כללי

ניצלו את הקורונה: פישר תעשיות פרמצבטיות הונתה את לקוחותיה?

אלכוג'ל אלכוג'ל. ניסו להציג תמרוק כמוצר חיטוי?

זה לא יקרה תוך יום או יומיים, אבל ככל שיחלפו הימים יתגלו כנראה עוד ועוד ציניקנים שניצלו את הקורונה כדי לגרוף רווח על ציבור היסטרי וחסר ידע. כי הרי מה יותר קל מאשר להפחיד עוד קצת את העדר או להעלים פרט או שניים שלא נוחים לך על המוצר שאתה מנסה למכור, כדי להפוך אותו לאטרקטיבי יותר.

זאת למעשה הסוגיה שאולי תתבבר, אחרי שלבית משפט המחוזי בתל אביב הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית במיליוני שקלים נגד חברת פישר תעשיות פרמצבטיות בע״מ, בגין העובדה שהחברה ניצלה את הביקוש המוגבר למוצרי האלכוג׳ל ואת עליית המחיר ונקטה בשיטות אסורות ובפרקטיקות מטעות על מנת להגדיל באופן מלאכותי את הביקוש לאלכוג׳ל או לנתבו להיצע המוצרים שלה.

על פי הבקשה, בצל מגפת הקורונה, חלה גאות במכירות מוצרים לשמירה על היגיינה אישית מסוג אלכוהול ג׳ל. העלייה במכירות האלכוג׳ל נבעה כתוצאה מעלייה בביקוש האמיתי בשימוש במוצרי הגיינה בהתאם להנחיות משרד הבריאות. ידיעות שונות בתקשורת תיעדו את הביקוש העז למוצרי האלכוג׳ל ואת הזינוק במחירו, בנקודת זמן שונות בהן התפרץ נגיף הקורונה בישראל.

בבקשה לאישור התביעה, טוענים המבקשים כי חברת פישר תעשיות פרמצבטיות בע״מ, ניצלה את הביקוש המוגבר ופעלה בדרכים פסולות של הפרת חובת הגילוי ושל הטעית צרכנית, תוך חריגה מתנאי הרישיון שניתן למוצר.

זאת בין היתר, באמצעות יצירת מצג שווא המרמז, במישרין או בעקיפין, על יכולת של המוצר להילחם בנגיף הקורונה, או בנגיפים ובחיידקים אחרים או לשמש לחיטוי מפניהם ולהשמידם. הכל, כאמור, תוך הפרת רישיון משרד הבריאות שניתן למוצר.

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן פרסמה הודעה כי לאחר מבצע אכיפה משותף לה ולמשרד הבריאות על כוונתה להטיל קנסות בסך כולל של 2.3 מיליון שקלים על 22 חברות שונות העוסקות בייצור ובשיווק ג'ל אלכוהול ובהודעה זו נקבע בין היתר  ש"בחלק מהחברות נמצא כי, החברות השמיטו והוסיפו מסרים על גבי תווית המוצר, בניגוד לתנאים ולהגבלות הנלווים לרישיון המוצר. לדוגמא אי ציון על גבי המוצר שאינו מיועד לחיטוי, בעוד שבהתאם לרישיון המוצר היו מחוייבים לכך".

בהודעה נכתב עוד כי "חלק מהחברות אשר השמיטו את ההתניות המפורטות ברישיון המוצר, ציינו על גבי המוצר כי הוא מאושר על ידי משרד הבריאות, אך רישיון המוצר לא בתוקף ללא התווית המאושרת הכוללת את כל ההתניות הנדרשות. ומשכך הצגת המוצר כבעל רישיון הינו מעשה העלול להטעות את הצרכן. חלק מהחברות הוסיפו איורים המרמזים על הגנה מחיידקים או וירוסים על גבי המוצר. זאת בעוד שבהתאם לרישיון המוצר, החברה הייתה מחויבת להשמיט את האיור המרמז על הגנה כזו".

בבקשה המשיכו וציינו המבקשים כי הרשות הגנת הצרכן ומשרד הבריאות לא פרסמו האם פעלו במסגרת מבצע האכיפה כנגד המשיבה. זאת למרות שהמשיבה מציגה על תמרוקים שאותם היא מייצרת את אותם המצגים המטעים המייחסים למוצרי האלכוג׳ל שמתוצרתה סגולות ויכולות לחטא, להשמיד או למנוע נגיפים וחיידקים שונים, שחלקם מרמזים לנגיף הקורונה, וזאת, כאמור, תוך הפרה של רישיון משרד הבריאות. כאשר, המשיבה מייצרת אלכוג׳ל הנמכרים במספר סוגי מוצרים בהם סדרת תמרוקים בשם ALCO-GEL שעל פי רישיון משרד הבריאות יעודם לניקוי ידיים, אולם על תווית המוצר איור המרמז ליכולות נוספות של המוצר ובהן חיטוי ומניעת הדבקה בחיידקים ובנגיפים.

"באמצעות המצג המטעה שלעיל, והפרת תנאיו של רישיון משרד הבריאות, המשיבה יצרה רושם מוטעה כאילו רישיון משרד הבריאות שניתן למוצר מעיד על היותו בעל סגולות חיטוי ובעל יכולת למנוע הדבקה בנגיף הקורונה; בעוד שלמעשה למוצר ניתן רישיון כתמרוק בלבד, שמיועד לניקוי ידיים", נכתב בבקשת האישור, "בכך ניצלה המשיבה באופן ציני את גלי הקורונה לצורך התעשרות שלא כדין על חשבון הציבור בישראל, ששיווע לרכוש תכשירים שהוכחה יעילותם בהתמודדות עם נגיף הקורונה ושקיבלו גושפנקא רשמית ככאלה; אך בפועל סיפקה המשיבה תמרוק שאינו מיועד להיגיינת הידיים ואינו מיועד לחיטוי או להשמדת חיידקים ונגיפים וגם לא אושר ככזה על ידי משרד הבריאות, אלא להפך – נאסר להציגו ככזה".

עוד צויין בבקשה כי בהודעת הרשות להגנת הצרכן לא צוין כי במסגרת מבצע האכיפה הרחב של שבוצע כנגד 22 חברות המייצרות אלכוג׳ל, ננקטו פעולות אכיפה כנגד המשיבה. בין אם ננקטו צעדי אכיפה מנהליים כנגד המשיבה (ואלו לא פורסמו) ובין אם לא ננקטו, המשיבה היא היצרנית הגדולה ביותר במשק של מוצר האלכוג׳ל, והדבר מצביע על חשיבות אישור הבקשה כתובענה ייצוגית, על מנת להביא לאכיפת הוראות הדין, מקום בו לא ידוע האם המאסדרים נקטו בפעולות הנדרשות בשל האופן בו מפירה המשיבה את הוראות הדין ותנאי רישיון משרד הבריאות.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות