הורות

מתנות, הפתעות וחגיגה: פסטיבל הקרון חוגג 30 שנה

מעשה בעולם מעשה בעולם

התרגשות גדולה השנה בתיאטרון הקרון ובפסטיבל הבינלאומי של הקרון, החוגגים שלוש חגיגות שמשתלבות אחת עם השנייה: תיאטרון הקרון חוגג ארבעים שנות יצירה, פסטיבל הקרון חוגג שלושים שנות פסטיבלים ותיאטרון והפסטיבל עוברים למרכז התרבות החדש לילדים בגן הפעמון.

פסטיבל הקרון ה- 30, יתקיים בין התאריכים 22-26 לאוגוסט 2021 כאשר ב- 22 לאוגוסט יתקיים אירוע הפתיחה החגיגי וחנוכת מרכז התרבות החדש של תיאטרון הקרון בגן הפעמון. מבנה התיאטרון החדש נבנה בתרומת משפחת DAVIDSON מלונדון והקרן לירושלים. מבנה התיאטרון כולל שני אולמות, במת חוץ, בית קפה ומרחב בחוץ לשהייה ולפעילויות שונות לילדים, שיהיה השנה מרכז הפסטיבל החדש.

השנה הפסטיבל יארח 33 הצגות מקור לילדים ולמבוגרים והפקות בינלאומיות מספרד ומצרפת. כמו כן בפסטיבל יתקיימו מתחם חוצות לכל המשפחה בנושא "הפתעה", תערוכת "מתנות" ייחודית, מסיבת הפתעה ועוד סדנאות יצירה, משחקייה והרצאות לקהל הרחב. מרכז הפסטיבל יהיה פעיל משעות הבוקר עד שעות הלילה המאוחרות ויציע פעילות תרבותית לגילים שונים לכל אורך שעות היום וכן מתחם מזון.

הפסטיבל יארח שלושה אמנים בינלאומיים מובילים מהתחום: בהצגה "תזמורת של שתי ידיים" של Compagnie La Muette (צרפת) יציג הבובנאי והמוסיקאי הוירטואוז Santiago Moreno תיאטרון חפצים מוסיקליים עם התזמורת הקטנה בעולם. בהצגה "VIDA" (ספרד) יציג הבובנאי Javier Aranda תיאטרון בובות עם כפות ידיים שובבות וסלסלת חפצים וגם גרסה לא מצונזרת של ההצגה למבוגרים. יש הרואים ב Javier את הכוכב הבא של עולם תיאטרון הבובות העולמי.

הפסטיבל יציג את מיטב היצירה שנעשתה בארץ בשנה וחצי האחרונות לילדים: ההצגה "אחותי הגדולה מכולן" (תיאטרון הקרון), תציג עיבוד משעשע לבמה לפי ספרו הידוע של עוזי בן כנען, המשלב ארבעה שחקנים ותיאטרון חפצים. דניאל כהן לוי הבימאית בשיתוף עם האמנית החזותית שי פרסיל יוצרות עולם בימתי חסר גבולות, מלהיב ומפתיע. ההצגה "אמאווזה" (תיאטרון הקרון), תציג בבכורה עיבוד חדשני לשיריה הידועים של אמא אווזה. היוצרת גליה שומר תופרת בין עולם המילה לעולם הבדים, ומחברת קטעי מילים לחלקי בגדים ביד אמן. ההצגה "המפץ הגדול" יצירה חדשה של אנסמבל עיתים והיוצר צבי סהר, תציג על הבמה פנטזיה בדיונית המתרחשת בחלל, המשלבת בין עולם הקולנוע לעולם הבמה. ההצגה "מיץ פרי כה טרי" של היוצרות עדילי ליברמן והילה גולדברג, תציג בבכורה עיבוד בימתי מרתק לסיפור על מכשפות בשפה המשלבת בין עבודה גופנית לטקסט.

הוגו שלי | צילום: כפיר בולוטין
הוגו שלי | צילום: כפיר בולוטין

הפסטיבל נותן זרקור ליצירה העכשווית הנעשית בארץ למבוגרים, המשלבות שפות במה בינתחומיות, בהן חפצים, דימויים מוקרנים, קרקס עכשווי, בובות ושימוש יוצא דופן בטקסט ובגוף האנושי: ההצגה "silence makes perfect" של היוצרת יעל רסולי, בפנטסיה בימתית החושפת סיפור אישי כואב על פגיעה מינית. המופע "געגועים לפנים" של היוצרת איריס ארז, בכורה המשלבת בין שפת מחול עכשווי לדימויים המוקרנים באייפדים על גוף השחקנים. המופע "בדיקת מציאות" של היוצר נמרוד פרחי, מחברת בין בובה העשויה מחבלים לקרקס עכשווי בבמת זירה.

לב הפסטיבל הינו מתחם חוצות לכל המשפחה בנושא "הפתעה". המתחם בגן הפעמון בניהולם האמנותי של דפנה קרון ושחר מרום יכיל, הפתעה! לא אחת אלא המון! הקהל מוזמן, לטעום, לשהות, לקפצץ, לחוות ולהשתתף ביריד ההפתעות: מיצבים, מופעים, יצירות בתנועה וסאונד ועוד הפתעות של אמנות רב-תחומית מקורית, שיצרו למעלה מעשרים אמנים ואמניות. בין היצירות: עמדת רקיחת שיקויים בה מתערבבים טעמים שונים בצבעים מוזרים על פי כוחות הכוכבים, יום ״פתוח״ באקדמיה להפתעה מקצועית – הל״ם. תעלומת ביצי הזהב בלול שקיבלה מרים, שקיות הפתעה ענקיות מקפצות ובתוכן- אתם, עוגת יומולדת מהאגדות שנצטרך לשמור עליה ולא לגעת בשום אופן… עץ צבעוני שהולכים בו לאיבוד, קופסא משונה שנוחתת בגן וממנה יוצאים… טוב, זאת הפתעה…

מרכז הפסטיבל יהיה במרכז התרבות החדש לילדים של תיאטרון הקרון, בדרום גן הפעמון, ויהיו בו אולמות תיאטרון, במת חוצות, משחקייה, פינת סדנאות ומתחם אוכל לכל המשפחה. לכבוד פתיחת המתחם ולרגל יום ההולדת של תיאטרון הקרון, הכנו עבורכם "תערוכת מתנות" בה אמני ואמניות הקרון מכל שנות התיאטרון הכינו מתנה לתערוכת קבע לבניין החדש. את התערוכה אצר הדס עפרת, ממייסדי התיאטרון, והיא תהיה מוצבת בבניין המרכזי של התיאטרון לכל שעות היום וללא תשלום. בתערוכה מתנות שונות, מתנות מוסיקליות, מתנות של בובות, מתנות עם סרטון, מתנות של בובות היסטוריות ומתנות מפתיעות.

אחותי הגדולה מכולם | צילום: אילן בשור
אחותי הגדולה מכולם | צילום: אילן בשור

ככל שנה הפסטיבל ישלב פעילות חינמית כחלק מהפסטיבל, במת חוצות ובה הופעות רחוב ליצניות בשעות אחר הצהריים, משחקייה ייחודית ופינת סדנאות. משפחות מוזמנות לבוא ולקבל חוויה תרבותית במחירים מסובסדים ומבצעים במיוחד למשפחות.

בסיום הפסטיבל יחגגו את הערב האחרון ב"מסיבת הפתעה" בה נפתיע את אורחי הפסטיבל ואת האמנים והאמניות במסיבה חגיגית לרגל תחילת עשור חדש בחיי התיאטרון והפסטיבל והשינוי שבדרך עם המעבר למרכז החדש. במסיבה תהיה מוסיקה מרקידה של DJ RAMZI וVJ של PUPPET CINEMA של מיטב היוצרים והיוצרות העוסקים בתחום בארץ: אריאל דורון, צבי סהר, אילת גולן ואיריס דומאני. "מסיבת ההפתעה" שסוגרת את הקיץ, תכלול כמובן עוד הפתעה, אבל את זה אסור לנו לגלות.

פסטיבל הקרון | 22 – 26 לאוגוסט 2021 | גן הפעמון – ירושלים | טלפון – 4524* | Traintheater.co.il מחירי הצגות ילדים: מכירה מוקדמת – 45 שקלים, בימי הפסטיבל – 60 שקלים. מחירי הצגות מבוגרים: מכירה מוקדמת – 60 שקלים, בימי הפסטיבל – 80 שקלים. 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות