אקולוגיה וסביבה

מדענים חוששים כי עברנו את נקודת האל-חזור בנוגע להתחממות הגלובלית

קרח ים בקוטב הצפוני קרח הים בקוטב הצפוני

מרקוס רקס המדען שהוביל את המשלחת הגדולה ביותר אי פעם לקוטב הצפוני, הזהיר כי ההתחממות הגלובלית כבר עברה נקודת מפנה בלתי הפיכה. "היעלמות קרח הים בקיץ בצפון הארקטי היא אחד ה'מוקשים' הראשונים ב'שדה המוקשים' הזה, אחת מנקודות האל חזור שהצבענו עליהם ראשונות כשדחפנו יותר מדי את ההתחממות", כך אמר בדרכו הציורית פרופסור רקס, "ומותר לתהות אם לא צעדנו כבר על המוקש הזה וכבר הפעלנו את תחילתו של הפיצוץ".

פרופסור רקס הוביל לקוטב הצפוני את המשלחת העצומה שכללה 300 מדענים מ-20 מדינות וחזרה לגרמניה באוקטובר האחרון אחרי 389 ימים בהם ששהתה במים הארקטיים. המשלחת חזרה עם 'הוכחה חדה וניצחת' לכך שהאוקיאנוס הארקטי נמצא בגסיסה והזהירה מפני חודשי קיץ ללא קרח ים תוך עשרות שנים בודדות.

המשלחת שעלתה 165 מיליון דולר, אספה מעל 150 טרה-בייט של דאטא כולל מעל אלף דוגמיות של קרח. בסיכום מסקנות ראשוני פרופסור רקס טען שהמדענים מצאו שקרח הים באזור הקוטב הצפוני נמס מהר יותר באביב 2020 מאשר כל זמן מאז תחילת התיעודים, ובנוסף הם מצאו כי התפשטות קרח הים בקיץ נחתכה במחצית לעומת הנתונים מלפני עשרות שנים. בנוסף לכך, עובי הקרח נחתך בחצי לעומת תקופות קודמות והטמפרטורות שנמדדו היו גבוהות ב-10 מעלות בהשוואה לנתונים שאספו באזור שנת 1890 המדענים פרידטיוף נאנסן והיאלמר יוהאנסן.

משטח קרח הים קטן יותר וכתוצאה מכך האוקיאנוס הצליח לספוג יותר חום בקיץ ובזמן הסתיו היווצרות משטח הקרח על המים היתה איטית מהרגיל. פרופסור רקס קרא לבלום את ההתחממות הגלובלית באופן מיידי וסיכם: "רק הערכה בשנים הבאות תאפשר לנו לקבוע אם עדיין ביכלתנו להציל את קרח הים דרך אמצעי הגנה נוקשים על האקלים או שמא כבר עברנו את נקודת האל חזור במערכת האקלים".

לפי הסכם פריז שנחתם ב-2015 ושמימשל ביידן שב אליו, מנהיגי המערב הסכימו להגביל את ההתחממות הגלובלית ל-1.5 מעלות בהשוואה לרמות בתקופה הטרום-תעשייתית. "זה כואב לדעת שאולי אנחנו הדור האחרון שיכולים לחווות את הקוטב שעדיין נהנה מקרח ים שמכסה אותו בקיץ", אמר המדענית סטפני ארנדט שמתמחה בפיזיקה של קרח ים, "שכבת קרח היםי מתכווצת בהדרגה וזה אזור מחיה חשוב לדובי קוטב, אריות ים וחיות נוספות", היא הוסיפה.

המשלחת אספה מידע רב הנוגע לאטמוספירה, לאוקיאנוס, לקרח הים ולמערכות אקולוגיות ועל בסיס המידע הזה יפורסמו מאות מחקרים ניתוחים ועוד פרסומים מדעים עם הממצאים שאספו המדענים במהלך השנתיים הקרובות.

 

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות