כללי

הטכנולוגיה הלכה צעד רחוק מדי? ניו יורק נפרדת מ"כלב המשטרה הרובוטי"

רק בחודש פברואר האחרון החלה משטרת ניו יורק להשתמש ב'דיגידוג' – רובוט עם 4 רגליים שמזכיר כלב מפלצתי ביזארי  – והנה עוד לפני שהגענו למאי היא מודיעה כי השימוש בו ייפסק. זאת בעקבות תגובות ביקורתיות מצד תושבים.

ה'דיגידוג' שוקל 32 קילו, מאובזר במצלמות ואורות, יש לו תקשורת דו כיוונית ומסוגל להשתמש בבינה מלאכותית כדי לנווט את דרכו גם בסביבות מורכבות. במשטרת ניו יורק טענו שכלב המשטרה הרובוטי מסוגל לסייע באופן משמעותי לפעילות השוטרים כשהוא מלווה אותם למשימות והוא אף מציל חיים בזירות מסוכנות כשנוכחותו מסייעת לעבודת המשטרה.

ועדיין אבל אמצעי העזר העתידני הזה נראה ונתפס כמוגזם מדי. הביקורות רבות ומובנות – ראשית כלב הרובוט הזה נראה קריפי ממש, כמו יצור בדיוני מסרט אימה. יש לו חזות והליכה מלחיצות וכל אלה עוררו תלונות מצד תושבי ניו יורק. חלקם טענו שהם מרגישים שחיים בפרק של הסדרה 'מראה שחורה', הידיעה שהכלב הרובוטי בעיקר נועד לצלם לעקוב ולאסוף מידע גרמו בצדק לטענות רבות של פגיעה בפרטיות ובחירות. רבים הסיקו שזה בכלל לא כלב רובוטי אלא אח גדול מפחיד ומאיים.

סרטונים שהעלו תושבי ניו יורק הפכו ויראליים והבהירו שמרבית הציבור נרתע ולא מסמפט את הכלבים האלה שלא יודעים לנבוח או לקשקש בזנב. מקרה מפורסם שתועד היה של שוטרים שהגיעו יחד עם 'דיגידוג' לבצע יותר מוקדם החודש מעצר של גבר בשם לואיס גונסאלס שהיה חמוש והחזיק בני ערובה. אף שהמבצע הסתיים בהצלחה והגבר נעצר, הכלב הרובוטי שבכלל לא תרם להצלחת המבצע, עלה לכותרות רק מפני שתושבים נחשפו אליו צילמו והיו המומים, לא נזקקו לשירותיו.

בסרטון אחד שהפך ויראלי אומרת אישה: "לא ראיתי דבר כזה בחיים. החרא הזה זז יותר טוב מכלב. זה כמו 2D-2R ממלחמת הכוכבים".

יש לציין שה'דיגידוג' למרות חזותו המרתיעה והכינויים שנדבקו לו (בין היתר: 'רובוקופ על ארבע' 'טרמינייטר' ועוד), איננו חמוש ובחודש שעבר הוצגה במדינת ניו יורק הצעת חוק שתמנע מהמשטרה שימוש ברובוטים מזוינים. מועצת העיר ניו יורק אף זימנה את המשטרה להתייחס לסוגית כלב המשטרה הרובוטי. במשטרה הבינו במהרה שאמצעי העזר החדש שלה מתויג וממותג כמייצג רשע ועולם דיסטופי.

פוליטיקאים רבים בניו יורק מתחו ביקורת על כלב המשטרה הרובוטי שאף כונה "רחפן קרקע רובוטי למעקב", על ידי חברת הקונגרס מניו יורק אלכסנדריה אוקסיו-קורטז. ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו קרא למשטרה לחשוב מחדש על השימוש ברובוט. והלחץ עבד.

משטרת ניו יורק סירבה לחשוף את העלות של כל כלב רובוטי שרכשה מהיצרנית "בוסטון דינאמיקס" שנחשבה לאימפריה בתחום ומספקת רובוטים גם לצבאות. בכל מקרה דובר המשטרה מסר שהחוזה על סך 94 אלף הדולר שנחתם חברת בוסטון דינאמיקס בוטל ב-22 באפריל והכלב הוחזר. בתוך כך נודע שבתכנית המקורית של המשטרה דובר על ניסוי של שימוש ברובוט עד אוגוסט. נו שוין, אפילו עד מאי זה לא הצליח להגיע.

צבא ארה"ב, כמו צה"ל וצבאות נוספים בעולם, עבר עושה מזה זמן שימוש ברובוטים דומים שיודעים לעשות שורה של תפקידים.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות