בריאות

כליות להשתלה הוחלפו בין ישראל לאיחוד האמירויות

במבצע מורכב בוצעו בסוף השבוע שעבר שלוש השתלות כליה, בישראל ובאבו דאבי, בזכות שיתוף פעולה מרגש וחשוב בין מערכות הבריאות של שתי המדינות

שיתוף פעולה יוצא דופן בין ישראל ואיחוד האמירויות בתחום ההשתלות: אמש בוצעו שלוש השתלות כחלק משיתוף פעולה בין המדינות, במסגרתו הועברה כליה מישראל לאבו דאבי, וכליה נוספת מאבו דאבי לישראל. הנה וידאו של ההשתלה שבוצעה בביה"ח רמב"ם:

המבצע התנהל כך:

  • בשעה 05:30 התחיל הניתוח להוצאת הכליה בבי"ח שיבא. בשעה 07:30, החל הניתוח להוצאת הכליה באבו דאבי.
  • בשעה 08:00 החל ניתוח הוצאת כליה בבי"ח בילינסון וזו הושתלה בשיבא באם של התורמת שכלייתה הוטסה לאמירויות.
  • בשעה 08:35 הצידנית עם הכליה המריאה מישראל לאבו דאבי ונחתה שם כעבור שלוש שעות.
  • לאחר החלפת הצידניות עם הכליות באבו דאבי מיהרו שם לבצע את ההשתלה של הכליה שהגיעה מישראל, באישה שהכליה של בתה הוטסה לישראל.
  • הכליה שהוטסה מאבו דאבי הובאה לרמב"ם והושתלה באשתו של התורם שכלייתו הוצאה בבלינסון והושתלה בשיבא.
סכמת מהלך ההשתלות | דוברות ביה"ח רמב"ם

הכליה מאבו דאבי הושתלה בגופה של וולא עזייזה, אמא לשניים מדבוריה שבגליל. לפני חמש שנים כליותיה של וולא הפסיקו לתפקד והיא נזקקה לטיפולי דיאליזה מספר ימים בשבוע. "החיים היו קשים מאוד – עם ילדים קטנים שיודעים שאמא חייבת להיות בדיאליזה כל יום, עם מאכלים שאסור לאכול. אני מלאת תקווה שזה ייגמר טוב", אמרה אתמול עזייזה טרם ההשתלה. אתמול בשעה 18:30 זה קרה, אמבולנס שהגיע מנתב"ג הביא לרמב"ם את הכליה שלה וולא חיכתה חמש שנים. בשעה 19:00 החל הניתוח של שכלל כירורגים מכל התחומים, מרדימים ואחיות. שעתיים וחצי מאוחר יותר, בישר המנתח הראשי ד"ר טוני כראם, מנהל מחלקת כירורגית כלי דם ברמב"ם, שהניתוח הסתיים בהצלחה והכליה החלה לתת שתן.

וולא עזייזה. חיכתה חמש שנים להשתלה | צילום: ביה"ח רמב"ם
וולא עזייזה. חיכתה חמש שנים להשתלה | צילום: ביה"ח רמב"ם

פרופ' רפי ביאר אמר: ״זהו יום מיוחד למרכז הלאומי להשתלות ששואף להרחיב את פעילותו מעבר לים, בחיפוש התאמות עבור חולים ובני משפחתם שלא נמצאה ביניהם התאמה ואשר פרטיהם נמצאים במאגר ההצלבות הארצי. זו הצלבה בינלאומית ראשונה עם איחוד האמירויות ואנחנו גאים בהסכם ומודים להנהלת משרד הבריאות ולמחלקה ליחסים בינלאומיים והלשכה המשפטית, ולמחלקת האמנות במשרד החוץ שאפשרו לנו להפוך את היוזמה שלנו למעשה".

צידנית הכליה מאיחוד האמירויות מתקבלת ברמב"ם | צילום: דוברות ביה"ח רמבם
צידנית הכליה מאיחוד האמירויות מתקבלת ברמב"ם | צילום: דוברות ביה"ח רמבם

ד"ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, אמרה: ״התכנית נולדה באופן תאורטי מרגע שנחתם הסכם אברהם בספטמבר 2020, ומיום שנחתם ההסכם בין משרדי הבריאות התחלנו להתקדם באופן מהיר לקראת הסכם תכנית ההצלבות. סייעה בהסכם חברה אמריקאית שמלווה את התכנית באמירויות. ביחד עם נתוני מעבדה שהעבירה לנו החברה, מצא את ההתאמות פרופ' איתי אשלגי, ישראלי חוקר בסטנפורד, בעזרת תוכנה שפיתח ואף תרם לנו אותה. מאז פרופ' אשלגי מלווה אותנו בכל ההצלבות הבינלאומיות ביחד עם רונה סימון מהמרכז להשתלות. תחושת סיפוק גדולה מלווה אותנו ופנינו להצלבות הבאות למצוא התאמות נוספות״.

ד"ר תמר אשכנזי בפתח המטוס עם הצידנית ובתוכה הכליה | צילום: המרכז הלאומי להשתלות

 

——

אירית נופארבר

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות