בריאות

סיפורים מהמיון: נפץ התפוצץ בפיו של נער, פעוטה שאפה גרגיר פופקורן

נער ניסה לפתוח חבילת קפצונים בפיו, וגרגיר פופקורן חסם את הריאה של ילדה בת שנתיים. זה הסתיים בניתוחים דחופים בבית החולים מאיר

נער בן 13 הובהל לאחרונה לחדר הטראומה במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית לאחר שככל הנראה ניסה לפתוח באמצעות הפה חבילת נפצים ("קפצונים") אשר אחד מהם התפוצץ לו בפה.

"במקרים אלו הדבר הראשון שחשוב לנו לוודא הוא שאין סכנה לנתיב אוויר", מסביר דר' ארז שראל, הרופא המרדים שליווה את האירוע והניתוח לצדו של ד"ר מיכאל רייגורודצקי. "הילד הגיע עם דימום שנראה כמו חתך בפיו. הנזק וכמות הדם בחלל הפה היו מאוד משמעותיים ובניתוח מורכב שארך מספר שעות בוצעו בין היתר תפירות רבות באזור הלשון וקיבוע השבר בלסת התחתונה", הסביר דר' שראל.

מצבו של הנער התייצב והוא אושפז וטופל ביחידת טיפול נמרץ ילדים במצב קשה ולאחר שהשתפר הועבר להמשך טיפול בכירורגית ילדים.

"לצערנו אנו מטפלים לעיתים תכופות באירועים בהם ילדים משחקים עם חפצים שונים בפיהם הנשאפים לריאותיהם ועלולים להגיע למצבים מסכנים חיים. חשוב לשים לב לאירועים בהם ילד מתקשה לדוגמה לפתוח משהו עם ידיו ומחליט להיעזר בפיו. מדובר במקרים לכאורה תמימים אולם כאלו העלולים להסתיים באסון גדול ובוודאי שאם מדובר בחומרים נפיצים דוגמת המקרה הזה", מדגיש דר' אילן בלאו, מומחה א.א.ג במאיר.

מספר ימים לאחר מכן הובהלה למיון ילדים במרכז הרפואי מאיר פעוטה בת שנתיים ששאפה גרגיר פופקורן לריאותיה.

"הילדה הגיעה אלינו במצוקה נשימתית ניכרת ובהכרה ירודה לאחר שהוריה דיווחו כי ככל הנראה שאפה גרגיר של פופקורן שהיה בקערה ממנו אכלו אחיה הגדולים והוכנסה בדחיפות לחדר הלם", מתאר דר' ניר פרידמן, מומחה ברפואה דחופה ילדים במיון ילדים במרכז הרפואי מאיר. "עם הגעתה הוזעקו צוותי אף אוזן גרון והרדמה ועקב הכשל הנשימתי החריף ומחשש לחייה הוחלט להנשים אותה בחדר הלם. במהלך הניתוח השתמשנו בברונכוסקופ – צינור מתכת חלול אליו מחובר צינור ההנשמה וסיב אופטי על מנת לזהות את המיקום המדויק של הגרגיר ובאמצעות מלקחיים המחוברים גם הם למכשור זיהינו את הגרגיר כשהוא חוסם את דרך האוויר הראשית המובילה לריאה הימנית של הפעוטה ושלפנו אותו בזהירות", מסביר דר' אילן בלאו.

מומחי מרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית מדגישים: "לפופקורן יש נטייה להתנפח בדרכי הנשימה ומותר החל מגיל 4 שנים. כל סוגי האגוזים, בדומה לגרגיר פופקורן שאינו מוכן, מותרים מגיל חמש בלבד ובהתאם ליכולות של כל ילד".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות