משפטי

"גרסאותיהם של החשודים אינן מתיישבות בהכרח עם הראיות האובייקטיביות"

לוד מהומות המהומות בלוד. מה אומר החוק על הירי בפורע הערבי?

"מעצר היורה בלוד וחבריו, שפעלו ככל הנראה בהגנה עצמית, הוא נורא. גם אם יש דברים שהציבור עדיין לא יודע, אזרחים שומרי חוק הנושאים נשק הם מכפיל כוח בידי הרשויות, לניטרול מיידי של איום וסכנה. מעצר או שחרור אינם נתונים להחלטת שר הבט"פ. לו כך היה – היו משוחררים. טוב תעשה מע' האכיפה אם כך תנהג".

אחרי שבוע שבו כולם חיפשו לאן נעלם  השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, הנ"ל התעורר הבוקר, אחרי שאש בערה בלילה במרבית הערים המעורבות בישראל, וזה מה שהיה לו לצייץ. לא התייחסות לפעילות המשטרה, למצוקותיה. או חס וחלילה לאסון במירון שאליו הבטיח להתייחס אחרי שיזוהו וייקברו המתים. רק התייחסות נקודתית למעצרם של שלושה תושבי לוד יהודים, ששמם אסור בפרסום, לאחר שביצעו ירי בנשק חי שממנו נהרג תושב ערבי.

 

ואם לשר לביטחון פנים מותר להתלהם על החלטה שיפוטית ללא הכרות אמיתית עם העובדות, אז בטח שגם אחרים מרשים לעצמם.

אלא שעיון בפרוטוקול הדיון מראה תמונה מעט אחרת. "לאחר שבחנתי את החומר שבפניי שוכנעתי כי קיים חשד סביר ברף הנדרש לצורך השלב הדיוני הנוכחי לביצוע עבירת המתה על ידי כל אחד מהחשודים", קובע ענר ומסביר מדוע, "איני קובע מסמרות בשלב ראשוני זה של החקירה לגבי העבירה המדויקת שניתן יהיה (אם ניתן יהיה) לייחס לחשודים. אולם מהתמונה הראשונית והחלקית בשפניי עולה שגרסאותיהם של החשודים אינן מתיישבות בהכרח עם הראיות האובייקטיביות, בפרט הסרטונים והפצעים בגופת המנוח, ואלה האחרונות מעלות סימני שאלה לגבי התקיימותם של יסודות ההגנה העצמית".

עם זאת, הוסיף השופט ענר כי "עיינתי בנספח הסודי בכל החומר שנאסף עד כה לתיק החקירה וכן בשני סרטונים שהוצגו לי (אחד שפורסם ברשת האינטרנט ואחר שהגיע לידי המשטרה. מהחומר עולה כי שלושת החשודים אזרחים חסרי עבר פלילי ומחזיקים בנשק ברישיון מודים שביצעו ירי ומעלים טענת הגנת עצמית לשיטתם הירי היה מוצדק עקב סיכון מיידי לחייהם ולרכושם.

מרגיז מקומם? אולי, אך במדינת חוק על בתי המשפט לבחון את הראיות בקפידה ובמידת הצורך רק לאחר בחינה מעמיקה יש לשחרר את החשודים, ולא משנה מה יצייץ השר האמון על המשטרה וכמה גיבורי מקלדת.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, שמייצג את החשודים, מסר לאחר הדיון: "בית המשפט נאלץ באופן מאוד מסויג להאריך את המעצר לתקופה מאוד מאוד קצרה. עדיין אני חושב שהארכת המעצר לא מוצדקת, מדובר באנשים שהם בסערת רגשות מהארוע הקשה שחוו.  הם חוו אירוע חסר תקדים, בתוך מדינת ישראל, של בקת"בים, אבנים, הצתות והיזק לרכוש, ומוצאים עצמם במעצר. אנשים שהגנו על שכונה שלמה, במקום המשטרה, שפשוט לא הגיעה למקום. המשטרה ממשיכה להפקיר אותם גם בבימ"ש, נשקול להגיש ערר".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות