דיגיטל

זה לא קמפיין? מיום שלישי – אלפי ציוצים נגד גדעון סער

גדעון סער אם אתעלם אולי זה ייעלם. גדעון סער (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אם זה נראה כמו קמפיין השחרה ומריח כמו קמפיין השחרה, כנראה שזה קמפיין השחרה. סגן ראש הממשלה ושר המשפטים גדעון סער, נמצא בימים האחרונים תחת מתקפה מאורגנת ברשתות החברתיות, המלווה בהאשטאג #למהגדעוןהתפטר_ב2014. החלטנו באתר "כסית" לבדוק האם מדובר במתקפה מתואמת, באמצעות חברת ניטור הרשתות החברתיות Vigo מקבוצת יפעת, והתוצאות לא מאד מפתיעות.

מבדיקת החברה את השיח ברשתות בנוגע להתפטרותו של סער ב-2014 עולה שבסך הכל נרשמו 2,550 פרסומים, כ- 95% מהם בטוויטר, רובם תחת ההאשטאג. בחינת ציר הזמנים של השיח מראה שככל הנראה מדובר בקמפיין מתואם, שניתן לזהות את התחלתו ביום שלישי בערב עם 1,125 פרסומים – יום קודם לא נרשם אף לא פרסום אחד בנושא.

מאז השיח נמשך בהיקפים גבוהים עד אתמול (חמישי) בצהריים כשהשיא נרשם ביום רביעי. בקידום הנושא בלטו בעיקר שני משתמשים: המשתמש Yoav Frank עם 275 ציוצים בנושא, רובם ציוצים מחדש של משתמשים אחרים, והמשתמש Ester G עם 205 ציוצים.

כשדודי אמסלם עושה רונית הביביסטית

לא מעט דמויות מוכרות בטוויטר המזוהות עם הצד הימני של המפה הפוליטית, בתוכן בעיקר תומכי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, בלטו עם ציוצים רבים בנושא שעוררו תהודה רחבה. ביניהן ישנם רונית הביביסטית, פליט הריאליטי אלירז שדה, המתנחל יגאל מלכה והשוער דודו אוואט. איתם שיתפו פעולה חשבונות רשמיים של הליכוד, מקורבים לנתניהו והשר לשעבר ח"כ דודי אמסלם באמצעות חשבון הטוויטר המאומת שלו. אמסלם  אף התייחס לנושא גם בנאומו במליאת הכנסת, מהלך שסייע לתדלק את השיח ברשת.

בנוסף, גם חשבון שפועל תחת שמו של יושב ראש הכנסת לשעבר יריב לוין שיתף ציוצים בנושא סער, ואולם בהמשך התברר שמדובר בחשבון פייק שאינו של לוין.

כבר עם התפטרותו של סער ב-2014 מהממשלה בטענה שהוא מעוניין לבלות יותר זמן עם משפחתו, נפוצו שמועות על פרשיות מין בהן היה מעורב, גם על ידי עיתונאים מוכרים. השמועות קודמו כבר אז בעיקר ברשתות החברתיות אך רמיזות והתייחסויות עקיפות נרשמו גם בעיתונות הממוסדת. גם מכתב ששלחה לכאורה נפגעת של סער והופץ ב-2013 בקרב פעילי ליכוד, זכה להתייחסות תקשורתית – אולם במשטרה גנזו את הנושא לאחר שאותה אישה נחקרה והכחישה כי כתבה אותו.

השבוע נפוצה שמועה בטוויטר כי אותה אישה תתראיין בערוץ 20 ותחשוף בפנים גלויות את טענותיה נגד סער, ואולם הערוץ טען כי מדובר בשקרים והודיע כי יגיש תלונה במשטרה. ניסיונותינו לבדוק האם אכן הוגשה תלונה במשטרה לא נענו על ידי ערוץ 20.

סרטונים מושקעים רומזים לכסף גדול

בקמפיין הנוכחי נגד סער רומזים המפרסמים על קשרים רומנטיים ומיניים שהיו לו עם כפופות לו במשרד החינוך ועם קטינות. עוד נטען כי כתבת תחקיר גדולה על סער לא פורסמה בשל חברותו עם גורמים רבים בתקשורת הישראלית. בין היתר פורסם אתמול סרטון יוטיוב מושקע במיוחד עם הכותרת “פרשיות המין של גדעון סער”, על ידי המשתמש Yoav Frank שהוזכר קודם כאחד ממובילי השיח. מאחורי סרטון כזה, אומרים גורמים בתקשורת, חייב לעמוד גוף מאורגן עם כיסים.

בכל מקרה, בשלב זה החליטו סער ואנשיו לנקוט באסטרטגיה של התעלמות מהמתקפה נגדו במטרה “להרוג” את הקמפיין. יועץ התקשורת והמשברים רוני רימון אמר ל"כסית": "ברור לי שאין ממש בכל קמפיין ההכפשה הזה. מטרתו ברורה – להפיל את מי שבעצם עזיבתו את הליכוד והקמת מפלגה עצמאית הביא לסיום כהונתו של נתניהו כראש ממשלה לאחר 12 שנה. בשנים האחרונות מנהל הליכוד קמפיינים אגרסיביים באופן מיוחד, נגד כל מי שמתבטא נגד בנימין נתניהו או הליכוד. אני לא יודע מה בדיוק מסתובב בראשם של מי שמנהלים את קמפיין ההשחרה הזה, או למשל את ההפגנות הקשות מול ביתם של בני הזוג מריה וזאב אלקין ואחרים".

שתף את הכתבה ב:

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות