בריאות

כאב הראש התברר כאוטם במוח, הטיפול המהיר הציל חיים

צעיר שהגיע למלר"ד המרכז הרפואי פדה-פוריה מעורפל הכרה אובחן במהירות כסובל מאוטם מוחי חריף. הודות לטיפול מהיר חייו ניצלו ולא נגרם למוח נזק בלתי הפיך

באדר, צעיר בן 22 הגיע למלר"ד המרכז הרפואי פדה-פוריה לאחר שחש ברע ואיבד את ההכרה. במהלך עבודתו. "בשעות הצהרים התחלתי להרגיש כאב ראש וסחרחורת ואחר כך חולשה וחוסר תחושה ברגל וביד. אחרי כמה זמן הרגשתי שאני רואה מטושטש וגם נהיה לי קשה לדבר". מנהל העבודה במקום מיהר והזמין אמבולנס אשר העביר אותו בדחיפות למלר"ד.

ד"ר ניזאר חוראני, מנהל יחידת שבץ מוחי, מתאר את המקרה, "מהמלר"ד העברנו אותו ישר לבדיקת סי.טי ובהתייעצות איתי התחילו בטיפול ב-tpa ממיס קרישים. כל זה נעשה תוך פחות משעה מאז החלו הסימנים. ויש לכך משמעות קריטית".

הטיפול בממיס הקרישים הביא לשיפור ניכר במצבו של באדר תוך זמן קצר. "בבדיקת MRI שעשינו ניתן היה לזהות אוטם חד במח מצד ימין, מה שמסביר את החולשה וחוסר התחושה בפלג הגוף השמאלי של באדר. חשוב לי להדגיש שוב את המשמעות של ההגעה המהירה למיון, אבחון הבעיה וטיפול בממיס קרישים, טיפול כזה משמעו הצלת חיים. ככל שחולה שעבר שבץ מוחי מקבל את הטיפול יותר מהר, ניתן להציל רקמת מוח ואז יש סיכוי טוב יותר לשיפור והתאוששות. המקרה של באדר הוא דוגמה מצוינת, כי הודות לטיפול לא נגרם לו נזק בלתי הפיך והוא יוכל לחזור לתפקוד רגיל".

באדר אושפז ביחידת השבץ המוחי להמשך טיפול וברור. "מדובר בבחור צעיר, ללא רקע מחלות קודם, שמעשן סיגריות . אנחנו מעריכים שהמקור לאוטם המוחי הוא בעיה לבבית. חשוב לנו לעשות ברור מקיף ולבדוק נושא של קרישיות יתר, ברור גנטי וכדומה".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות