על סדר היום

“קיבלתי מאלוביץ' הוראה מפורשת – בנוני מוזס לא נוגעים”

מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה, בעדותו בבית המשפט במסגרת תיק 4,000 מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה, בעדותו בבית המשפט במסגרת תיק 4,000

אם עורכי הדין של שאול ואיריס אלוביץ’ רצו להוכיח בחקירה הנגדית של אילן ישועה, שהוא לא התערב בעניינים מערכתיים רק כשזה נגע לנתניהו, אין ספק שהם הצליחו. האם זה יעזור כדי לערער את עדותו המפורטת והמגובה של מנכ”ל וואלה לשעבר, והאיש שלטענתו היה "האחראי על הטיית הסיקור לטובת נתניהו", לא כל כך בטוח. זה כבר קשור לענייני התמורה שקיבל הצד שהטה את הסיקור מצד הצד שזכה להטבה, ואל זה עוד נגיע בהמשך מצעד העדויות כששלמה פילבר, ניר חפץ ואחרים יעלו אל הדוכן.

אלא שהחקירה הנגדית מאירה זרקורים אל פינות אפלות בתקשורת, ואלוביץ’ מציג שם לראווה את אחד הסודות הכי מוכרים בעולם התקשורת – הפוליטיקה בין הגופים והזהירות שלהם, שלא לומר הגנה הדדית, במקרה שנחשפים דברים מכוערים אצל אחת הקולגות.

"כל פעם שהיה עולה דבר הכי קטן, תמונה, הייתי חוטף צעקות", סיפר ישועה כשנשאל מה היה היחס של אלוביץ' לפרסומים על אודות המו"ל של ידיעות אחרונות, ארנון מוזס. "הוא פחד מנוני, מהעוצמה התקשורתית שלו. היינו מזיקים בעסקאות לוואלה, רק כדי שנוני לא יתרגז. קשה לתאר עד כמה".

ישועה לא התבייש לפרט איך זה עבד. "קיבלתי משאול הוראות מפורשות מ-2010, חד משמעיות, אין מפורש מזה, יותר מפורש ממה שהיה לגבי נתניהו, שבנוני מוזס לא נוגעים. כשסיפרתי לשאול ואיריס שידיעות קיבלו משהו ללא מכרז – שאול אמר לי לא לגעת בזה, ושאין מה לעשות. אני הייתי צריך להגן על המתחרה הישיר שלי ולהסיר עליו כתבות".

על טענת עו”ד מיכל רוזן, המייצגת את איריס אלוביץ’, כי למעשה הוא סותר את עדותו במשטרה בכך שטען כי לא עסק בהטיית סיקור אלא רק בתקופת נתניהו, ענה ישועה: "אין סתירה. מבחינת הנפח ומבחינת האינטנסיביות של הטיות הסיקור – בעניין של נתניהו לעומת התערבויות אחרות – זה בטל בשישים".

גם שמו של יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10 לשעבר, עולה בשיחה, כשמוצגת התכתבות בין ישועה לעורך הראשי בזמנו, ינון מגל. "הוא מטריף אותי", כותב ישועה למגל ומבקש להסיר ידיעה, "יגמלו לנו. יגרמו לנו נזק, וחבל”. מגל מטפל בעניין ומדווח ביצוע למנכ”ל, שעונה: “תהיה חכם, לא צודק. הוא יכול להזיק לנו פי 100".

בהמשך הדברים על מערכות היחסים עם כלי תקשורת אחרים, חשף ישועה דברים שעלולים להחשב כסוג של שוחד או אפילו סחיטה באיומים. "תנו לנו חסויות ב-400 אלף שקל ולא נכתוב נגדכם", כך טען המנכ"ל לשעבר שאמר לו הבעלים אלוביץ'. אבל היה גם צד שני. "רציתי לפרסם כתבה על הוט, אבל שאול שידל אותי לא לפרסם אלא להשתמש בזה כדי לסחוט מ-HOT תקציבי פרסום", סיפר ישועה, "דפוס הסחיטה הזה מומש על ידי שאול מול ערוץ 10 וכלכליסט".

גם לגבי גלובס, אז תחת ההנהלה הישנה, סיפר אלוביץ' לישועה – כך לדברי ישועה – כי הוא מוגן מכיוון שהוא קונה שם שטחי פרסום.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות