בריאות

תינוקת ממרכז הארץ נדבקה בחיידק ונותרה חירשת

תינוקת בת 9 חודשים נדבקה בחיידק המנינגוקוק, בשניידר הצילו את חייה אולם בשל סיבוכי החיידק שמיעתה נפגעה באופן בלתי הפיך
מרכז שניידר לרפואת ילדים. צילום: דר' אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי מרכז שניידר לרפואת ילדים. צילום: דר' אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי

למרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, הובהלה לאחרונה תינוקת בת 9 חודשים ממרכז הארץ כשהיא סובלת מחום גבוה שהלך והחמיר. התינוקת הגיעה למחלקה לרפואה דחופה (מלר"ד) במצב בינוני והחלה סדרת בדיקות על מנת לאבחן את הסיבות למחלת החום. בוצע ניקור מותני שהצביע על דלקת קרום המוח ובבדיקה זוהה חיידק מנינגוקוק. החיידק לרוב לא גורם לבעיות רפואיות וזאת למרות שהוא שוכן באזור הלוע והאף של מבוגרים וילדים רבים. מחלה חריפה נגרמת כאשר זן אלים של החיידק מצליח לחדור למחזור הדם ומשם לעשות את דרכו לקרום המוח.

דלקת קרום המוח על רקע זיהום של חיידק זה נקראת מנינגוקוסמיה (“החיידק הטורף”), זיהום שמהווה סכנת חיים מידית. התינוקת הועברה להשגחה וטיפול ביחידה לטיפול נמרץ ולאחר יממה הועברה להמשך מעקב במחלקת ילדים.

עם ירידת החום חל שיפור במצבה הכללי של התינוקת והיא חזרה לשחק ולתקשר עם סביבתה, אולם אז עלה החשש בקרב הוריה והצוות הרפואי שהיא אינה מגיבה לגירוי קול. כחלק מהבירור השגרתי לאחר דלקת קרום המוח חיידקית נשלחה התינוקת לבדיקת BERA הבודקת את תגובת המוח לגירוי קולי ונמצאה ירידה ניכרת בשמיעתה בשתי האוזניים. פגיעה בשמיעה היא בין הסיבוכים השכיחים ביותר של דלקת קרום המוח שהתפתחה על רקע זיהום חיידקי, זאת כיוון שהדלקת עשויה לפגוע בעצב השמיעה. במקרים שבהם הדלקת גרמה לליקוי בינוני בשמיעה, לרוב ניתן יהיה להתמודד עם הבעיה באמצעות התאמה של מכשירי שמיעה. במקרים שבהם מדובר בליקוי שמיעה עמוק, אין זה מן הנמנע שיהיה צורך לפתור את הבעיה באופן כירורגי, באמצעות ניתוח שתל קוכליארי.

ד"ר גילת לבני. צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים
ד"ר גילת לבני. צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים

ד"ר גילת לבני, מנהלת מחלקת ילדים א' ומומחית למחלות זיהומיות, מרכז שניידר לרפואת ילדים: "מנינגוקוק הוא חיידק מתעתע הגורם למחלת חום שנראית כמו עוד זיהום ויראלי ופעמים רבות אין ביכולתם של ההורים או הרופא לזהות שמדובר במחלה משמעותית ולטפל מבעוד מועד. האוכלוסייה הרגישה ביותר לחלות במחלה היא תינוקות עד גיל שנתיים, אשר הם בעלי סיכוי גבוה פי עשרה לחלות מאדם בוגר מרגע החשיפה לחיידק. אני ממליצה להורים לחסן ילדיהם בחיסוני שגרה ובחיסון הייעודי לחיידק המנינגוקוק. חשוב לשים לב ובמידה ומתפתחים תסמינים שונים במערכת הנשימה העליונה: נזלת, שיעול המלווים בחום גבוה ומופיעה פריחה כתמית אדומה-כחלחלה על פני העור, שאינה נעלמת בנגיעה קלה יש להגיע בדחיפות לקבלת טיפול רפואי בבית חולים".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות