על סדר היום

פרס סוקולוב 2021: קרינה שטוטלנד, גדעון לוי, יפעת גליק, אוהד חמו וגיא מורד

זוכי פרס סוקולוב: למעלה מימין: אוהד חמו, גדעון לוי ויפעת גליק. למטה מימין: גיא מורד וקרינה שטוטלנד - צילומים: יח"צ חדשות 12, מיכה לובטון, יניב אדרי, שחף סגל מתוך סדרת הרשת י(ו)צרים זוכי פרס סוקולוב: למעלה מימין: אוהד חמו, גדעון לוי ויפעת גליק. למטה מימין: גיא מורד וקרינה שטוטלנד – צילומים: יח"צ חדשות 12, מיכה לובטון, יניב אדרי, שחף סגל מתוך סדרת הרשת י(ו)צרים

עורכת מגזין "לאשה" קרינה שטוטלנד וכתב "הארץ" גדעון לוי הם זוכי פרס סוקולוב לעיתונות כתובה לשנת 2021. לצדם יקבלו יפעת גליק מתאגיד השידור כאן ואוהד חמו מחדשות 12 את הפרס לעיתונות אלקטרונית. פרס דוש לקריקטורה יוענק לגיא מורד. פרס סוקולוב מוענק מדי שנה על ידי עיריית תל אביב כדי לעודד עיתונאים שהצטיינו בעבודתם העיתונאית והטביעו את חותמם על העיתונות הכתובה, וכן לציין תחקירים וכתבות עומק שנעשו בשנתיים שקדמו להענקת הפרס. מלבד יוקרה ציבורית כולל הפרס 18 אלף שקלים.

בנימוקי ועדת הפרס נכתב על שטוטלנד: "קרינה שטוטלנד הרחיבה את תחומי עיסוקו של השבועון לאישה לדיון בחסמים המקשים על נשים בהשתלבות ובהתקדמות בחברה הישראלית ובביתן. בכך היא תורמת תרומה מהותית להתפתחות העיתון שהוגדר בעבר כייעודי לנשים, אל שיח מעצים ודיון במכשולים הניצבים בעיקר בפני נשים. שילוב תכנים אלה בשבועון הפונה לנשים מכל שכבות האוכלוסייה הוא אמירה צלולה ופורצת דרך בסוגה המגזינית בעברית".

על לוי נכתב: "העיתונאי גדעון לוי מאתגר בקביעות את הקונצנזוס הישראלי בעבודת שטח אמיצה המביאה את עדויותיהם וסיפוריהם של מי שאינם זוכים לחשיפה מספקת בשיח התקשורתי המקומי – קולותיהם של פלסטינים ביהודה, שומרון ובעבר רצועת עזה. כפובליציסט, לוי מציג עמדות מקוריות ועצמאיות שאינן נכנעות למוסכמות או לסביבה חברתית מסוימת ובכך מעשיר את השיח הציבורי ללא מורא.

חברי ועדת השופטים לפרס העיתונות הכתובה הם יושבת הראש נורית קנטי מגלי צה"ל, נדב איל מידיעות אחרונות, בינה לוז, שלום קיטל ופרופ' נעמה שפי.

בנימוקי ועדת הפרס לתקשורת אלקטרונית נכתב על יפעת גליק: "יפעת גליק עוסקת 20 שנה במלחמה עיתונאית עיקשת לחשיפת עבירות, כשלים ומחדלים במערכות ציבוריות. בין השאר, היא מעלה באופן שיטתי לסדר היום הציבורי פגיעות חמורות באיכות הסביבה על ידי קרטלים ותאגידי ענק, נושאים שכלי תקשורת מסחריים ממעטים לעסוק בהם. תחקיריה תרמו לחיזוק המודעות הציבורית למנגנונים המסואבים שמאחורי מערכות אלו. כעיתונאית חוקרת בתאגיד השידור היא מהווה דוגמה לתקשורת נושכת, משפיעה וחסרת מורא".

ועל חמו: "אוהד חמו הוא כתב שטחים ופרשן של חדשות 12 שמסקר את הזירה הפלסטינית במקצועיות ובאומץ. בכתבותיו הוא מנגיש לצופים את המציאות המורכבת ואת חיי היומיום של העם הפלסטיני. חרף העובדה שעבודתו העיתונאית כרוכה בסיכונים, הוא נוכח לעיתים קרובות במקומות ובמצבים שמעטים העיתונאים הישראליים המגיעים אליהם. דיווחיו מביאים לצופים אירועים ותהליכים המתרחשים בשטחים, לצד פרשנות מעמיקה אך שווה לכל נפש".

חברי ועדת השופטים לתקשורת אלקטרונית הם יושבת הראש ליסה פרץ מהארץ, מוטי גילת מתאגיד כאן, רוני לינדר מ-TheMarker, פרופ' רפי מן ועינת פישביין מהמקום הכי חם בגיהינום.

על גיא מורד, זוכה פרס דוש לקריקטורה, כתבו השופטים: "גיא מורד הוא קריקטוריסט בעל רגישות גבוהה ומבט אישי על מורכבותה של החברה בישראל. גיא מצליח לשקף בעבודתו את המציאות הישראלית וחיי היום יום, מנקודת מבט כנה תוך שהוא מוצא אנושיות גם במצבים טעונים. מורד מתאר את המרחב הישראלי בפורמט של קריקטורה פוליטית ומצליח לספר סיפור רב שכבתי בדימוי אחד. הוא נע מבחינה סגנונית בין קריקטורה קלאסית למבט קולנועי עכשווי ומעורר הזדהות. מורד חידש והרחיב את פורמט הקריקטורה הפוליטית ומצליח לצקת לתוכו אמירה משמעותית לאורך שנים".

חברי ועדת הפרס בקטגוריה זו הם יושבת הראש גלית גאון, ד"ר מיקי גרדוש, דניאלה גרדוש-סנטו, אסף חנוכה ונמרוד רשף.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות