איכות חיים

אתם בטוחים שאתם יודעים איך להתגונן מפני קרינת השמש?

מכירים את שבעת הכללים להתנהגות חכמה בשמש? לרגל שבוע המודעות למניעת סרטן העור, האגודה למלחמה בסרטן מפרסמת מדריך שחיוני לכל אחד

שבוע המודעות למניעת סרטן העור ואבחונו המוקדם יערך השנה בין התאריכים 14-20 ביוני. במסגרת המבצע, שנערך ביוזמת ובשיתוף פעולה עם האגודה למלחמה בסרטן, יעמדו השנה לרשות מבוטחי כללית תחנות בדיקה ב- 50 נקודות ברחבי הארץ. הבדיקות יערכו על-ידי מומחים לרפואת עור של כללית ובחינם.

לרגל שבוע המודעות, הנה עובדות חשובות על סרטן העור, באדיבות האגודה למלחמה בסרטן.

 • סרטן העור הוא מחלה שכיחה בישראל, בה קרינת השמש החזקה מהווה את אחד הגורמים העיקריים להתפתחות נגעי עור.
 • מלנומה היא המסוכנת והקטלנית מבין סוגי סרטן העור השונים.
 • כדי להשיג ריפוי, חשוב לאבחן את המחלה בשלביה הראשונים, ומכאן חשיבותו של הגילוי המוקדם של סרטן העור.

 מי בקבוצת סיכון לחלות בסרטן העור?

 • אנשים בעלי מספר רב של שומות (בייחוד למעלה מ-20).
 • אנשים בעלי עור, שיער ועיניים בהירים, ובעלי נמשים.
 • אנשים שעורם נצרב בקלות בשמש, או שאינו משתזף כלל.
 • מי שבמשפחתו קרובים בעלי נקודות חן מרובות, או שחלו בסרטן העור.
 • מי שסבל מכוויות שמש מרובות, בעיקר בילדות.
 • אנשים הנוטלים תרופות המדכאות את מערכת החיסון או הסובלים ממחלות המחלישות אותה (כגון חולי פרקינסון או מושתלי איברים).

שבעת הכללים להתנהגות ”חכמה בשמש“:

חיפוש צל: חפשו צל בכל מקום מחוץ לבית, בים ובבריכה. שבו מתחת לשמשייה, סככה או כל מגן אחר.

כובע: מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים או כובע עם מצחייה גדולה, שמגן גם על האוזניים, עור הפנים, העור הרגיש סביב העיניים והעורף.

משקפי שמש: קרינת השמש עלולה לפגוע בעיניים ולגרום לקמטים בעור העדין שמסביב לעיניים, להתפתחות קטרקט (ירוד), להתפתחות גידולים בעור שסביב העין ועוד. קנו משקפי שמש עם תווית המבטיחה שהם יספקו 100% הגנת UV לעיניים ויסננו את הקרינה העל-סגולה.

ביגוד ארוך ומגן: למרות החום, חשוב להתלבש כך שגופנו יהיה מכוסה ומוגן. מומלץ ללבוש חולצה בעלת שרוולים, המכסה את הכתפיים והזרועות, ומכנסיים עד הברכיים לפחות. הבדים שמספקים את מירב ההגנה מקרני השמש הם בדים באריגה צפופה. כשנכנסים למים, חשוב ללבוש בגד ים ארוך מבד חוסם קרינה, בגד גלישה, או ביגוד מגן אחר.

שעות בטוחות – המרכיב המשפיע והמשמעותי ביותר בחשיפה לשמש, הוא שעות החשיפה. לכן, מומלץ להימנע מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 – 16:00, בהן עוצמת הקרינה היא מרבית. אם נאלצתם לצאת לשמש בשעות אלו – הקפידו על יתר כללי "חכם בשמש".

מסנן קרינה: מסנן הקרינה סופג חלק מקרני השמש או דוחה את קרניה לפני שהן פוגעות בעור. ישנם תכשירי הגנה רבים ושונים – החשוב ביותר הוא דרגת ההגנה שהם מספקים. כאשר אתם עומדים בפני אינספור האפשרויות של רכישת תכשיר הגנה בחנות, שימו לב למספר ה-SPF (מקדם ההגנה מהשמש) המצוין על התווית – עליו להיות 30 SPF ומעלה. מומלץ להשתמש בתכשירים רחבי טווח, כלומר, תכשירים המציעים הגנה משולבת נגד קרינה על-סגולה מסוג UVB ונגד קרינה על-סגולה מסוג UVA. תינוקות עד גיל חצי שנה אין לחשוף לשמש ישירה כלל: להגנה על פעוטות ותינוקות מגיל חצי שנה ומעלה מומלץ להשתמש במסנני קרינה רחבי טווח בעלי מקדם הגנה של 30 SPF ומעלה המיועדים לתינוקות ולילדים. חשוב לזכור כי מסנני הקרינה אינם חוסמים לחלוטין את קרינת השמש, ויש להשתמש בהם יחד עם כל אמצעי ההגנה האחרים.

שתייה – בזמן שהייה בשמש או במהלך פעילות גופנית, גופנו מתחמם. כשהגוף מתחמם, הוא מקרר את עצמו על ידי הזעה, וכתוצאה מכך מאבד נוזלים החיוניים לפעילותו התקינה. לכן, יש להקפיד על שתייה מרובה. מומלץ לשתות מים

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

  נגישות