כללי

דו"ח הדו"חות: מי חטף ומי שילם במהלך שנת הקורונה?

חלוקת דו"חות בחוף תל אביב חלוקת דו"חות בחוף תל אביב

כבר מתחילת מגפת הקורונה, עם הטלת המגבלות והסגרים, היו רבים שפקפקו ביכולת וברצון שיהיו לרשויות לגבות את מאות אלפי הקנסות שחולקו לאזרחים ועסקים על הפרות שונות. השבוע, אחרי שנה של מגבלות ואכיפה, פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את רשימת הקנסות המלאה לפי ישובים, ואם להודות את האמת, היא לא ממש מפתיעה.

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חולקו עד כה 595,171 דו"חות. הנתון היותר מעניין הוא ש-421,945 מהם עדיין לא שולמו, למרות שמדובר על התקופה שמתחילה במרץ 2020. למעשה, 70% מהציבור מתעלם נכון לעכשיו מהדו"חות שחולקו על ידי השוטרים והפקחים. חלק אולי בחרו להישפט, אך בשורה התחתונה למשטרה ולרשויות האחרות צפויה עוד עבודה רבה עד שיצליחו לגבות את הכסף מהדו"חות הללו.

את הטבלה של מספר הדו"חות מובילה ירושלים עם למעלה מ-95,000 דו"חות שחולקו. אחריה מגיעה תל אביב עם 42,000 ובהמשך חיפה, נצרת, באר שבע, נתניה וראשון לציון, שכולן מסתובבות סביב ה-10,000 דו"חות.

אלא שהצצה לטבלת הגביה מצביעה על שינויים משמעותיים בהתנהגותם של העסקים והאזרחים שנקנסו. בעוד שבבירה כנראה יש יותר ילדים טובים ירושלים וכ-38% מהדוחות כבר שולמו, בתל אביב כאילו מתעלמים מהם ונכון לפרסום הדו"ח: רק 19% מהתל אביבים שילמו את הדו"ח שקיבלו. בחיפה, עיר שנחשבת לשקטה ורגועה על פי רוב, חוסר הציות דומה, וגם שם רק 21% מ-12,610 הדו"חות כבר שולמו.

באופן מפתיע, מי שמובילה את אחוזי תשלום הדו"חות מבין הערים הגדולות מגיעה דווקא מהמגזר הערבי –  העיר טייבה, שם לא פחות מ-39% מהדו"חות כבר שולמו. גם בשאר המגזר נרשמת הן אכיפה משמעותית ביחס לכמות האזרחים והן אחוזים מרשימים של תשלום. את הרשימה מובילה נצרת עם 12,388 ש-38% מהם שולמו, בדיוק אותו האחוז כמו באום אל פאחם (7,813 דו"חות). שפרעם וטמרה שבהמשך עומדות על 31% תשלום ומי שבולטת לרעה היא רהט שם אולי האכיפה מאסיבית (8,786 דו"חות) אך רק 21% מהקנסות משולמים.

ומה קורה במגזר החרדי? גם פה התשובה אינה מפתיעה. האכיפה הרבה פחות מאסיבית מאשר במקומות אחרים והציבור, כך נדמה, מצפצף על הרשויות. בבני ברק, למשל, שיחד עם ירושלים נחשבה למוקד הדבקה מהגדולים בארץ במהלך השנה האחרונה, חולקו בשנה החולפת רק 5,860 דוחות. זה אומר פחות מ-500 בחודש, ולפי חישוב של 20 ימי עבודה בחודש – כ-25 דו"חות בממוצע ליום בלבד. גם מהמעט הזה, פחות מאלף דו"חות שולמו בבני ברק: 83% אחוזים מתעלמים מהקנס שקיבלו.

בשאר היישובים החרדיים האכיפה הייתה מביכה. במודיעין עילית למשל, עיר של כ-80 אלף תושבים, נרשמו רק 1,468 דו"חות בשנה החולפת, באלעד (60 אלף תושבים) נרשמו רק 1,704 דו"חות. שם לפחות כמות המשלמים מעט גדולה יותר.

רוצים לראות מה המצב בישוב שלכם או אצל ההורים? מוזמנים להוריד את הקובץ המצורף.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות