איכות חיים

איך מתקנים את עמוד השדרה? דרך הבטן! חדש בארץ

בניתוח חדשני שנערך לראשונה בארץ תיקנו רופאים ב"הלל יפה" עקמת בגבו של מטופל תוך שהם מגיעים לחוליות עמוד השדרה דרך חתך קטן בבטן

לראשונה בארץ בוצע ניתוח לתיקון עיוות של עמוד שדרה (עקמת) בשיטה חדשנית, פורצת דרך הנקראת "OLIF – Oblique Lateral Interbody Fusion". הניתוח הייחודי התבצע במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה.

מדובר בניתוח זעיר פולשני הנעשה על ידי חתך של מספר סנטימטרים באזור המותן או הבטן התחתונה. דרך חתך זה, תוך שימוש במכשור ייעודי לניתוח, הגיעו הרופאים לחוליות עמוד השדרה ובמקום הדיסקים השחוקים שיצרו את העקמת הניוונית, החדירו כלובים ייעודיים אשר תיקנו את העקמת. בעבר, ניתוחים אלו בוצעו בגישה אחורית בלבד עם אחוז סיבוכים גבוה.

הניתוח בוצע בקרב מטופל בן 73, שסבל מעקמת ניוונית עם חוסר יציבות בחוליה L4-L5, שתי החוליות האחרונות בגב התחתון הנמצאות בחלק המותני של עמוד השדרה.

ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א', שביצע את הניתוח החדשני יחד עם פרופ' יורם פולמן, ד"ר ליעד חימוביץ וד"ר עמית קרן, כולם רופאים בכירים ביחידה, ציין: "מדובר בשיטת ניתוח חדשנית ביותר לתיקון עקמת ניוונית בגב. שיטה זו מתאימה בעיקר לאוכלוסייה המבוגרת (מעל גיל 60) אשר סובלת משינויים ניווניים ניכרים בעמוד שדרה מותני. שינויים אלו יוצרים לעתים עקמת ניוונית וכתוצאה מכך עלולים לגרום לחוסר יציבות ולחץ על מערכת העצבים. על מנת לתקן את העקמת, יש לשחזר את גובה הדיסקים ולהפחית את הלחץ שנוצר על מערכת העצבים. היתרון העיקרי של השיטה היא הסיכוי הנמוך לפגיעה עצבית בהשוואה לשיטות האחרות המקובלות כיום".

הניתוח כאמור עבר בהצלחה והמטופל שוחרר לביתו כעבור 3 ימים.

דר' איל ברבלק. צילום: המרכז הרפואי הלל יפה

 

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות