איכות חיים

הלסת שוחזרה בהדפסה בתלת מימד

גידול סרטני ממאיר, נדיר ומסוכן יצר חור בלסת של אחמד בן ה-15 והרופאים נדרשו לשחזר את פניו במדפסת תלת מימד

לפני כחצי שנה, הנער אחמד ג'בארין (15), תושב מעלה עירון, החל לסבול מכאבי שינים וכאבים בצד ימין של הפנים. לדברי האב מחמוד, "פנינו לרופא שינים והתחלנו סדרה של טיפולים, אבל הכאבים נמשכו". באפריל אחמד פנה שוב לרופא השינים. "הרגשתי שהשן כאילו יצאה מהמקום והכאבים נמשכו, ואז הוחלט לעקור את השן" . לדברי האב, כשהתברר שגם עקירת השן לא פתרה את הבעיה, הם הופנו לטיפול במחלקה לכירורגיית פה ולסתות במרכז הרפואי פדה-פוריה.

ד"ר מוראד עבד אל ראזק, מנהל שרות מיקרוכירורגיה: "אחמד הגיע למלר"ד (מיון), שם אבחנו כיב בחניכים בלסת התחתונה הימנית. עלה חשד שמדובר בדלקת או בגידול. לאחר ביצוע ביופסיה קבלנו תשובה שמדובר בגידול סרטני ממאיר".

לפני כשנה הוקם במרכז הרפואי צוות לניתוחי שחזור בראש ובפנים אותו מובילים פרופ' עימאד אבו אל-נעאג', מנהל המחלקה לכירורגיית פה פנים ולסתות, ד"ר ערן בר-מאיר, מומחה לכירורגיה פלסטית ומנהל הפלסטיקה , וד"ר עבד אל ראזק, מנהל שרות מיקרוכירורגיה.

אחמד עבר ניתוח מורכב מאד שנמשך כ-11 שעות. פרופ' אבו אל נעאג' מסביר: "מדובר בגידול ממאיר שהוא מאד נדיר במיקום הזה, זהו גידול תוך גרמי ממאיר ואגרסיבי. מאחר והגידול עיכל ויצר ממש "חור" בלסת התחתונה, היינו חייבים לבצע ניתוח מאד מורכב שכלל כריתה חלקית של הלסת התחתונה, ניקוי בלוטת הלימפה (ביתור צווארי) ומיד בהמשך לכך ניתוח שחזור של הלסת התחתונה על ידי מתלה חופשי שהוצאנו מרגל שמאל".

ד"ר בר מאיר: "מדובר בנער צעיר, ולכן היה לנו חשוב לבנות את הפנים מחדש גם מבחינה תפקודית וגם מבחינה אסתטית, כדי שאחמד יוכל להרגיש בנוח מבחינה חברתית ואישית. ניתוח כזה מחייב צוות רב תחומי שיכול לבצע באותו ניתוח גם את כריתת הגידול וגם את השחזור. בעזרת מדפסת תלת מימד בעצם יצרנו את הלסת התחתונה ועליה הרכבנו את העצם וכך הצלחנו לשחזר את המקום בצורה מדויקת".

לאחר שלושה שבועות אשפוז, אחמד מרגיש טוב יותר והתבשר כי הוא יכול לחזור הביתה ולהתחיל בתהליך השיקום. פרופ' אל נעאג' מסכם: "זה ניתוח מורכב מאד שלשמחתנו עבר בהצלחה רבה. בימים הקרובים אחמד יחזור בהדרגה לאכול דרך הפה, מחכה לו תהליך שיקום ארוך שיכלול בסופו של דבר השתלה של שינים בתוך עצם הרגל שהושתלה לו בלסת ולאחר מכן בניית שינים. אבל אני מבטיח שבעוד שנה לערך לא תוכלו להבחין שהוא עבר ניתוח כל כך מורכב".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות