בריאות

אמא ל-5 תרמה את כלייתה לילד בן שנתיים שלא הכירה

לרגל יום הולדתה ה-40 תרמה שושנה כהן מקרני שומרון כליה לילד רוני אשר נולד עם אי ספיקת כליות: "גם בתי החליטה ללכת בדרכי ולתרום אברים"

רוני הקטן מבני ברק נולד עם אי ספיקת כליות כרונית ונזקק להשתלת כליה להצלת חייו. מאז נולד, טופל במכון הנפרולוגי במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, והיה שלב אחד לפני התחלת טיפולי דיאליזה. לאחר מספר תהליכים שהתחילו עם תורמים אחרים וכשלו בשל אי התאמה, הגיעה להוריו של רוני במפתיע הבשורה המשמחת – נמצאה התורמת המתאימה.

שושנה כהן, אמא לחמישה ילדים מקרני שומרון, ציינה זה עתה את יום הולדתה ה-40 והחליטה להעניק לעצמה ולעולם מתנה יוצאת דופן ולתרום את כלייתה לילד או ילדה שאינה מכירה כדי להציל את חייהם. כהן היא מיילדת בבית חולים מעייני הישועה, ובעברה עבדה כאחות דיאליזה בבית החולים לניאדו. התרומה נעשתה באמצעות ארגון "מתנת חיים" שעשה השידוך בין שושנה לרוני.

שתי הפרוצדורות- הוצאת הכליה והשתלתה, בוצעו חדר ליד חדר במרכז שניידר על ידי צוות מערך ההשתלות בהובלת ד"ר סיגל אייזנר, אחראית על השתלות כליה בילדים במרכז שניידר ורופאה בכירה במחלקת ההשתלות בביה"ח בילינסון וד"ר מיכאל גורביץ, מנהל יחידת השתלות.

עם סיום הניתוח, הועברה התורמת להמשך טיפול בבית החולים בילינסון, ורוני הקטן הועבר לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר, בראשות פרופ' אלחנן נחום. היום התקיים המפגש המרגש בשניידר בין שושנה לרוני ומשפחתו.

שושנה כהן: "עבודתי כאחות דיאליזה חשפה אותי לחיים המורכבים של החולים ולסבל הרב שלהם, וכבר אז לפני שנים ידעתי שכשיגיע העיתוי המתאים אתרום את כלייתי. בימים אלו מלאו לי 40 והחלטתי שזה הזמן הנכון. אני מאושרת לפגוש את רוני אחרי ולראות שהתרומה שלי הצילה חיים של ילד קטן. אני קוראת לכל מי שבריא ומסוגל לעבור את הפרוצדורה לעשות זאת. הבת שלי כבר החליטה שתלך בעקבותיי ותתרום גם היא ביום מן הימים".

רחל הבר, יו"ר עמותת "מתנת חיים": "מהרגע שרוני נולד היה חשש גדול מאד למצב בריאותו, ובעלי ז"ל עודד את המשפחה מאד והבטיח למצוא לו תורם כליה ברגע שרק יוכלו לבצע את ההשתלה מבחינה רפואית. בעלי עקב אחרי הגדילה שלו כל הזמן, עד כדי כך שבמשפחה יש כאלו שקוראים לרוני "הילד של הרב הבר". לשמחתי, לפני כמה חודשים מצאנו את התורמת המתאימה מבחינה רפואית, וההשתלה השבוע מבחינתי היא סגירת מעגל מרגשת. אני מרגישה שקיימנו את הצוואה של בעלי שמהרגע שרוני נולד הבטיח למצוא לו כליה, ולשמחתי אכן מצאנו. שושנה היקרה היא שזכתה להציל את רוני האהוב, ביום הולדתה ה-40".

מיכל , אמו של רוני: "כשרוני נולד ואובחן עם המחלה ידענו כבר אז שיצטרך לעבור השתלה. אני לא יכולה לתאר במילים מה חשנו כשהתבשרנו כי נמצאה תורמת מתאימה. ההרגשה היא שרוני נולד מחדש. אנו מבקשים להודות לתורמת האצילית שהצילה את חייו של רוני ועשתה מעשה כל כך מדהים".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות