בריאות

פעוט בלע סוללה – שחולצה מגופו בניתוח

אמו של פעוט בן שנה ושלושה חודשים הבחינה כי בנה בלע סוללה עגולה, בפדה-פוריה חילצו אותה תחת הרדמה מלאה

הודות לערנות של האם נמנעה סכנת חיים לפעוט בן שנה ושלושה חודשים שבלע סוללה של מערכת סטריאו. הסוללה חולצה בהצלחה ע"י ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים, במרכז הרפואי פדה-פוריה ליד טבריה.

"הבן שלי שיחק עם השלט של מערכת הסטריאו והצליח לפתוח אותו ולבלוע את הסוללה העגולה שהיתה בפנים", סיפרה אמו של הפעוט. "כשראיתי שהסוללה חסרה, נבהלתי מאד וחיפשתי בגוגל כדי להבין מה הסיכונים. זמן קצר לאחר מכן הילד הקיא ואז לקחנו אותו והגענו במהירות למיון".

"בצילום רנטגן ראינו שהסוללה נתקעה בוושט העליון, כלומר מדובר במצב חירום שמחייב פעולת הוצאה מידית", הסביר ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים, במרכז הרפואי. בחדר ניתוח ד"ר און שלף את הסוללה מהוושט של הפעוט בשיטה אנדוסקופית ותחת הרדמה כללית.

ד"ר און מסכם: "תוך פחות משלוש שעות כבר נכנסנו לחדר ניתוח, אבל אפילו במהלך הזמן הקצר הזה, הסוללה הספיקה לגרום נזק ולהפריש חומר מעכל וכתוצאה מכך נוצרה כוויה עמוקה בושט. חשוב לזכור שבליעת סוללה, ובמיוחד סוללה עגולה, היא מאד מסוכנת. מעבר לנזק של לחץ פיזי על איברים, יש סיכון להפעלת זרם חשמלי כשהסוללה נצמדת לוושט, והכי מסוכן – הסוללה מפרישה חומר קאוסטי שיכול לגרום לכיבים ואפילו לנקב. ואכן, בשל הנזק שגרמה הסוללה, אשפזנו את הפעוט להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, כי החשש שלנו היה לנקב בוושט שזה סיבוך שמסכן חיים. שבוע לאחר המקרה, אנחנו עדיין ממשיכים במעקב כדי לוודא שכתוצאה מהכוויה לא תיווצר הצרות וחסימה של הוושט".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות