כללי, משפטי

עומר אצילי וחיים רמון: תעודת הכשרות הציבורית של הפוגעים מינית

חיים רמון בעת פרישתו מהפוליטיקה, 2009 חיים רמון בעת פרישתו מהפוליטיקה, 2009

אוהדי מכבי חיפה צפויים להפגין מחר (שישי) מול בעל הקבוצה, יעקב שחר, במחאה על כוונתו של המועדון להחתים את השחקן עומר אצילי. כזכור, אצילי ביחד עם חברו לשעבר לקבוצת מכבי תל אביב בכדורגל, דור מיכה, קיים יחסי מין עם נערות צעירות בנות פחות מ-16. לאחר חשיפת הפרשה הוצאו השניים לחופשה כפויה ממועדון מכבי תל אביב, הודחו ממנה בהחלטת הנהלת הקבוצה, ועברו לשחק בקבוצות בחו"ל. איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית הודיע על תמיכתו בהפגנה, במחאה על ה"הכשרה" הציבורית של מי שפגע מינית.

הסיפור של אצילי אינו מתקיים בוואקום. הוא מקרה אחד מיני רבים, שבהם מבקש הממסד לחבק בחזרה אל חיקו את הגברים שפגעו מינית בנשים. בשבוע האחרון היה זה גם השר לשעבר חיים רמון, שהורשע בשנת 2006 במעשה מגונה בקצינה בלשכת ראש הממשלה, שהפך לנציגה של סיעת כחול לבן במשא ומתן בינה לבין הליכוד. רמון כזכור, הורשע בביצוע מעשה מגונה, לאחר שנישק את הקצינה, ללא הסכמתה, תוך החדרת לשונו לפיה, לאחר שהצטלמה איתו לרגל שחרורה מצה"ל. השופטים אף מתחו ביקורת נוקבת על התנהלותו של רמון אחרי מעשה וכתבו שהוא "המעיט וצמצם את מעשיו ואחריותו ומנגד הגזים והפריז באשר לחלקה של המתלוננת, עיוות וסילף את העובדות בדרך מתוחכמת ומתחכמת". הם מתחו ביקורת גם על המסע התקשורתי שהופעל נגד המתלוננת, שלדבריהם הייתה מושא להכפשות מצד גורמים שונים. "מצערת העובדה", ציינו השופטים, "שהנאשם בחר לפגוע פגיעה בלתי הוגנת במתלוננת לצורך ניהול הגנתו". כל אלה, כאמור, לא הספיקו כדי להפוך את רמון לאישיות לא רצויה בעיניהם של אנשי כחול-לבן – והם לא לבד בעניין זה. בהוצאת "ידיעות אחרונות" ראו לנכון להוציא החודש לאור ספר פרי עטו של רמון. בביוגרפיה של הכותב בפרסומי ההוצאה, הפרטים אודות הרשעתו אינם מופיעים, כמובן.

הקלות שבה מאפשרים לגברים שפגעו מינית לחזור לשגרה עם מה שנדמה כמכה קטנה על היד ותו לא היא לא רק נחלתם של אישי ציבור ומפורסמים, ומחלחלת גם למקומות נוספים. השבוע פרסמנו פה כתבה המתארת את המציאות העגומה שבה חוזרים רופאים שפגעו מינית לעבודתם, הכוללת טיפול בנשים, ועל מערכת הבריאות שמסתירה מפני הציבור (או לא מתאמצת מספיק להביא לידיעתו) את המידע על עברם. ברגעים אלה ממש פועלים עשרות רופאים – אם לא יותר מכך – שהורשעו בעבירות מין שונות, לרבות אונס, ומטפלים בחולים ללא שום פיקוח או מניעה. חלק מהרופאים הורשעו בכך שפגעו מינית במטופלות או במטופלים שלהם, ואף על פי כן הם חזרו לעבודה מיד כשהסתיימה התליית הרישיון שלהם, וזאת במקרים שבהם הייתה התלייה כזאת.

כעת יוצאים גם אוהדי מועדון הכדורגל מכבי חיפה להיאבק כדי שמי שפגע מינית לא יקבל תעודת הכשר ציבורית בקבוצה שלהם. מארגני ההפגנה מקווים לסכל את הצטרפותו של אצילי למועדון עוד לפני שייפתח משא ומתן רשמי בין הצדדים, ומצטטים את מה שאמרו במכבי תל אביב על השחקן, ששוחרר מהמועדון בהודעה שנמסרה לסוכנו, למרות שנחשב לאחד מכוכבי הקבוצה: גם בלי הרשעה פלילית, התנהגותו אינה מאפשרת לו להיות חלק מהמועדון, כי היא אינה עומדת ברף הערכי הנדרש.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות