מדיה

קשת וארץ נהדרת חויבו לשלם 50,000 ש"ח לבני קצובר בעקבות מערכון שהציג אותו כ"סבא פוגרום"

בני קצובר בצילום נשוא התביעה

בפסיקה נדירה הפך בית המשפט המחוזי בת"א את החלטת בית משפט השלום וקבע כי על חברת 'קשת' לפצות את בני קצובר, מראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון, ב-50,000 שקלים, ואף חייב את החברה בהוצאות משפט ע"ס 20,000 שקלים.

תחילת הפרשה בינואר 2018, כאשר קצובר הגיש תלונה בגין הוצאת לשון הרע כנגד חברת 'קשת' בעקבות שידור מערכון 'הנערים ממעלה טפיוקה', שם הוצג קצובר כ"סבא פוגרום". במערכון, בו שולבו קטעי אלימות אותנטיים, מוצג קצובר כ"מורם הרוחני" של צעירים שמבצעים פעולות אלימות כנגד חיילי צה"ל ופלסטינים. הנה המערכון המדובר, המוטמע כאן מאתר "מאקו" של קשת:

לאחר שבית משפט השלום החליט לדחות את התביעה וחייב את קצובר בהוצאות משפט – הוא ערער (באמצעות עו"ד צוריאל חזי) לבית המשפט המחוזי בת"א, וכעת סגנית הנשיא אביגיל כהן החליטה, כאמור, להפוך את ההחלטה.

השופטת כתבה בהחלטתה: "לאחר שקילת מכלול הנסיבות, ובין היתר מעמדו של המערער, התפוצה או הרייטינג של פרסום כזה בתכנית "ארץ נהדרת" ובאתר אינטרנט, וכן את העובדה שבכל זאת התכנית עצמה היא תכנית סאטירית, גם אם הקטע שבו שולב המערער שלא היתה כזה, וכן שילובו של המערער במערכות לפרק זמן של פחות משתי שניות, אני מוצאת לנכון לחייב את המשיבה לשלם למערער פיצוי בסך 50,000 ₪".

בין נימוקיה הוסיפה השופטת: "כיוון שתמונתו של המערער הוצגה במערכון כפי שהיא ולא בדרך של איור/צייר או מוטיב פארודי אחר, אין צורך בכתובית של שמו על מנת לקשר בינו לבין נושא המערכון. הוספת המילים 'סבא פוגרום' יוצרת קישור בין המערער ובין מעשי ונדליזם/פוגרום הן בענייני רכוש, ובאלימות המוצגת בקטעי הארכיון ששולבו במערכון. המערכון סאטירי בעיקרו אך תמונת המערער אינה חלק מהסאטירה או מהקטע המבוים שהוצג במערכון, אין שום סיבה לפטור את המשיבה מאחריות לפרסום לשון הרע רק מאחר ומדובר בתכנית סאטירה. הפרסום ביחס למערער אינו נכנס בגדר סאטירה".

קצובר הגיב להחלטה ואמר כי: "בית המשפט המחוזי עשה צדק בכך שהחליט לבטל את ההחלטה התמוהה של בית משפט השלום ולחייב את "קשת" ואנשי "ארץ נהדרת" לשאת באחריות על מערכון שכיבכול מסתתר תחת הקטוגריה "סאטירי". אני מקווה שכעת יוצרי התכנית יפסיקו את ההסתה הפרועה כנגד ציבור המתיישבים בארץ ישראל ויפסיקו לזרוע מחלוקת בין חלקי העם – כי באמת יש לנו "ארץ נהדרת".

מ'קשת' נמסר כי היא תערער על ההחלטה לבית המשפט העליון. "פסק הדין בערעור אינו עולה בקנה אחד עם פסיקת בית המשפט העליון בעניין סאטירה ומצמצם את חופש הביטוי. קביעת השופטת לפיה שימוש בתמונה מקורית ("לא איור" כלשונה) אינה נחשב סאטירה, סותרת את המקובל בתוכניות מובילות בז'אנר כמו ה'דיילי שואו' בארה"ב ו'גב האומה' בישראל. בשל חשיבות הסוגיה לחופש הביטוי, קשת תערער על פסק הדין לבית המשפט העליון".

————–

בואו להתעדכן בכל מה שקורה בעולמות המדיה בקבוצת הפוש הייעודית של כסית בווטסאפ – בלי חפירות, בלי דיבורים, רק קישורים לאייטמים חדשים. להצטרפות לחצו כאן. ויש גם אפליקציה: להורדת האפליקציה עבור מכשירי אנדרואיד  |  להורדת האפליקציה עבור מכשירי אייפון

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות