כללי

נתניהו בנצרת: דבריי על הערבים הנוהרים לקלפיות הוצאו מהקשרם

הפגנה נגד נתניהו בנצרת הפגנה נגד נתניהו בנצרת

הפגנות סוערות היום (רביעי) בנצרת סביב ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בעיר. נתניהו ביקר בסניף קופת חולים במקום, ומשם המשיך לפגישה עם ראש העירייה עלי סלאם, אשר לפי כמה דיווחים, אפשר שיקבל מקום ברשימת הליכוד לכנסת שנתניהו שוקל לשריין בעבור מועמד מהמגזר הערבי.

במקום נכחו מאות מוחים, בשתי הפגנות מרכזיות. באחת – תושבי העיר ונציגים מהרשימה המשותפת, ובהם חברי הכנסת עאידה תומא-סלימאן, סונדוס סלאח, היבא יזבק ומטאנס שחאדה, שמחו על הגעתו לעיר ועל מה שכינו הציניות שבחיזורו של נתניהו אחרי קולות המגזר הערבי. ההפגנה השנייה הייתה של עשרות אנשים מקבוצות המחאה השונות נגד השחיתות השלטונית, שהגיעו לנצרת ומתחו ביקורת על ביקורו של נתניהו בעיר ביום שבו היה אמור להתחיל שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה – דיון שנדחה ל-8 בפברואר בשל מגבלות הסגר.

המפגינים מחו על כך שבמקום להתייצב שלוש פעמים בשבוע לדיוני הוכחות בבית המשפט, מילא נתניהו את לוח הזמנים שלו בסיורים ברחבי הארץ במסגרת מסע הבחירות: אתמול הוא ביקר במרכז החיסונים של קופת חולים לאומית באשדוד, לרגל החיסון של "המחוסנת ה-2 מיליון" והיום, כאמור, הגיע לנצרת. "מסתבר שגם היום הוא יום מצוין לתעמולת בחירות", אמרו בתנועת הדגלים השחורים, "סגורים בבית? אתמול הנאשם הגיע לאשדוד והיום הוא מגיע לנצרת. כולם מוזמנים לקבל את פניו. נזכיר לו שהוא צריך להיות עכשיו בבית המשפט".

במהלך ההפגנות עצרה המשטרה עשרה מפגינים וחלק מהנוכחים טענו לאלימות קשה מצד השוטרים. כמה מחברי הרשימה המשותפת שנכחו בהפגנה הורחקו מהמקום. חברת הכנסת סונדוס סאלח נפגעה בעימותים ופונתה לקבלת טיפול רפואי.

הפגנות בנצרת | צילום: חגית ויזל

במהלך הביקור נשא נתניהו נאום בסניף קופת החולים בעיר ובו קרא לאזרחי ישראל הערבים להצביע לו ולמפלגתו. הוא התנצל על אמירתו משנת 2015 על "הערבים שנעים לקלפיות בהמוניהם" וטען שהדברים – שהוא עצמו אמר, בהקלטה שנשלחה למאות אלפי אזרחים ביום הבחירות – הוצאו מהקשרם. "במשך שנים גורמים פוליטיים עיוותו את דבריי בבחירות של 2015", אמר נתניהו, "אמרתי אז ואומר גם היום – כוונתי לא הייתה להזהיר מעצם ההצבעה של אזרחי ישראל הערבים. כל אזרחי ישראל, יהודים וערבים כאחד, צריכים להצביע. כוונתי הייתה להתריע נגד הצבעה לרשימה המשותפת".

נתניהו הוסיף ותקף את הרשימה המשותפת: "אחרי כמה שנים כולכם ראיתם שהרשימה המשותפת התנגדה לארבעה הסכמי שלום היסטוריים שהבאתי עם ארבע מדינות ערב. זה לא ייאמן, הרשימה המשותפת התנגדה להסכמים היסטוריים שמקרבים יהודים וערבים אחד לשני כפי שלא קרה בתולדות מדינת ישראל. לכן, מיד לאחר הבחירות הזמנתי נציגים מהחברה הערבית והתנצלתי אם דבריי הובנו לא נכון".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, תקף בחריפות את נתניהו בטוויטר וכתב: "נתניהו חושב שהזיכרון של ערבים קצר יותר מהזיכרון שלו בחקירות. הוא לא יצליח לחלק אותנו לערבים טובים ורעים. הדרך היחידה להבטיח את האינטרסים של החברה הערבית הוא קול מאוחד של האזרחים הערבים ושותפים יהודים שנאבקים בכבוד וזקיפות קומה על האינטרסים שלנו – שלום, שוויון, דמוקרטיה, וצדק חברתי".

עודה הוסיף ומתח ביקורת על ביקורו של נתניהו בעיר: "הבריחה הגדולה של נתניהו ממשפט הביאה אותו לנצרת בניסיון נוסף לפלג את החברה הערבית ולחלק אותנו לטובים ורעים. היה בזה משהו מעורר רחמים אם לא היה מביא אתו כוחות משטרה עצומים שמרביצים למפגינים ועיתונאים. אם ככה נראים ניסיונות הפיוס שלך עדיף שתישאר בבית".

 

חברו לרשימה המשותפת, ח"כ אחמד טיבי אמר: "מתקפת האהבה של נתניהו לערבים עוברת דרך מכות ודחיפות של שוטרים נגד המפגינים והעיתונאים בנצרת שבאו למחות על הניצול הציני שלו לחיסונים לפני הבחירות וחיפוש אחרי קולות של ערבים כדי להשיג חסינות. איפה השוטרים האלה כשצריך אותם מול הפושעים ומבריחי הנשק ודמי החסות?"

בארגון עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, מסרו בתגובה לאירועים בנצרת: ״האזרחים שמפגינים בנצרת ביקשו להביע את מחאתם הפוליטית בדרכים חוקיות ולגיטימיות, ותפקידה של המשטרה היה להגן על זכותם החוקתית לעשות כן. במקום זאת, משטרת ישראל הפעילה אלימות אכזרית וקיצונית, המצטרפת לפגיעה המתמשכת בזכויות האדם של האזרחים הערבים, ובמיוחד בזכות להפגין ובחופש הביטוי. התנהלות זו היא תוצר של מדיניות שיטתית וארוכת שנים המונעת מאותה גזענות והסתה שבאו המפגינים למחות נגדה״.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות