כללי, מדיני

מנהלת בי"ס יסודי בת"א: "ראש עיר שמעמיד את מערכת החינוך במרכז זה דבר שיש להעריך"

חיסן קורונה איזה מזל שקיבלנו את פייזר

שר הבריאות יולי אדלשטיין הורה לעצור את הקצאת החיסונים לבית החולים איכילוב בתל אביב. זאת, לאחר שבית החולים קיים אתמול, בשיתוף העירייה, מבצע לחיסון צוותי החינוך ועובדי ההוראה בעיר, לטענת אדלשטיין – בניגוד להוראות משרד הבריאות.

במסגרת מבצע החיסונים חוסנו אתמול כ- 4000 עובדי הוראה, בהם מורים, גננות, סייעות ומדריכי חינוך, שמהווים את רוב העובדים בגנים, בתי הספר ומוסדות החינוך בעיר. מבצע החיסון התקיים במתחם שהוקם בכיכר רבין, ככל הנראה תוך שימוש בעודפי חיסונים. בבית החולים איכילוב אמרו כי עובדי ההוראה הוזמנו להתחסן עקב עודף של אלפי מנות חיסון שתוקפן עמד לפוג, ולאחר שהוזמנו קבוצות תעדוף אחרות. שר הבריאות אדלשטיין ביקר בחריפות את המהלך והורה, כאמור, לעצור את הקצאות החיסונים לבית החולים, ולבחון את הקצאות החיסונים הבאות. מכאן שכרגע (יום שלישי בצהריים) מוקפא מבצע החיסונים העירוני.

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, תקף את אדלשטיין בחשבון הטוויטר שלו:

"עובדי החינוך לא פחות חיוניים מרופאים", אמרה לזצ הילה שמעוני-חן, מנהלת בית הספר היסודי בלפור בתל אביב. "אנחנו נחשפים למאות תלמידים ביום, כשכל אחד מהם חשוף למשפחתו, וכך אנו בעצם חשופים לאלפי אנשים. כשרואים שהתחלואה מתפרצת ובתי הספר נסגרים בזה אחר זה, אין סיבה לא לחסן את המורים ובכך לאפשר לתלמידים להגיע ללימודים, ולשמור על בית הספר שמהווה היום עוגן ואי של שפיות עבור כולם".

"ראש עיר שמעמיד את מערכת החינוך במרכז זה דבר שיש להעריך", הוסיפה שמעוני-חן, "משמח לראות שבעירייה מבינים שאי אפשר להשאיר אותנו בחזית חשופים. המורים מפחדים, ובצדק, ולראייה 4000 אנשים שהגיעו אתמול בהמוניהם להתחסן. היה מרגש לראות שדאגו לכל העובדים, כולל כולם – עובדי משק ומנהלה, כל מי שבא בממשק עם הילדים. דאגו לכולם. אלה שלא הספיקו אתמול מאוד התאכזבו שהקפיאו את העניין ושלא יוכלו להתחסן היום".

הילה שמעוני-חן, מנהלת ביה"ס היסודי בלפור

בעמוד הפייסבוק של מנהל החינוך בעירייה קראו אתמול לעובדי ההוראה להגיע ולהתחסן "נראה שכנס החינוך הגדול ביותר בתל אביב יפו התקיים היום במתחם החיסונים של איכילוב", נכתב שם, "…המתחם פתוח עד חצות לכל העובדות והעובדים במערכת החינוך, כולל צהרונים.."

מטעמו של השר אדלשטיין נמסר כי הוא רואה בחומרה את הדיווחים על מתן חיסונים למי שלדבריו אינו בקבוצות התיעדוף. "השר הנחה את מנכ"ל המשרד לעצור את הקצאות החיסונים לבית החולים איכילוב", נאמר בהודעה, "מדובר במשאב לאומי וכך צריך להתייחס אליו. השר קורא לכל הגופים המחסנים לחסן אך ורק בהתאם להנחיות אנשי המקצוע במשרד הבריאות".

מתחם החיסונים בכיכר רבין בתל אביב | צילום: פייסבוק עיריית תל אביב
מתחם החיסונים בכיכר רבין בתל אביב | צילום: פייסבוק עיריית תל אביב

מנהל בית החולים איכילוב, פרופ' רוני גמזו, אמר בתגובה כי לא היה שום פגם במבצע החיסון: "העודף שעמדנו מולו בשעות הצהריים עמד על כ-3,000 מנות חיסון… מיד חיסנו את כל מאושפזי בית החולים המתאימים בתוך המחלקות, שלחנו זימון לכל אדם מעל גיל 60 שעדיין לא התחסן, והשלמנו חיסונים לדרים בהוסטלים ולשוטרים, על פי בקשת משרד הבריאות. במקביל קראנו לעובדי הוראה להגיע מיד ולהתחסן. אין הבדל בינם לשוטרים בהנחיות המשרד". לטענתו "בית החולים פעל לפי הנחיות התיעדופים של משרד הבריאות שבו בעת היווצרות מלאי יש לחסן קבוצת גיל מעל 55 וחולים כרוניים ובהמשך בעדיפות שניה מורים ושוטרים".

גמזו מתח ביקורת על הודעת הגינוי של משרד הבריאות ועל עצירת הקצאות החיסונים לבית החולים ואמר: "אני מתקשה להבין מדוע משרד הבריאות תומך בחיסון שוטרים אבל מעניש על חיסון מורים, כשהם באותה קבוצת תעדוף, ובעיני אף יותר כמי שאמונים על היקר לנו מכל. בית החולים איכילוב הפך בתוך שבועיים בלבד לבית חולים מחסן של כלל אזרחי מדינת ישראל והוכיח יכולות יוצאות דופן. אנו עומדים לרשות המדינה והאזרחים להמשך הצלחת מבצע החיסונים ולהביא במהרה למיגור המגיפה".

התור במרכז החיסונים בכיכר רבין ביום שני בלילה, רגע לפני שנגמרו החיסונים | צילום: גדי שמשון
שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות