בריאות

הרופאים במוקד הצילו תינוק שהגיע במצב קשה

ההורים חשבו שבנם הפעוט סבל מתרופות שקיבל עד שנאלצו להגיע עמו למוקד – שם התבררה הבעיה ממנה סובל בנם
אמבולנס מד"א. צילום: באדיבות מד"א אמבולנס מד"א. צילום: באדיבות מד"א

הרופאים במוקד טרם רפואה דחופה הצילו את חייו של תינוק בן שנה וחצי שהובא במהלך חג העצמאות למוקד באשקלון כשהוא מעורפל הכרה ומצבו מוגדר קשה. לאחר שהוכנס לחדר הלם התברר כי הוא לוקה ברעלת סכרתית, בעקבות סוכרת שלא אובחנה וסיכנה את חייו.

צ'אד ווינברג, פראמדיק במוקד טרם רפואה דחופה, קיבל את ההורים והתינוק למיון ראשוני. "ההורים סיפרו שהתינוק מקבל בימים האחרונים טיפול בעקבות חיידק ונראה חלש וישנוני. הסטורציה היתה תקינה והוא היה ללא חום, אך עם דופק מאוד גבוה ומעורפל הכרה. מיד הכנסנו אותו לחדר הלם וקראנו לרופא".

ד"ר עבד אלמגיד אלסייד, רופא המוקד: "למרות שההורים ייחסו את מצבו של התינוק לטיפול התרופתי, התמונה הקלינית הראתה מצב שונה. מדובר בתינוק ששוקל 6.5 קילו שהיה בהכרה מעורפלת. בתשאול מעמיק של ההורים התברר שהוא שותה המון ונותן שתן לעיתים תכופות. התינוק נראה אפאטי, חיוור, נאנח ומתנשם נשימה סערפתית עם דופק מהיר מאוד. ביצענו בדיקת סוכר שנמצא גבוה. מדובר בסיבוך של סכרת לא מאובחנת שנוצרת כתוצאה ממחסור באינסולין מצד אחד ורמה גבוהה של הורמוני סטרס מצד שני. הגוף עלול להכנס להלם. למקום הוזמנה ניידת טיפול נמרץ, משום שבשלב זה הבנו שהתינוק נמצא בסכנת חיים".

ד"ר עבדאלהדי פרוג'י, המנהל הרפואי של טרם במחוז דרום: "בשנה האחרונה אובחנו בטרם-רפואה דחופה 99 תינוקות ופעוטות במצב של DKA, רעלת סכרתית הנקראת גם חמצת סכרתית. מדובר במצב של סכרת נעורים מסוג 1, שאינה מאובחנת ועלולה להכניס את הגוף להלם עד לכדי סכנת חיים".

עוד ב"בריאותי" >>

מהם הניתוחים הפלסטיים המבוקשים בישראל?

נסגר מרכז החיסונים שיועד לעובדים זרים

ד"ר פרוג'י קורא להורים לשים לב, גם בקרב תינוקות צעירים, לתסמינים של הקאות, קשיי נשימה, עייפות ירידה במשקל, צימאון מוגבר ומתן שתן לעיתים תכופות. "למרבה המזל ההורים הביאו את התינוק לטיפול במוקד, ואכן התברר כי למצבו אין כל קשר למחלה שמקורה בחיידק אלא ככל הנראה בסכרת לא מאובחנת".

התינוק הובהל למחלקת טיפול נמרץ ילדים בבית החולים ברזילי, שם טופל אינסולין ובתרופות נוספות, התינוק שב להכרה מלאה ומצבו מוגדר כעת יציב.

אינדקס עורכי הדין הגדול בארץ

כל מה שקורה ב"חדר המצב"

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות