כללי

צרפת סוערת: קציני צבא לשעבר מאיימים בהפיכה צבאית נגד מקרון

חיילים חיילים

מאות חיילים לשעבר הביעו תמיכה במרין לה פן במכתב פתוח שפורסם במגזין הימני 'ואלר אקטואל' (Valeurs Actuelles) טענו כי צרפת עומדת בפני פירוק בידי איסלמיסטים. אנשי הצבא לשעבר מאיימים בהפיכה צבאית שהיא 'הכרחית' כדי למנוע מלחמת אזרחים בצרפת.

"צרפת בסכנה, היא ניצבת בפני מספר סכנות קיומיות. אפילו לאחר פרישתנו מהצבא אנחנו נותרנו עדיין חיילים של צרפת ואיננו יכולים להישאר אדישים בנסיבות הקיימות לגורל המדינה היפה שלנו", כך נכתב במכתב שנוסח בידי ז'אן-פייר פאברה-ברנאדאק, קצין לשעבר וחתמו עליו אלף חיילים נוספים בדרגות נמוכות. החתימה הראשונה שייכת לכריסטיאן פיקמאל (80) שבעבר פיקד על הלגיון הצבאי, אך נושל מזכויותיו לאחר שהשתתף בהפגה אנטי איסלאמית בעיר קאלה ב-2016 ובמהלכה נעצר.

פיקמאל הוא אחד מ-20 גנרלים בדימוס ועוד 80 קצינים ומאות חיילים שחתומים על המכתב שעורר סערה פוליטית, כשנה לפני הבחירות לנשיאות צרפת (אפריל 2022). בעוד נציגת הימין הקיצוני מרין לה פן קיבלה כמובן את המכתב בברכה ואמרה "כאזרחית ופוליטיקאית אישה אני חולקת את הסבל שלכם", תגובת ממשלת הנשיא מקרון שונה בתכלית – היא מגנה בחריפות את המכתב ואף השוותה אותו לניסיון ההפיכה הכושל של גנרלים נגד הנשיא דה גול לפני 60 שנה.

עיקר הטענות של הקצינים בדימוס הן למה שקורה בפרברי הערים הגדולות ושם לטענתם החברה הצרפתית מתפרקת מבפנים על ידי איסלמיסטים ש"מתנקים חלק גדול מהאומה והופכים אזורים לכפופים לנוהגים שמנוגדים לחוקה שלנו".

יש לציין כי בימים האחרונים מחבל מוסלמי דקר למוות שוטרת ובנוסף הוחלט שלא להעמיד לדין את השכן המוסלמי שדחף את שרה חלימי מהמרפסת אל מותה מאחר שהוגדר כלא כשיר לעמוד למשפט מאחר שהיה מסומם.

בנוסף, במכתב נמתחה ביקורת קשה על מדיניות הנשיא מקרון ועל האלימות המשטרתית נגד המפגינים במחאת האפודים הצהובים שפשטה בצרפת בשנים האחרונות. הקצינים הדימוס טוענים שיש להם תמיכה רחבה בשורות הצבא והם מוכנים לתמוך בפוליטיקאים שישימו את ביטחון האומה בראש מעיינם.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות