איכות חיים

שיטת הטיפול היעילה נגד הסרטן הנפוץ ביותר בעולם

מדי שנה מאובחנים בישראל כ-10,000 מקרים חדשים של סרטן עור- סוג הסרטן הנפוץ ביותר בעולם. ד"ר עופר ארנון מהמרכז הרפואי הלל יפה מסביר על סוגי סרטן העור, הטיפולים הקיימים ומה ניתן לעשות כדי למזער את הסיכוי לחלות במחלה. לכבוד הקיץ שהגיע
סכנה, שיזוף בשמש סכנה, שיזוף בשמש

סרטן העור הינו סוג הסרטן הנפוץ ביותר בעולם כולו. מדובר למעשה בנגעים עוריים הגדלים באופן מקומי כאשר הסיבות להופעתם משתנות מאדם לאדם. רוב הנגעים מופיעים בשל חשיפה ממושכת לשמש, סוג עור בהיר, גנטיקה משפחתית וכן מערכת חיסונית מוחלשת.

סוגי סרטן עור

ישנם 3 סוגים עיקריים:

1. סרטן תאי הבסיס (BCC). זהו הסוג הקל והנפוץ ביותר. כ-95% מהמקרים נכללים בקטגוריה זו. גידול זה לא שולח גרורות, אולם עלול להתפשט באזור בו נמצא, ולכן חשוב להוציא אותו בשלמותו. קצב ההתפתחות שלו איטי יחסית וקיים סיכוי גבוה להיווצרות פצעים במקום הגידול.

2. סרטן תאי הקשקש (SCC). בדומה לסרטן תאי הבסיס, גם תאי הקשקש מופיע באזורי גוף החשופים לקרינת השמש, ולמעשה נוצרים עקב חשיפה רבה ומצטברת לקרינה זו. גידולים מסוג זה עלולים להתפשט לבלוטות לימפה או לאיברים אחרים, לכן חשוב לבצע אבחון בהקדם ולכרות את הנגע הסרטני במלואו.

3. מלנומה. אחד הסוגים האלימים ביותר של הסרטן. בעל נטייה לשלוח גרורות לאיברים אחרים, ועל כן יש לזהות ולטפל בו במהירות האפשרית.

הטיפולים הקיימים

ישנם מספר דרכי טיפול בסרטן עור, כגון שיוף, קרינה, הקפאה בחמצן נוזלי ועוד. השיטה היעילה ביותר כיום היא ניתוח מוז/מוהס. מדובר בשיטה אשר פותחה בשנות ה-30 על ידי ד"ר פרדריק מוז, המאפשרת בדיקה מיקרוסקופית ופיענוח פתולוגי מידי תוך כדי ההליך הניתוחי. "השיטה מאפשרת למעשה את הסרת הגידול באופן מלא, תוך מניעת כריתה מיותרת של רקמה בריאה. ההליך מתבצע בחדר ניתוח אליו צמודה מעבדה מיוחדת בה מתבצעת בדיקת הרקמה בזמן אמת", מסביר ד"ר עופר ארנון, מומחה ביחידה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי הלל יפה.

טכניקת זו נפוצה בעיקר בסוגי סרטן BCC ו-,SCC גידולים חוזרים וגידולים עם קושי בזיהוי גבולות קליניים.

ד"ר ארנון עופר. צילום: המרכז הרפואי הלל יפה
ד"ר ארנון עופר. צילום: המרכז הרפואי הלל יפה

היתרונות

אחד היתרונות העיקריים של ניתוחי מוז הוא השמירה על תפקוד ועל האסתטיקה של האזור ממנו נכרת הגידול הסרטני וזאת בזכות ההיקף המינימלי של הכריתה. "ברגע שכורתים אזור קטן יותר, שיטת השחזור פשוטה יותר ומאפשרת תוצאה אסתטית טובה יותר, לכן מומלץ לבצע ניתוח מוז בפרט במקרים בהם הכריתה עלולה לפגוע במראה החיצוני של המטופל, לדוגמה כשהגידול הסרטני נמצא בפנים, באזור עפעפיים, השפתיים, האף, ליד האוזניים, על האצבעות או באזור איברי המין", מסביר ד"ר ארנון.

יתרון נוסף הוא אחוזי ההצלחה הגבוהים של ההליך הכירורגי, הנעים בין 97 ל-99 אחוזים. הסיבה העיקרית לכך, מציין ד"ר ארנון, היא האופן שבו מתבצע הניתוח. "בכל שלב מוסרת רקמה מינימלית שנבחנת בצורה מיקרוסקופית מלאה על מנת שהרופא המנתח יוכל להחליט אם יש צורך לכרות רקמה נוספת. מצד אחד אין הסרה של רקמות עור שלא לצורך, ועל כן הפגיעה באסתטיקה מינימלית, ומצד שני ההליך לא מסתיים עד שהרופא המנתח לא בטוח במאת האחוזים שהגידול הוסר במלואו".

הכדור בידיים שלנו

"על אף הטיפול המוצלח ואחוזי ההצלחה הגבוהים של ניתוחי מוז- הדבר החשוב ביותר הוא מניעה. ניתן למזער את סיכוי הופעת המחלה על ידי צמצום החשיפה לשמש, בפרט בשעות החמות, וכן להקפיד למרוח מקדם הגנה מוכר ומאושר לשימוש", מסכם ד"ר ארנון.

אז לפני שאתם הולכים לים או לבריכה, הצטיידו במקדם הגנה, כובע והקפידו לשהות במקום מוצל, ככל הניתן.

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות