הורות

שבוע המטאורים הגדול של אוגוסט ברשות הטבע והגנים

תצפיות כוכבים תצפיות כוכבים

מטר המטאורים "הפרסאידים", תופעת טבע מיוחדת במינה המתרחשת אחת לשנה במהלך השבוע השני של חודש אוגוסט, החל מה-8 לחודש ובמשך שבוע שלם. נכון ליום ראשון (ה-1.8) נרשמה תפוסה כמעט מלאה בחניוני הלילה לתאריך ה-12 באוגוסט, שיאו של המטר. במהלך שאר הלילות, בין התאריכים 8-15.8.21 תוכלו למצוא לכם את הלילה המתאים, לשכב על הגב, לספור כוכבים נופלים ולהביט על מופע מרהיב בשמים.

"הפרסאידים" הינו מטר מטאורים אשר מקורם בשרידי אבק שהותיר אחריו כוכב שביט במסלולו סביב השמש. פעם בשנה, כשכדור הארץ עובר בשובל השאריות של השביט, פוגעים המטאורידים באטמוספירה במהירות של 59 ק"מ לשנייה ויוצרים מופע שמימי מרהיב ביופיו!

לדבריי נועה גורדון מנהלת מרחב מצדה ברשות הטבע והגנים: "מטר המטאורים (הפרסאידים) הוא מאורע מרגש ומיוחד במינו הנמשך על פניי שבוע שלם ומושך צופים מכל הגילים כדי לחוות בקסם המתרחש בשמים. בכל שנה מגיעים אלפי משפחות ואנו שמחים להעניק להם חוויית ביקור מעשירה, מגוונת ומלמדת. בהמשך ויחד עם חווית הצפייה בכוכבים, מוזמנים לישון ולהתארח בחניוני הלילה מצדה, ממשית, תל ערד, חי בר, אשכול ובארות או אחד מחניוני הלילה הרבים של רשות הטבע והגנים הפזורים בנגב, במדבר יהודה ובערבה. על מנת ליהנות מהפרסאידים אנו ממליצים להגיע לשקט של המדבר כמה ימים לפני, או כמה ימים אחרי ה-12 באוגוסט, להימנע מהעומס הצפוי בליל הפרסאידים עצמו, להתמקם באחד מחניוני הלילה ולהנות מזמן שקט במדבר עם מופע כוכבים קוסמי".

עדיין לא מאוחר לשריין לינה באחד מחניוני הלילה בתשלום או הגנים לאומיים, להגיע לחוויה יוצאת דופן ולצפות בתופעה מיוחדת המתרחשת על פני שבוע שלם מצפון ועד דרום:

שקיעה עששיות וכוכבים בעבדת
עבדת העיירה הרומית-ביזנטית בראש גבעה הצופה אל נחל צין מזמינה אתכם לסיור שקיעה מרתק בין מערות, מבנים ומגדלים מרשימים וגתות ליצור יין. בסיור נחווה את שרידי העבר באור השקיעה ולאחר מכן נצטייד בעששיות ונלך בין המבנים אל שרידי מחנה הצבא הרומי ושם עם רדת הלילה נערוך תצפית על כיפת שמי הלילה, כוכבים שמשות רחוקות ומיתולוגיות מרתקות שהגדירו את האנושות לאורך התפתחותה. משך הסיור כ 3.5 שעות. מתאים לכל המשפחה. מחיר הסיור: מבוגר 50 ₪ מנוי מטמון 40 ₪ סיורי מוקד (בתשלום)
היכן: גן לאומי עבדת
מתי: 3,5,8,10,11,13,17.8
בהרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639*.

מסע בין כוכבים בשמי הרי אילת
בואו לשמורת טבע מסיב אילת ובה נופי סלעי גרניט ואבני חול אדומות, המשמשת תפאורה מרהיבה למפרץ אילת בשעות היום ובלילות החשוכים. מוזמנים להצטרף לתצפית אסטרונומית בליל כוכבים במדבר. משך הפעילות כ4 שעות.
למי: משפחות וילדים בכל הגילאים. מה להביא: מומלץ להביא בגד חם. הישיבה על מחצלות. המחיר כולל הדרכה וצפייה בטלסקופ.
מחיר: מבוגר 50 שקלים. מנוי מטמון 40 שקלים.
היכן: חניון לילה הר יהורם הסמוך לעיר אילת.
מתי: 3.8, 9.8
בהרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639*.

תצפיות כוכבים | צילום: דניאל בר
תצפיות כוכבים | צילום: דניאל בר

עוד פעילויות כוכבים:

תצפית כוכבים בשמי כוכב הירדן
מאז ומעולם נשאו בני אדם את עיניהם לשמיים בכוכב הירדן והתעניינו במתרחש מעליהם. הקיץ הזה אנו מזמינים אתכם לשכב על הגב, להביט בשמיים, לשמוע סיפורי מיתולוגיה ולהביע משאלות. הפעילות היא בהדרכת מדריך מומחה לאסטרונומיה ובעזרתו נכיר מקרוב את העולם הרחוק מאיתנו מרחק שנות אור. מבצר כוכב הירדן (או כוכב הרוחות) הוגדר נקודת חושך ייחודית מעל עמק הירדן וזה המקום שכדאי להיות בו כשהכוכבים יאירו את שמי העמק. אנו ממליצים ללון בחניון הלילה תחת מיליון כוכבים. הפעילות בשיתוף מיזם התיירות.
היכן: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: בימי חמישי באוגוסט: 5.8, 26.8 בשעות 20:30, 22:00
למעוניינים ניתן להזמין לינה תחת כיפת השמיים בחניון הלילה. יש לעשות את ההזמנה דרך מערכת ההזמנות.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

ליל ירח מלא בכוכב הירדן
מה היינו עושים בלעדיו? בלי השפעת כבידת הירח היה העולם מסתובב מהר יותר והיממה הייתה מתקצרת.
בלי הירח לא היה מה שייצב את נטיית ציר הסיבוב של כדור הארץ ומזג האוויר היה נעשה קיצוני יותר ומגוון פחות, ובלי הגאות והשפל מי יודע אלו חיים היו מתפתחים על פני כדור הארץ. אם כל זה מעניין אתכם ואתם רוצים גם להכיר את מבצר כוכב הירדן בליל ירח מלא ולחוות חוויה מיוחדת, אתם מוזמנים לכאן לצפות איתנו בירח דרך טלסקופ ולשמוע סיפורי חלל מרתקים בנושא הירח. יש לבוא בנעליים סגורות ובבגד חם ולהביא מצע לשבת עליו: כיסאות, מזרנים, כריות, מחצלת וכו'.
היכן: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: ביום חמישי 19.8, בשעות 19:30–23:30
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.
המעוניינים בלינה יכולים להזמין מקום בחניון הלילה בתשלום. יש לעשות את ההזמנה דרך מערכת ההזמנות.

ארמון של כוכבים
רוצים להגיע אל הירח ומכתשיו, לגלוש בשביל החלב ואולי גם למצוא את ה'מזל' שלכם בכוכבים? הצטרפו אלינו למסע בין כוכבים עם "הדובה הגדולה" בפעילות תצפיות כוכבים חווייתית לכל המשפחה בעזרת טלסקופים, צייני לייזר ומשקפות רבות עוצמה שדרכן נציץ ביקום הנסתר מהעין שבעולם החיצון. בזמן הפעילות גם תתאפשרנה כניסה למיצג החדר המלכותי המרהיב, עלייה בגרם המדרגות, הליכה במסדרון הקשתות המפואר וכניסה למערכת בורות המים.
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון
מתי: יום שני 30.8 בשעות 20:00–23:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

מסע בין כוכבים בחאן בארות
לעמוד בתוך מכתש ולהסתכל על מכתשי הירח? אין הרבה מקומות שמעניקים חוויה כזאת. הכי טוב פשוט לשכב על הגב ולחפש "כוכבים נופלים" בשמיים. בין כוכב למטאור מומלץ להגיע לגן חלל – אזור חדש ומיוחד לצפייה בכוכבים שנחנך לאחרונה בשטח החניון. בגן ימתינו לכם טלסקופים קבועים במקום ותוכלו לנסות למצוא בעצמכם את גרמי השמיים מושכי העין ביותר ולצפות בהם. הטלסקופים פתוחים לאורחי החניון בכל שעות הלילה. הפעילות הינה עצמאית וללא הדרכה.
היכן: חאן בארות מכתש רמון
מתי: בכל יום
ללא תשלום נוסף על דמי הלינה בחניון.

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות