משפטי

מזל סרטן: נתפס בנתב"ג עם 330 לובסטרים במזוודה

לובסטר

סביר להניח שאנשי המכס והשירותים הווטרינריים נקתלו בלא מעט סוגים של ניסיונות הברחה, אבל לפעמים יש דברים שהם יותר נפלאים אפילו מהדימיון. השבוע נתפס נוסע בעל דרכון ישראלי כשברשותו לא פחות מ-330 סרטנים מסוג לובסטר אירופאי (Hommarus gammarus). הסרטנים הובאו לארץ במזוודה אישית והדבר נודע לשירותים הווטרינריים של משרד החקלאות ופיתוח הכפר. את הסרטנים ניסה לייבא אזרח ישראלי ששב מסקוטלנד מבלי שמילא אחר תנאי רישיון הייבוא שנועדו למנוע התפשטות מחלות ופגיעה נרחבת בענפי החקלאות.

נכון להיום מדינת ישראל חופשית ממרבית המחלות המחייבות דיווח בהתאם להנחיות הארגון הבינלאומי לבריאות בע"ח (OIE) ובכלל זה, מחלת הנקודות הלבנות. מדובר במחלה אשר פוגעת בכל מיני סדרת הסרטנאים מַעֲשִׂירֵי רֶגֶל, הנגרמת על ידי נגיף אשר עשויי לגרום לתמותה רחבת היקף.

הכנסתם ארצה של מאות סרטנים מבלי לוודא שהם חופשיים ממחלות שונות, ובכלל זה מחלת הנקודות הלבנות, עלולה לסכן את אוכלוסיית סרטנאי הבר בישראל, ולפגוע במעמדה של ישראל כיצואנית בתחום
לאור החשש לפגיעה נרחבת. עם תפיסת הסרטנים פתחו השירותים הווטרינריים בחקירה בשיתוף היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות ופיתוח הכפר (פיצו"ח), במסגרתה עלה כי הסרטנים הובאו במזוודה והוצאו משדה התעופה מבלי שבוצעו הבדיקות הנדרשות כדי לשלול מחלות.

במחלקה לפיקוח על מחלות דגים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, אמרו כי במקרה הזה הצליחו למזער את הנזק אשר עשוי היה להיגרם, והיה יכול להעמיד את כל אוכלוסיית הסרטנים המקומית בסיכון משמעותי. עוד הדגישו כי ייבוא בעלי חיים כפוף לקבלת רישיון ייבוא, ועמידה מלאה בתנאיו. מדובר בהליך הכרחי באמצעותו ניתן להבטיח חופשיות ממחלות ללא חשש מפגיעה באוכלוסיית חיות הבר בישראל ובמשקי גידול.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות