כלכלה

בקבוק קטן – שינוי גדול: מצילים את חיות הבר

יעל בהררי פלסטיק יעל בהררי פלסטיק

סודהסטרים ורשות הטבע והגנים משיקות מהדורה מוגבלת של בקבוקים רב פעמיים המעוטרים באיורים צבעוניים של חיות בר: צב יבשה, יחמור ועטלף. הבקבוקים יימכרו בחול המועד סוכות במרכזי השירות בעשרות שמורות טבע וגנים לאומיים ברחבי הארץ, במחיר סמלי של 10 שקלים לבקבוק, כאשר ההכנסות ממכירתן יתרמו לפעילות ה"חיבולנס" להצלת חיות הבר אשר נפגעות ישירות מאכילת פלסטיק.

המטרה המרכזית של שיתוף הפעולה הייחודי שנרקם בין רשות הטבע והגנים וסודהסטרים, היא לעודד מעבר לכלים רב פעמיים ולהוציא משימוש כלים חד פעמיים, שקיות ופסולת אשר נמצאים בין הגורמים המרכזיים לפגיעה בחיות הבר. באמצעות האיורים החביבים מבקשים שני הגופים להגיע לליבם של הילדים והמבוגרים, ולהעביר מסר חד וברור: בקבוק קטן יכול לחולל שינוי גדול, ואף להציל חיים.

בקבוק קטן שינוי גדול | צילום: יעל שרון
בקבוק קטן שינוי גדול | צילום: יעל שרון

רק במהלך השנה האחרונה הזדקקו 7,078 בעלי חיים לטיפול וטרינרי על ידי "החיבולנס", כשאחד הגורמים אשר פוגעים משמעותית בבריאותם ובחייהם של בעלי החיים הוא הפלסטיק שנזרק בטבע. ה"חיבולנס" הינו מערך מתנדבים של רשות הטבע והגנים שנוצר על מנת להעביר חיות בר מוגנות פגועות מכל רחבי הארץ אל בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים שפועל בשיתוף הספארי והמשרד להגנת הסביבה.

לדברי סטלה קריוף, מנכ"לית סודהסטרים ישראל: "אנו מאמינים כי כל חברה חייבת לעשות את המיטב למען הסביבה. בשנים האחרונות אנו עדים לשיבושים במאזן האקולוגי כאשר אחד הגורמים לכך היא הצריכה המוגברת של כלים חד פעמיים. ראינו לנכון לעשות את החיבור עם רשות הטבע והגנים דווקא בחגים, במהלכם רבים יוצאים לטייל ולקרוא למטיילים גם להימנע משימוש בבקבוקים חד פעמיים וגם לתרום לפעילות החיבולנס, באמצעות רכישת בקבוקים רב פעמיים, כך יחד נוכל להשפיע ולייצר שינוי של ממש למען חיות הבר ולמען כדור הארץ".

לדברי רעיה שורקי מנהלת חטיבת קהל וקהילה: "רשות הטבע והגנים יכולה להוביל שינויים סביבתיים בחברה הישראלית באמצעות העלאת מודעות, התגייסות הצבור וקדום שתופי פעולה למטרות סביבתיות ושמירת טבע. שיתוף הפעולה עם סודה סטרים הוא דוגמא לחיבור בין הצורך בהגנה על חיות הבר למפגע הקשה שהצבור מתמודד איתו בשימוש בפסולת החד פעמית ובמצבורי האשפה שכחברה אנו מתקשים להתגבר עליהם. השימוש בכלים רב פעמים ובמקרה זה בקבוקי "הסודהטבע" הוא הזדמנות נוספת לפנות אל  הצבור  ולבקש ממנו לה רתם למאמץ המשותף במעבר לשימוש  בכלים רב פעמיים ובכך לסייע לשמירת הטבע. זו גם ההזדמנות להודות למאות המתנדבים היקרים שלילות וימים מזמנם הפרטי הם נותנים למען הצלתם של חיות בר פצועות שחלקן נפגע מאותם שאריות חד פעמיות הנמצאות בים או ביבשה״.

הבקבוקים יימכרו בחול המועד סוכות בשמורות הטבע ובגנים לאומיים ברחבי הארץ; ההכנסות ממכירתן יועברו לפעילות ה"חיבולנס" של רשות הטבע והגנים
הבקבוקים יימכרו בחול המועד סוכות בשמורות הטבע ובגנים לאומיים ברחבי הארץ; ההכנסות ממכירתן יועברו לפעילות ה"חיבולנס" של רשות הטבע והגנים

 רוני קינג וטרינר רשות הטבע והגנים: "פלסטיק הוא אחד מהגורמים המרכזיים הפוגעים בבעלי החיים  ובמערכות האקולוגיות. לפלסטיק לוקח מאות שנים כדי להתכלות ולהיעלם מהעולם. בסופו של התהליך הסביבה הטבעית "מלאה" בחלקיקים קטנים הנמצאים בכל מקום, כשבמהלך שנים אלה, חלקים בגדלים שונים נאכלים ע"י בעלי חיים רבים, החל בעופות המאכילים את גוזליהם וכלה בדגים האוכלים חלקיקים הנדמים בעיניהם לסרטנים זעירים שהם מזונם הטבעי. החלקיקים הזעירים מזהמים את כל המערכות הטבעיות ופוגעים בטבע וכמובן שגם בבריאות האדם. שקיות ומגבונים נאכלים על ידי בעלי חיים שלא למדו להימנע מאכילתם– בים על ידי צבי ים ובמדבר על ידי היעלים . בכרס של כמעט כל יעל שנבדק, נמצא שקיות ומגבונים, שהנפח שהם תופסים, עלול לפגוע ביעילות העיכול שלהם, ולגרום להם לסבול מרעב קיצוני, אפילו כשהמזון נמצא בשפע. ננסה להפחית את השימוש בשקיות, מגבונים ובפלסטיק חד פעמי ואם כבר עשינו בהם שימוש, נוודא שלא השארנו אחרינו שום זכר לחומרים אלה, כך נמנע מפגיעה בחי והסביבה שאנו כל כך אוהבים".

אורי לניאל ראש תחום חיות בר בשבייה בחטיבת האכיפה של רשות הטבע והגנים: "חיבולנס הוא מיזם התנדבותי בעיקרו שבין מטרותיו לקדם שמירת טבע ולסייע בהובלת חיות בר פגועות לטיפול בבית החולים לחיות בר שנמצא בספארי. לצערנו חיות הבר חשופות לגורמי פגיעה רבים ומגוונים, עיקרם בשל פעילות אדם, כגון התחשמלות, פגיעה מרכבים ואכילת פסולת (למשל שקיות פלסטיק ומגבונים). בעזרת המתנדבים המסורים שלנו אנו מצליחים להעביר ולטפל באלפי בעלי חיים בכל שנה, אולם לצערנו המספר עולה מידי שנה ואנו מבקשים את עזרת הציבור בשמירה על הטבע וצמצום גורמי הפגיעה וגם בהגברת המודעות לכך שרשות הטבע והגנים דרך החיבולס נותנת מענה לחיות הבר הפגועות, לשם כך על כל חיית בר פגועה או מפגע יש לדווח ל"מוקד בטבע" של רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*

ההכנסות מהמיזם המשותף עם סודהסטרים יועברו לטובת רכישת ציוד ואמצעי טיפול עזרה ראשונה ייעודיים לבעלי החיים ובמימון השתלמויות והכשרות נוספות עבור המתנדבים היקרים שלנו ולמען חיות הבר – כדי שיהיו כאן גם מחר.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות