משפטי

סיכום יום ההוכחות הראשון במשפט נתניהו: ביבי ימצא ישועה?

בנימין נתניהו, משפט נתניהו רה"מ נתניהו נכנס לבית המשפט לפני נאום הפתיחה של התובעת, ליאת בן ארי

יום ההוכחות הראשון במשפט נתניהו-מוזס-אלוביץ', הידוע גם כתיק 4,000, התחיל הבוקר (ב') בבית המשפט המחוזי בירושלים עם נאום הפתיחה של התובעת הראשית והמשנה לפרקליט המדינה, עו"ד ליאת בן-ארי.

"כולם שווים בפני החוק, וכל בני האדם שווים בפני המשפט ובפני השופט. גדול כקטן. עשיר כעני, מכובד כפשוט", פתחה בן ארי עם ציטוטים מפסק הדין של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב. "לצערנו הרב, זו אינה הפעם הראשונה שבה מועמד בישראל לדין ראש וראשון לשרים".

נאומה של בן ארי ערך כעשרים דקות ולא היו בו הפתעות גדולות, והיא שרטטה בפני השופטים את האישומים שהפרקליטות מתכוונת להציג. עם זאת, נדמה כי חלקים מנאום הפתיחה כוונו גם לאוזני הציבור הרחב, כך למשל בחלק בו בן ארי ניסתה להסביר את מהות האישומים נגד נתניהו, אלוביץ' ומוזס (המואשם רק במסגרת תיק 2,000).

"מערכת היחסים בין נתניהו לבעלי כלי התקשורת שאפשרה לו את הגישה לתכנים של כלי התקשורת הפכה להיות 'מטבע עובר לסוחר', משהו שאפשר לסחור בו ומשהו שאפשר לתת. מרגע שמבינים שהגישה הזאת לאמצעי התקשורת, והיכולת להשפיע על התוכן שבו, היא סחורה – סחורה יקרת ערך – בעיני הנאשמים, מבינים גם שהשאלות פה הן בכלל לא שאלות מתחום התקשורת אלא שאלות מתחום טוהר המידות".

הסנגורים של רה"מ, בעז בן צור ועמית חדד וכן הסנגורים של שאול ואיריס אלוביץ׳, עו״ד ז׳ק חן ועו"ד מיכל רוזן-עוזר ביקשו להגיב לנאום הפתיחה של בן ארי, אך השופטים לא ניאותו לבקשה בטענה כי ההגנה אינה מגיבה לדברי הפתיחה של התביעה וכי הסנגורים יקבלו את ההזדמנות לחקור בחקירה נגדית את עדי התביעה.

ליאת בן ארי וז'ק חן, משפט נתניהו
התובעת הראשית, ליאת בן ארי , וסנגורו של רה"מ ז'ק חן בבית המשפט | צילום: פול, פלאש 90

בזמן נאום הפתיחה הפגינו מחוץ לבית המשפט תומכי רה"מ ומתנגדיו. בהפגנת תומכי רה"מ נאמה אשת התקשורת לשעבר וח"כ בהווה מטעם הליכוד, גלית דיסטל אטבריאן, שלא חסכה את שבטה מהפרקליטות.

"ליאת בן ארי, שי ניצן ומנדלבליט הם אלו שצריכים לעמוד הבוקר לדין", קבעה בנחרצות, "בן ארי את רדפת, שיקרת, עינית, שיקרת, הסתרת, העלמת, המצאת ואז ברחת לספארי. יש דבר אחד שאת לא לקחת בחשבון והדבר הזה הוא אנחנו. אנחנו כאן ואנחנו לא הולכים לשום מקום".

מנגד בהפגנת מתנגדי רה"מ ניתן היה לשמוע לאורך כל שעות היום את השיר: "ביבי הביתה".

כשאיריס אלוביץ' איבדה את קור הרוח

לאחר סיום נאום הפתיחה והפסקה קצרה עלה על דוכן העדים עד התביעה הראשון, אילן ישועה- מנכ"ל וואלה לשעבר.

עדותו של ישועה ארכה כחמש שעות וניתן לחלק אותה לשני חלקים: החלק הראשון שבו ניסתה הפרקליטות להוכיח כי אתר וואלה היה אתר חשוב בעיני נתניהו, ולא "אתר של כלבים וחתולים", כפי שנתניהו אמר לחוקרי המשטרה שהגיעו לחקור אותו במעון בבלפור.

החלק השני של עדותו של ישועה עסקה בניסיון התביעה להוכיח שהיו לחצים גדולים מצדם של בני הזוג אלוביץ', בעלי השליטה לשעבר בוואלה, להטות את הסיקור לטובת משפחת נתניהו ולרעתם של היריבים הפוליטיים של נתניהו, במיוחד נפתלי בנט.

אחרי שהוכח ברמה המספרית כי וואלה היה באותה העת (2014) האתר הנצפה בישראל, עבר ישועה, שנחקר על ידי יהודית תירוש מנהלת מחלק ני"ע בפרקליטות, לעסוק בפרקטיקה של הטיית הסיקור.

"פרט על טיב היחסים שלך עם שאול אלוביץ' מ-2010 ואילך?", ביקשה תירוש, וישועה השיב מיד: "בהתחלה היו יחסים קורקטיים. ברגע ששאול הפך להיות יו"ר הדירקטוריון התייעצתי איתו על דברים מהותיים כמו למשל הגדלת התקציב לחדשות ובניית אולפן".

ההתערבות לדברי ישועה החלה לקראת הבחירות ב-2013. "לקראת סוף 2012 בעצם התחיל להיות עניין גובר של שאול אלוביץ' במה שקורה בתוך מערכת החדשות. התחילו להגיע בקשות האם ניתן להעלות או למתן ידיעה מסוימת או להוריד אותה יותר מהר מהרצף הרגיל. בקיצור בקשות שנוגעות לשיקולי עריכה בחדשות האתר."

בתגובה לשאלתה של תירוש האם הבקשות נגעו לאנשים מסוימים, אמר ישועה: "לרה"מ ולמשפחתו", והוסיף כי "הגיעו בקשות להוריד ידיעות שנוגעות לרה"מ בנו ואשתו ולהעלות בקשות שמחמיאות להם. גם הגיעו בקשות להעלות ידיעות נגד אויבים פוליטיים של רה"מ. היה מאמץ מיוחד סביב בנט וזה קיבל תשומת לב מיוחדת עם הרבה חומרים." בהמשך סיפק ישועה כמה אנקדוטות כמו למשל הכינוי "הדתי השובב" שהודבק לבנט על ידי אלוביץ'.

בשלב מסוים של הדברים איבדה אשתו של שאול אלוביץ', איריס, את קור רוחה וצעקה לעבר ישועה: : "כמה אתה יכול לשקר", הסנגורית שלה, מיכל רוזן עוזר, מיהרה להתנצל בפני בית המשפט.

ישועה המשיך להעיד במשך מספר שעות על הלחצים שהופעלו עליו על ידי הבוסים שלו. בעדותו לא היו הפתעות גדולות ורוב הדברים כבר פורסמו משום שהם נאמרו על ידי ישועה בחקירתו ברשות לניירות ערך.

עם זאת, דבריו של ישועה לגבי חלקו בפרשה כן היוו חידוש מסוים. "ברמה האתית אני לא יכול להגן על מעשיי", הוא קבע בשלב מסוים, ולשאלה של תירוש מדוע הוא ביצע את הדברים הללו, השיב ש "בדיעבד גם אני שואל את עצמי את השאלה הזאת. אני אהבתי את התפקיד הזה. כל החיים שלי הייתי מנכ"ל מקצועי והצטיינתי בדברים שלי. וואלה היה מפעל חיים הייתי שם 13 שנים וקיוויתי שאני אצליח איכשהו לנהל את זה ללהטט את זה וקיוויתי שזה זמני".

החקירה עוברת לסנגורים

הסנגורים שהקשיבו ברוב קשב לדבריו של ישועה ומדי פעם גם התנגדו לשאלות הפרקליטות ינסו להוכיח כי חלקו של ישועה ,שאינו נאשם בפרשה, בביצוע העבירות לכל הפחות שווה ערך, אם לא יותר מכך, לחלקם של שאר הנאשמים וכי לא מדובר רק בעבירה אתית. כמו כן, המשימה המרכזית שתוטל עליהם בעוד מספר שבועות היא להראות כי נתניהו ובני הזוג אלוביץ' לא עברו עבירה פלילית בכלל.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות