בריאות

נפצע כשהיה נער במרוקו – ונותח באשדוד אחרי 60 שנים

יעיש כהן משדרות נפצע ברגלו בגיל 13 בעת רעידת אדמה במרוקו מולדתו, נדחה בבתי החולים – ורק כעת, בגיל 73, נותח בהצלחה 

אל בית החולים הציבורי אסותא אשדוד הגיע לפני מספר שבועות יעיש כהן, בן  73, תושב העיר שדרות, בבקשה לקבל טיפול אורתופדי לרגלו. מבירור המקרה עולה כי המטופל נפצע לפני כשישים שנה באחת מרעידות האדמה הגדולות במאה ה-20 בעיר אגאדיר במרוקו בהיותו בן 13. כתוצאה מרעידת האדמה, מצא עצמו יעיש כהן קבור תחת ההריסות כאשר קורת ברזל מוחצת את כף רגלו וכל זאת עד חילוצו כעבור שלושה ימים.

עם עלייתו ארצה, ואף לאחר מכן, פנה למספר מומחים ובתי חולים על מנת לקבל חוות דעת בדבר ניתוחים אפשריים שיוכלו לעזור לו, אך נדחה על ידם מאחר ומדובר היה לטענתם ב"מצב מורכב וקשה לתיקון". לאחר בירור מעמיק, החליט לפנות אל בית החולים הציבורי אסותא אשדוד, שם הוחלט לאחר בחינת המקרה בהובלת ד"ר אליאס וצוותו לנתח אותו.

מהלך הניתוח ערך כ-5 שעות, וכלל תיקון העיוותים וקיבוע של מפרק הקרסול והעקב, האצבעות וקשת כף הרגל לרבות העברות גידים. הניתוח עבר בהצלחה.

דר' שלמה אליאס, הרופא המנתח: "מר כהן הגיע אלי בשל נכות קשה ממנה סבל במשך שנים. למרות המצב הקשה של הקרסול וכף הרגל ומורכבות העיוותים, התרשמתי שניתן לעזור לו על ידי ניתוח ומה שהיטה את הכף היתה בעיקר האישיות החזקה של מר כהן, האופי והערכים וכן התמיכה המשפחתית הרבה לה הוא זוכה מאשתו וילדיו. מר כהן עבד בבניין במשך עשרות שנים בתנאים פיזים קשים, ולמרות נכותו מעולם לא התלונן או ביקש עזרה. אני חש שהמעט שיכולתי לעשות הוא לעזור לו לחזור למהלך חיים תקין, מצב שלולא הניתוח לא היה מתאפשר."

בנו של מר כהן, עמיתי כהן: "חיפשנו מוסד רפואי שאינו מפחד מאתגר וחסמים. שמם של ד"ר אליאס והמחלקה האורתופדית בבית החולים הולכים לפניהם וכבר למן הפגישה הראשונה לא היה כל ספק שזהו הצוות שבידו לשנות לאבא את החיים. הצוות היה אדיב, סובלני ומקצוען בתחומו. אנו אסירי תודה ומתפללים לסיום הליך השיקום כך שנראה את אבא הולך בזמן הקצר ביותר".


עומר והב

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות