנאום שנשא מול בית המשפט העליון בירושלים, אמר חלוץ: "מה שנראה כמו פרשת שוחד, מתנהג כמו פרשת שוחד ומריח כשוחד – הוא כנראה שוחד. יש כאן פרשה ביטחונית חמורה, שלא נחקרה", הוסיף, "מעניין יהיה ללמוד בעתיד, מה התיק שמחזיק ראש הממשלה על היועץ המשפטי, שבגינו הוא שחרר אותו במחי יד".

צילום: "חקירה עכשיו"

ראש השב"כ לשעבר עמי איילון אמר בנאומו בקיסריה: "אישור מכירת צוללות מתקדמות למצרים, תוך הסתרת ההחלטה ממפקד חיל הים, מהרמטכ"ל, משר הביטחון, היא פגיעה חמורה בביטחון מדינת ישראל". איילון תקף בחריפות את נתניהו ואמר: "אתה הפכת לסכנה לביטחונה של ישראל. זה לא טוהר מידות, זו פגיעה בביטחון המדינה. אישור מכירת 35-F תוך הסתרת ההחלטה ממפקד חיל האוויר, מרמטכ"ל ומשר ביטחון, הוא פגיעה חמורה בביטחון המדינה".

האלוף (מיל') עמירם לוין תקף בנאומו את ראש הממשלה נתניהו על הניסיונות למנוע את הקמתה של ועדת חקירה: "שחיתות ועסקאות מושחתות היו ועוד תהיינה לצערי, אבל מניעת חקירה הופכת אותנו ממדינה שיש בה שחיתות למדינה מושחתת, מונהגת על ידי שלטון מושחת. לזה אנו לא נסכים. בשביל זה אנחנו כאן ועל זה אנחנו נלחמים". לוין מתח ביקורת גם על שר הביטחון בני גנץ ואמר: "אתה שמת את ישראל אחרי הכל, שר הביטחון – זאת בושה. מי שמכר וממשיך למכור לנו את סיסמתו 'ישראל לפני הכל' שוב מתרפס ושם את ביבי ואת עצמו לפני הכל, כאשר הקים ועדת דמה, נטולת סמכויות, ועדה שמראש מנועה מלחקור את מכירת הצוללות למצרים".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות