מדיה

1942: התקשורת ביישוב היהודי מפחדת להכיר במציאות

יהודים על טרנספורט, וכותרות דבר ממרץ 1942

ועידת ואנזה היתה בינואר 1942. בנובמבר 1942 הודיעה הסוכנות היהודית כי הנאצים מנסים להשמיד את היהודים באירופה. בין לבין החלו לטפטף עוד ועוד ידיעות על הזוועות בשטחי הכיבוש הנאציים. ידיעות שפורסמו רק בחלקן ותוך הסתייגויות, כי איך אפשר להאמין.

שנת 1942, תחילת מעשי ההשמדה המאורגנים של הנאצים. בארץ ישראל מנה היישוב היהודי מנה כ-431,000 אנשים, מתוכם 38,000 התנדבו לשירות בצבא הבריטי. בעיתון "דבר" שהיה העיתון הרשמי של הממסד, ומקור המידע המרכזי ליהודי ארץ ישראל, ההתייחסות לרצח יהודי אירופה היתה מזערית, וכשכבר הייתה התייחסות – היא לוותה בהסתייגויות רבות.

כך, למשל, ב-16 במרץ 1942 הציג "דבר" בעמוד הראשי – אך לא ככותרת ראשית – שתי ידיעות על מצב יהודי אירופה. בידיעה הראשונה, שהייתה קצרה מאוד, נכתב על רצח רבע מיליון יהודים ונוספה "הערת המביא לדפוס" המבקש מהקוראים לקחת בערבון מוגבל את הדיווח, שבוסס על דיווחי חיילים ששבו מהחזית. ידיעה נוספת, על טבח מאה אלף אנשים באוקראינה שרובם יהודים, הסתיימה ב"הערכת מערכת" שמסתייגת מהידיעה, וטוענת כי לפי רשימות של "הכוכב האדום" מירב הקורבנות כלל לא היו יהודים.

לצורך השוואה, בעיתון היידי-אמריקני "פארווערטס", התפרסמו הידיעות האלו וגם אחרות העוסקות במצב היהודים באירופה ככותרות ראשיות ללא כל הסתייגות.

ברל כצנלסון, עורך "דבר" באותם ימים אמר בוועידת ההסתדרות – "אינני יודע אם מבקשים אצלנו לשמוע דברים אלו. הנזדמן לכם לשבת על יד הרדיו, כשרבים מטים אוזן לשמוע ידיעות, ברגע שנגמרות הידיעות העולמיות ומתחילות להישמע הידיעות 'שלנו'? אז בא שינוי גמור בכוח ההקשבה. אינני מקטרג, אפשר אין כוח לשמוע".

בשלהי יוני 1942 פרסם "דבר" בתחתית השער ידיעה בת 21 מילים בלבד – "דובר של הקונגרס היהודי העולמי הכריז בניו-יורק כי לפחות כמיליון יהודים נרצחו בזמן האחרון באירופה על-ידי הנאצים, ולפחות מחציתם בפולין". הידיעה לא לוותה בשום פרשנות.

במהלך השנים הופנתה ביקורת על הסיקור הלקוי של שואת יהודי אירופה בכלי התקשורת הלא – יהודיים. אבל מה עם העיתונות היהודית? במהלך רובה של שנת 1942, סוקרה בעיתון "דבר" רק אפס קציה של הזוועות שהחלו להתגולל באירופה. רק בסוף 1942, אחרי ההצהרה של הסוכנות היהודית, החל העיתון לסקר את השואה באופן רחב יותר.

————–

בואו להתעדכן בכל מה שקורה בעולמות המדיה בקבוצת הפוש הייעודית של כסית בווטסאפ – בלי חפירות, בלי דיבורים, רק קישורים לאייטמים חדשים. להצטרפות לחצו כאן. ויש גם אפליקציה: להורדת האפליקציה עבור מכשירי אנדרואיד  |  להורדת האפליקציה עבור מכשירי אייפון

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות