הורות

תיאטרון המדיטק בהצגה חדשה לרגל 100 שנה להולדת חנה סנש

חנה סנש חנה סנש

זו הפעם הראשונה שסיפור חייה של חנה סנש מומחז כהצגה לילדים ונוער. הצגת הבכורה תעלה בתיאטרון המדיטק ביום שבת, 17.7.21, בדיוק ביום הולדת ה-100 ובין הקהל ישבנו גם בני משפחתי של סנש המתגוררים בישראל.

ההצגה, מאת ובבימויה של צביה הוברמן, המיועדת לגילאי 10 ומעלה, מספרת את סיפורה המרגש של חנה סנש המתפרש בין הונגריה לישראל שלפני קום המדינה, במסע שהוביל אותה מחיי נוחות חסרי דאגות באירופה אל חיי עבודה בארץ ישראל והתמסרות לחלום הציוני שבער בה. לבסוף התנדבה בלב שלם למשימה נועזת על אדמות הונגריה, במטרה להציל את בני עמה מציפורני הנאצים.

חנה סנש נולדה בבודפשט שבהונגריה למשפחה שהייתה מעורה בחברה הכללית. בשנת 1939 עלתה לארץ ישראל. היא למדה שנתיים בבית הספר החקלאי לבנות  בנהלל והצטרפה לקבוצת צעירים שהקימו את קיבוץ שדות ים. ב-1943 התנדבה סנש לצבא הבריטי, והצטרפה לקבוצת צנחנים שנועדו לצנוח על אדמת אירופה, במסגרת המאבק בגרמניה הנאצית. לצורכי התקשורת, השתמשה סנש בשם הצופן "הגר". ב-15 במרץ 1944 צנחו חנה סנש, ראובן דפני, יונה רוזן ואבא ברדיצ'ב ביוגוסלביה, ליד הגבול ההונגרי, שם הצטרפו לקבוצת פרטיזנים מקומית. ביוני 1944 חצתה סנש את הגבול להונגריה ונתפסה על ידי חיילים הונגרים. היא נשלחה לכלא בבודפשט, עיר הולדתה, שם נחקרה בעינויים. סנש הועמדה לדין בבית דין צבאי הונגרי באשמת ריגול ובגידה במולדת (שהרי נולדה בהונגריה), אך עוד קודם שהסתיים משפטה הוצאה להורג, ב-7 בנובמבר 1944. בבגדיה של סנש נמצאו לאחר מותה שתי פתקאות. באחת מהן כתבה מספר חרוזים, בהם היא חזתה את קיצה, ובשנייה נכתבה בקשת סליחה מאמה. סנש ניהלה יומן עד יומה האחרון. יומן זה יצא לאור בעברית ב-1946 וההצגה מבוססת על היומנים האישיים שסנש כתבה. זהו סיפור של גבורה, חלומות גדולים ואומץ של צעירה אחת, שהעזה לנפץ את כל המוסכמות וללכת בעקבות הלב, לא משנה מה יהיה המחיר.

 

נועם שמואל, המנהל האמנותי של תיאטרון המדיטק, מסר: "אנו מציינים השנה 100 שנה להולדתה של חנה סנש וההצגה החדשה מציגה צד אחר של סנש, שלא כולנו מכירים. ההצגה מתארת את חוויותיה של חנה כעולה חדשה אשר מגיעה לישראל מתוך מסירות ואמונה בערכי הציונות אך מתמודדת עם קשיים רבים- געגוע למשפחתה, קשיי הסתגלות מבחינה חברתית, פערי תרבות עמוקים בינה לבין הצברים, יחס מזלזל וחסר סבלנות מצד הוותיקים, בדידות ואפילו קושי בהסתגלות לחום הישראלי. ההצגה מראה את חנה מתמודדת עם קשיים רבים העומדים בדרכה ואחד המסרים העיקריים העולים ממנה, לצד ציונות וכוח נשי, הוא לא לפחד לקחת סיכונים למען מטרה חשובה".

בין השחקנים: נועם בוקובזה / נדב שמה, דורון ברוקמן, אילנית גרשון, תמר עמית יוסף / בר קליין, סיון קרצ'נר, עופר רוטנברג, איתמר שרון.

חנה סנש. תיאטרון המדיטק. שבת, 17.7.21, שעה 10:30. לרכישת כרטיסים לחצו כאן

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות