כללי, משפטי

בג"צ: על נתניהו ומנדלבליט להשיב תוך שבועיים על העתירה להוצאת רה"מ לנבצרות

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט

הקרב על הכרזת הנבצרות של רה"מ בנימין נתניהו תופס תאוצה. בעקבות העתירה שהגישה אתמול (ב') התנועה לאיכות השלטון, החליט בג"צ כי נתניהו והמדינה יידרשו לתת את תשובתם תוך שבועיים.

בעתירה שהוגשה מבהירה התנועה לאיכות השלטון את הצרכים הדחופים להוצאת נתניהו לנבצרות מטעמים שונים: נבצרות פיזית – מכיוון שהחל מהיום יצטרך ראש הממשלה, הנאשם בפלילים, לעסוק בשלב ההוכחות במשפטו ולהתייצב פיזית בבית המשפט למשך שלושה ימים מלאים בשבוע, נבצרות פונקציונלית – מכיוון שנתניהו, בהתאם לפסיקת בג"ץ, מחויב לקבל את הסדר ניגוד העניינים שעליו התחייב – דבר אשר יפגע קשות ולא יאפשר את תפקודו כראש ממשלה, ונבצרות מהותית – מכיוון שנתניהו פועל למען האינטרס האישי שלו ונגד האינטרס הציבורי, זאת בכך שלא מאפשר מינויים של שר משפטים ופרקליט מדינה ולא איפשר העברת תקציב מדינה. לכל זאת יש להוסיף את הפגיעה הקשה באמון הציבור ברשויות.

התנועה ציינה בעתירתה כי "ראש ממשלת ישראל מנוע מלמלא את תפקידו בשעה שהוא בבית המשפט – הרי גם בדיונים בהם הוא לא יימצא יהיה עליו לשבת עם עורכי דינו ולהשלים איתם, או לטכס עצה. על כל נאשם קיים גם לחץ נפשי רב המשפיע על יכולת תפקודו. מגבלות אלו בעלות משמעויות מרחיקות לכת על אפשרות ויכולת קבלת ההחלטות במדינת ישראל.

"בהתאם להסדר ניגוד העניינים שאושרר בבית משפט נכבד זה, על ראש הממשלה אף למשוך ידיו מכל הקשור לקביעת מדיניות, תקצוב, מינויים או חקיקה הקשורה בעניינים בהם מנוע, וכן אף לכל בעלי הזיקה עימו. דברים אלה לכשעצמם מצביעים על מגבלה פונקציונלית המחייבת הכרזה על נבצרות ראש הממשלה".

עוד הוסיפה התנועה כי בעבר "בית המשפט קבע במפורש כי הסמכות להכרזה על נבצרות ראש הממשלה מסורה בלעדית ליועץ המשפטי לממשלה. אי-הכרזתו על נבצרות, כמוה כהחלטה לאפשר את המשך כהונתו בתפקיד".

"החשש הכבד שעולה מעתירה זו, הוא המשך שלטונו של נאשם בפלילים חמורים המנהל את משפטו, לצד ניסיונות חוזרים ונשנים להשפיע בעניין ולהימלט מאימת הדין, כאשר הכל תוך ובמהלך כהונתו כראש הממשלה".

אבל עם כל הכבוד לעתירה, היא אינה מתייחסת למה שבחר עם ישראל, ש-25% ממצביעיו הצביעו לנאשם בפלילים, למרות שהוא עומד לדין ולמרות כל הפעולות השליליות כביכול שתוארו בעתירה. אם תוסיפו לכך את תומכיו העיוורים מהמפלגות החרדיות ואת הציונות הדתית נקבל כמעט מחצית מהמצביעים לכנסת האחרונה. את השאלה האם מעשיו של נתניהו כאלה חמורים כדי למנוע ממנו לממש את הכח שצבר בבחירות או שמדובר בעוד עתירה חסרת סיכוי שכל מטרתה היא לעשות עוד קצת רעש?

בכל מקרה, עוד לפני זה נראה מה תהיה תגובתם של רה"מ והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בשם המדינה.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות