משפטי

ג'יהאד? לא אצלנו. כתב אישום הוגש נגד סגן יו״ר הפלג הצפוני בגין הסתה

כמאל חטיב סגן יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, כמאל חטיב

 

בשבועות האחרונות מאז מבצע שומר חומות וההתפרעויות ברחובות ישראל, אנשי ימין רבים באו בטענות למשטרה, ליועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, לפרקליטות ולבתי המשפט על היחס המקל ולעיתים העצמת העין אל מול תקיפות ואירועים על רקע לאומני-גזעני. אבל עושה רושם שמשהו זז למעלה או לפחות כך נדמה: כמאל חטיב, בן 59 מכפר כנא, סגן יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, יעמוד לדין אחרי שלבית משפט השלום בנצרת הוגש נגדו כתב אישום בגין שלוש עבירות של הסתה לאלימות, שתי עבירות של 'פרסום דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה טרור, תמיכה או הזדהות' ועבירה של הזדהות עם ארגון טרור בחודשים אפריל-מאי במהלך ההתפרעויות האלימות שהתרחשו ברחבי הארץ.

כתב האישום הוגש באישור היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, ובו מצוין כי השייח חטיב הוא דמות מוכרת ובעלת השפעה בקרב האוכלוסיה הערבית בישראל, ואת מעמדו הציבורי רב ההשפעה רכש בעיקר בתפקידו בתנועה האיסלאמית. ח'טיב שנעצר כבר ב-14 במאי על ידי כוחות משטרה ושב"כ בשל חשד להסתה והמרדה, מחזיק עמוד פייסבוק בערבית עם 166 אלף עוקבים בשם "אלשייח' כמאל אלח'טיב". על רקע האווירה הציבורית הרגישה והנפיצה ששררה בארץ והעימותים בירושלים מתחילת חודש הרמדאן ולאחר מכן ביפו ובערים נוספות, הוא פרסם במספר הזדמנויות בדף הפייסבוק שלו פרסומים שונים שכללו קריאות לעשיית מעשה אלימות או טרור. בפרסומיו תמכו משתמשי פייסבוק רבים, חלקם באמצעות סימני Like, חלקם בתגובות אוהדות וחלקם בשיתוף הפוסטים והפצתם למשתמשים נוספים.
חטיב כבר נעצר בעבר

ב-19 באפריל, זמן קצר לאחר גל התפרעויות אלימות ביפו בין מתפרעים ערבים לכוחות המשטרה ובין מתפרעים ערבים ויהודים, שהחלו בעקבות תקיפה של רב בידי ערבים, פרסם ח'טיב בפייסבוק דברים הקוראים לאלימות, משבחים אותה ומעודדים אותה:

"יפו –גורם כוח. יפו תמיד ייצגה את המותן והריאה של ירושלים. כשם שירושלים מתמודדת עם עדרי המתנחלים כך פעלה יפו בליל אמש בעימות מול שלוחי הרסן שלהם. למרות שאותה משטרה ואמונתה העוינת כלפי כל פלסטיני, ערבי ומוסלמי תוקפת את אנשינו ביפו, גיבורי יפו עומדים איתן כל יום כגורם בעל משקל. כל הברכות והנשיקות לכל אחד מכם. אריות יפו. יפו היא ההוכחה הסופית לכישלון המפעל הציוני למחיקת זהות אנשינו בפנים הפלסטיני על אף 73 שנים מאז הנכבה של יפו ושל כל פלסטיני".

ב-25 באפריל פרסם ח'טיב בפייסבוק דברי שבח, אהדה ועידוד למעשי הטרור שביצעו פורעי תרפ"ט. כן קרא לעשיית מעשי אלימות והביע תמיכה והזדהות עם מעשי האלימות.

ב-11 במאי, לאחר שהחל מבצע "שומר החומות", נשא ח'טיב דברים בעצרת המונית בכפר כנא, ודבריו שודרו בשידור חי באמצעות "פייסבוק לייב" באתר האינטרנט "רשת חדשות כפר כנא" ומאוחר יותר בדף הפייסבוק שלו. ח'טיב נאשם כי במסגרת נאומו נשא דברי שבח, אהדה ועידוד למעשי טרור שבוצעו כלפי יהודים ברחבי הארץ, השמיע בפומבי דברי שבח, אהדה ותמיכה בארגון החמאס בעזה במטרה להזדהות עימו וכן השמיע דברי שבח, אהדה ועידוד למעשי אלימות. בין היתר אמר:

"הם חשבו שיגיע עוד דור, נסיגה נוספת, כליון נוסף, וכך הם מופתעים בימים אלו מכך שהדור הזה מלמד אותם לקח עכשיו בירושלים, מלמד אותם לקח בעמידתו האיתנה באל-אקצא ומלמד אותם לקח בעמידתו האיתנה בעזה, הדור הזה! לא דור הנכבה ולא דור הנכסה, זהו דור העוז, דור התמיכה, דור הגבורה, זהו דור השבת הזכויות."

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות