הורות

הנגב מגיע לבן גוריון: תערוכה חדשה בתל אביב

נחל צין נחל צין

ב-21/10, תיפתח בתל אביב תערוכת "הנגב מגיע לבן גוריון". התערוכה, שכל כולה מוקדשת לצילומים בהשראת חזונו של דוד בן-גוריון, תוצג תחת כיפת השמיים לאורך השדרה שנקראת על שמו בתל אביב יפו. התערוכה תחשוף את המבקרים להגשמת חזונו של "הזקן", ועד כמה הוא באמת בא לידי ביטוי במציאות חיינו כיום. התמונות בתערוכה צולמו על ידי צלמים מהמועצה האזורית רמת נגב והן מבטאות את הפרשנות שלהם לציטוטיו המוכרים.

בצילומים ניתן לראות את הגשמת חלומו של "הזקן" להתיישבות ופיתוח הנגב אותו אהב כל כך. אחד מהציטוטים המוזכרים בתערוכה הוא ציטוט מתוך מאמרו "משמעות הנגב": "על אנשי המדע שומה להתרכז בשדות מחקר חדשים…לניצול אנרגיה שמשית המרובה בארצנו וביחוד בנגב" ולצידו תמונות של התגשמות החלום – תמונות מתחנת הכח הסולארית בסמוך לאשלים.

הנגב מגיע לבן גוריון | צילום: עידו קוצ'ינסקי
הנגב מגיע לבן גוריון | צילום: עידו קוצ'ינסקי

בין התמונות והציטוטים ששולבו לצידם ניתן למצוא את כל הערכים שהיו חשובים לו כל כך; הפרחת השממה, חינוך הנוער, שוויון בין בני האדם, חקלאות לצד תעשייה, הנופים המדבריים הבלתי נגמרים של הנגב לצד ההתיישבות ועוד.

בין המציגים בתערוכה ניתן למצוא צלמים להם קשר אישי עם בן גוריון האיש. לדוגמה עזרא צחור שנותן את פרשנותו לנועזות החלוצים על פי בן-גוריון. עזרא צחור, הינו אחיו של ההיסטוריון פרופ' זאב צחור ז"ל, ממקימי המכללה האקדמית ספיר ומזכירו האחרון של דוד בן-גוריון. צלם נוסף לו קשר מיוחד אל "הזקן" הוא יואב דוניץ, תושב מדרשת בן-גוריון ובנו של ד"ר יגאל דוניץ ז"ל, ממקימי המכון למורשת בן-גוריון, שחקר את דמותו ומשנתו המדינית של בן גוריון ואף שימש כעוזרו לתקופה. יואב הוא אחיו של איתן דוניץ, מנהל המכון למורשת בן-גוריון כיום. בצילומו דוניץ נותן את הפרשנות שלו לציטוט "אילו הייתי מייעץ לך ללכת לנגב – לא הייתי אומר "לרדת" אלא לעלות…מפני שלדעתי זוהי עליה בשלב החיים" מתוך מכתבו של בן גוריון למשה רגב, 1959.

רון חולדאי ראש עיריית תל-אביב-יפו: "אנחנו שמחים לארח את התערוכה היפהפייה הזו במקום ראוי לכך – מול ביתו של דוד בן גוריון, שפעם כל חייו לקידום הנגב והפרחתו. בהזדמנות זו חייבים להזכיר את שיתוף הפעולה הנפלא בין רמת הנגב לתל אביב-יפו שהוביל במשך שנים רבות ידידי שמוליק ריפמן ז"ל, ראש המועצה הקודם, ושאותו ממשיך היום בתנופה ראש המועצה הנוכחי ערן דורון.

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב: "אני מזמין את הציבור הרחב להגיע לשדרת בן גוריון בתל אביב, בסמוך לביתו של הזקן ולקבל הצצה להווי החיים בנגב כפי שתושבי רמת הנגב, החיים את התגשמות חזונו מדי יום, חווים אותם.  סדרת תצלומים של הנגב, מהנגב, החושפים רגעים קטנים של תקווה, התחדשות, מאבק ועוצמה."

התערוכה היא שיתוף פעולה של המועצה האזורית רמת נגב, המכון למורשת בן גוריון ועיריית תל אביב יפו ותוצג לאורך רחוב בן גוריון מכיכר אתרים ועד פינת הרחובות בן גוריון ודיזנגוף בתל אביב.
21/10-14/11. הכניסה חינם.  

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות