הורות

מחול על קירות מערת בית גוברין: תערוכת וידאו ארט שלא כדאי לפספס

ליבה. ורטיגו בתערוכת וידיאו ארט במערת הפעמון בגן הלאומי בית גוברין ליבה. ורטיגו בתערוכת וידיאו ארט במערת הפעמון בגן הלאומי בית גוברין

ביום חמישי, 5 באוגוסט תושק תערוכת וידאו ארט חדשה בגלריית הפעמון שבמתחם מערות בית גוברין. "ליבה" יצירת הווידאו ארט של להקת המחול ורטיגו, מוקרנת בחלליה יוצאי הדופן של מערת הפעמון ובה קטעים שנלקחו מעבודת הלהקה, לוקטו וחוברו במיוחד עבור המערה שנחצבה על ידי תושביו הקדומים של המקום.

התערוכה והאתר בו היא מוצגת מתחברים לתנועה של נעה ורטהיים הכוריאוגרפית והמנהלת האמנותית של הלהקה הקשורה באופן עמוק לטבע ולסביבה. בכניסה למערת הפעמון מתאפשרת הקשבה ללב ולפעימת כדור הארץ, ועם רדת החשכה החושים מתחדדים והיצירה 'ליבה' פועמת – בלב המערה. מתוך החיבור בין המערה לתנועה, נולדה יצירה חדשה שנשזרת בתוך תנועת המבקרים מיד עם כניסתם לתערוכה; יצירת מחול רב ממדית המקיפה אותם מכל עבר באמצעות הקרנות ענק על הקירות והפינות הנסתרות ואשר בתנועתה מרחיבה את גבולות המערה וחוזרת לתוך רחם טבעי ראשוני ממנו התהוותה.

ליבה. ורטיגו בתערוכת וידיאו ארט במערת הפעמון בגן הלאומי בית גוברין | עיבוד: דורית טלפז
ליבה. ורטיגו בתערוכת וידיאו ארט במערת הפעמון בגן הלאומי בית גוברין | עיבוד: דורית טלפז

"ליבה" נוצרה מתוך יצירותיה של נעה ורטהיים ללהקת המחול ורטיגו ונשזרה לעבודות וידאו ארט פיוטיות, הרוקדות בקו התפר שבין החומר (קירות המערה וגוף הרקדנים) לרוח (האור המוקרן והיצירה). הוידאו כולל קטעים מעבודותיה של הלהקה לאורך כל השנים ובהן: פרדס, לילא, ימה, סילויה ולידת הפניקס.

אם אתם מחפשים חוויה קצת שונה עבור הילדים (פחות מומלץ עם פעוטות, אבל בהחלט ילדים בוגרים ובני נוער), המשלבת בין טיול, טבע ואמנות, זו אחת התערוכות שלא כדאי לפספס בקיץ הקרוב.

הגן הלאומי בית גוברין-מרשה הוא לב לבה של "ארץ אלף המערות". הגן מציג פלא אדריכלי קדום – אינספור מערות טבעיות ומערות שנחצבו בידי אדם ונועדו למגוון רחב של שימושים. החל מגידול יונים, דרך איחסון ומגורים וכלה בקבורה. בשנת 1989 הוכרז השטח כגן לאומי על מנת לשמר את שרידיה המרשימים של העיר מרשה, המשך המחקר באתר ושימור החורש הטבעי. הגן הלאומי משתרע על שטח של 5,000 דונם ובו מערות רבות וחללים תת-קרקעיים מגוונים ושרידים ארכאולוגיים חשובים. בחלקו הדרומי והגבוה ביותר של הגן נמצא תל מרשה המוזכר במקורות. אם בחרתם להגיע לטייל במקום לפני רדת החשכה, תוכלו לחזות בעיר הרומית אלותרופוליס, אשר חלקים ממנה נחשפו ובהם אמפיתאטרון שלם ושרידים מרשימים של מבצר וכנסייה מהתקופה הצלבנית. בגן הלאומי חורש דליל ובתה ים-תיכונית, עשירה במינים רבים של בעלי חיים וצמחים.

ליבה. הגן הלאומי בית גוברין מתחם מערות הפעמון. החל מה- 5.8.21 בימים ג, ד, ה, שבת, בשעות 18:30 – 22:00. כניסה אחרונה תתאפשר עד השעה 21:00. הטיול בשעות החשכה מותר במתחם מערות הפעמון בלבד. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון. יש להירשם מראש במערכת ההזמנות, באתר רשות הטבע והגנים. שימו לב, יש להירשם לשעות 18:30 – 21:00. 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות